Europos Komisija kovo mėnesį ketina prašyti Rusijos pateikti informaciją apie bendrovės "LUKoil" projektą išgauti naftą Baltijos jūros šelfe netoli Kuršių nerijos.
Komisija taip pat žada svarstyti galimybę paruošti naftos gavybos šiame telkinyje poveikio aplinkai įvertinimą.
Tokie ketinimai išdėstyti Lietuvos aplinkos ministerijai atsiųstame Europos Komisijos Aplinkosaugos generalinio direktorato laiške.
Jame pranešama, kad kovo mėnesį vyks Europos Sąjungos-Rusijos pakomitečio susitikimas energijos, aplinkos ir branduolinės energetikos klausimais, kuriame bus paprašyta, kad Rusija pateiktų reikiamą informaciją apie projektą D-6, taip pat bus svarstomas klausimas dėl naftos gavybos šiame telkinyje poveikio aplinkai vertinimo.
"Europos Komisijos ketinimai teikia vilties, kad pradės byrėti tylos siena, kuria Rusijos Federacija atsitvėrė nuo nuolatinių ir atkaklių Lietuvos prašymų išsamiai informuoti apie D-6 projektą ir jo ekologinį saugumą. Kvietimas dialogui tebelieka be atsako", - teigiama antradienį (02.04) paskelbtame Aplinkos ministerijos pranešime.
Lietuvos pusė piktinasi, kad nors "LUKoil" kompanija jau šių metų pabaigoje ketina pradėti naftos gavybą telkinyje D-6, Rusijos Gamtos išteklių ministerija ligi šiol "neišgirdo" sausio pradžioje pateikto Aplinkos ministerijos siūlymo artimiausiu metu surengti abiejų šalių ekspertų susitikimą šio projekto ekologiniam saugumui aptarti.
Telkinys D-6 ("Kravcovskojė") yra Baltijos jūros šelfe už 22 kilometrų nuo Kuršių nerijos pakrantės ir tik už 7 kilometrų nuo Lietuvos ir Rusijos jūros sienos.
Lietuvos aplinkosaugininkai ne kartą reiškė nerimą projekto saugumu. Žaliųjų nuomone, pramoninė naftos gavyba unikalaus gamtos kampelio, įrašyto į Pasaulio paveldo sąrašą, pašonėje, gali pažeisti jo ekologijos sistemą.
Telkinį ketinančios eksploatuoti bendrovės "LUKoil" antrinės įmonės "LUKoil-Kaliningradmorneft" atstovai tvirtina, kad projektas yra saugus ir avarijų tikimybė yra labai maža.
Naftos gavybą D-6 telkinyje planuojama pradėti šių metų pabaigoje, didžiausias projektinis pajėgumas būtų pasiektas dar po kelerių metų.
Aplinkos ministerijos duomenimis, "LUKoil" kompanija planuoja šį telkinį eksploatuoti apie 25-30 metų. Kasmet išgaunamos naftos kiekis sudarytų apie 600-700 tūkst. tonų.
BNS