• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Europos pensijų krizė ne tik verčia vyriausybes ieškoti būdų, kaip užtikrinti savo piliečių aprūpinimą senatvėje, bet ir gali lemti didžiulius pokyčius finansų rinkose.

REKLAMA
REKLAMA

Artėjant metui, kai iš darbo rinkos pasitrauks pokarinė "kūdikių bumo" karta, vyriausybės bando pensijų naštą perkelti ant privataus sektoriaus pečių. Pasak analitikų, iš pradžių ši tendencija gali lemti padidėjusias finansų rinkų įplaukas, nes būsimieji pensininkai privalės kaupti papildomas lėšas savo pensijoms. Ši tendencija turėtų itin išryškėti Vokietijoje, Prancūzijoje ir Italijoje, kur privačių pensijų schemos kol kas tepritraukė ribotą žmonių skaičių.

REKLAMA

Tačiau tie patys demografiniai pokyčiai, kurie prislėgė valstybines pensijų sistemas, ilgalaikėje perspektyvoje gali smogti ir finansų rinkoms, susilpnindami vartotojų paklausą, sumažindami santaupų lygį ir paskatindami vengti rizikos.

Pagrindinės problemos yra demografinės. Europos gyventojai senėja, o vadinamasis pakeičiamumo rodiklis (nusakantis dirbančių žmonių ir nedirbančiųjų santykį) krypsta vyresnio amžiaus žmonių naudai. Ilgainiui tokia padėtis privers pensijų fondus išmokėti daugiau lėšų, nei gaunama įmokomis, o senesni investuotojai gali pakeisti rizikingas akcijas patikimesnėmis obligacijomis.

REKLAMA
REKLAMA

Be to, senėjant gyventojams ir krintant jų pajamoms, daugelis žmonių gali pradėti iš viso nebetaupyti. "Negalima ignoruoti fakto, kad ateityje mažesniam skaičiui jaunų žmonių teks minios senų gyventojų, - sakė "AMB Generali Finanz" vyriausiasis ekonomistas Klausas Wieneris (Klausas Vineris). - Todėl absoliutus santaupų kiekis mažės".

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Žinoma, šie pokyčiai neįvyks staigiai. Iš pradžių ir finansų rinkos, ir Europos turto valdymo sektorius gali pasipelnyti iš vyriausybių pastangų išvengti pensijų krizės. Birželį paskelbtoje sektoriaus ataskaitoje "Allianz Dresdner" turto valdymo padalinys nurodė, kad iki 2010 metų Europos darbo pensijų ir draudimo aktyvai beveik padvigubės iki 11,6 trilijono eurų. Ataskaitoje prognozuota, kad metinis suvestinis augimo dydis visą šį dešimtmetį sudarys 7,5 proc.

REKLAMA

Tačiau vėliau - 2010-2050 metais, kai į pensiją išeis arba išmirs visa "kūdikių bumo" karta, - kai kurie analitikai laukia reikšmingų pokyčių. Pirma, Europos pensijų fondai turės išmokėti daugiau lėšų, nei gauna įmokomis, o tokia padėtis sumažins investicijas. Antra, gyventojų senėjimas turės labai neigiamą poveikį ekonomikai, nes bus vis mažiau dirbančių žmonių, be to, pensininkai išleis mažiau pinigų.

REKLAMA

"Ilgalaikėje perspektyvoje tai sumenkins Europos bendrojo vidaus produkto (BVP) augimą, - aiškino "Deutsche Bank" turto valdymo padalinio aktyvų nukreipimo skyriaus vadovė Johanna Kyrklund (Johana Kirklund). - Jau dabartinės demografinės tendencijos rodo ilgalaikį ekonominės plėtros nuosmukį".

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Šie pokyčiai turės tiesioginę įtaką bendrovių pelnui ir akcijų kursams. Tačiau Europos įmonių akcijoms gali pakenkti ir kitas reiškinys - pasikeisiantys pinigų srautai. Vyresnio amžiaus investuotojai ir pensijų fondai tikriausiai perorientuos savo portfelius nuo akcijų į saugesnes vyriausybių obligacijas. Kai kurie turto valdytojai teigia, kad ši tendencija, kurią skatina akcijų rinkų nuosmukis, jau prasidėjo.

REKLAMA

Tiesa, senėjant investuotojams gali sumažėti ir obligacijų rinkų paklausa. Didžiosios Britanijos vyriausybės obligacijų pelningumą ir šalies pakeičiamumo rodiklį palyginusi "Standard Life Investments" pastebėjo, kad nuo 1925 metų iki pat šių dienų minėtas pelningumas atitiko pakeičiamumo santykio pokyčius. Iš esmės kuo daugiau gyventojų dirba, tuo daugiau perkama obligacijų ir jų pelningumas mažėja. Jei ši tendencija išliktų, demografiniai pokyčiai ilgainiui lemtų didesnį obligacijų pelningumą.

REKLAMA

Tačiau ne viskas taip paprasta. Pavyzdžiui, jau dabar žmonės dirba ilgesnį gyvenimo laikotarpį. Ši tendencija sumažins prognozuojamą pakeičiamumo rodiklio augimą ir gali turėti įtakos taupymui. Be to, naujų investuotojų bangą Europos rinkoms gali užtikrinti imigrantai, kurių gimstamumo lygis yra kur kas aukštesnis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Europiečiai ir kitų išsivysčiusių šalių gyventojai senėja, bet to nepaskysi apie likusias pasaulio valstybes. Investuotojai vis labiau žvalgosi į Aziją, kuri turėtų tapti ne tik ekonomikos augimo varikliu, bet ir užtikrinti naujų investuotojų.

Daugelis Kinijos, Indijos ir Tailando gyventojų ką tik perkopė į 30-59 metų amžiaus grupę, pasižyminčią didžiausiu darbingumu ir išlaidomis. Analitikai viliasi, kad ši naujoji "kūdikių bumo" karta ne tik paskatins savo regiono plėtrą, bet ir užpildys spragas Europos investicijų vidaus rinkoje.

“Reuters”-ELTA

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų