Pasak verslo dienraščio "Financial Times", Europos Komisija apkaltino mokėjimų bendrovę "MasterCard" dėl pernelyg didelių mokesčių už tarptautinius atsiskaitymus ir nurodė, jog nepakankamai skaidrios įmonės kainos gali prieštarauti Europos Sąjungos (ES) teisės aktams.
"MasterCard" bendrovei, kurią valdo stambiausių bankų konsorciumas, Europos Komisija nusiuntė konfidencialų "prieštaravimo pareiškimą". ES vykdomosios institucijos iškelta problema yra labai aktuali, nes Europoje atsiskaitymai kredito kortelėmis sparčiai auga. 2000 metais užfiksuota 15,4 mlrd. atsiskaitymų, kurių vertė buvo 36 proc. didesnė nei ankstesniaisiais metais ir sudarė 982 mlrd. eurų.
ES vykdomosios institucijos prieštaravimai yra susiję su vadinamųjų keitimo mokesčių, kuriuos "MasterCard" taiko Sąjungoje atliekamiems tarptautiniams atsiskaitymams, skaidrumu ir dydžiu. Keitimo mokesčius mažmenininkų bankai moka korteles išdavusioms kredito institucijos, tad, Europos Komisijos nuomone, "MasterCard" galbūt taiko didžiausius įmanomus mokesčius.
Praėjusiais metais "MasterCard" konkurentė "Visa" pritarė Europos Komisijos raginimams iki 2007 metų sumažinti tarptautinius keitimo mokesčius iki 0,7 proc. atsiskaitymo vertės. "MasterCard" savo keitimo mokesčių neatskleidžia.Manoma, kad Briuselis savo prieštaravimus "MasterCard" išsiuntė rugsėjo mėnesį, paragindamas bendrovę išspręsti dar 1992 metais prasidėjusią bylą.
"Preliminariai nustatėme, kad "MasterCard" keitimo mokesčiai riboja konkurenciją ir išimčių (iš konkurencijos taisyklių) nenusipelno", - nurodė Europos Komisija. - Didelės keitimo mokesčių sąnaudos yra didesnėmis mažmeninėmis kainomis perduodamos vartotojams".
Briuselio įspėjimas pasirodė po panašaus perspėjimo, kurį vasario mėnesį pareiškė Didžiosios Britanijos sąžiningos prekybos tarnyba (OFT), nurodžiusi, jog "MasterCard" taiko "nepagrįstai didelius mokesčius" šios šalies atsiskaitymams.
"MasterCard" naujų apribojimų įvedė ir Australijos iždo bankas. Tiesa, šiuos reikalavimus bendrovė siekia užginčyti teisme. Jungtinėse Valstijose prieš "MasterCard" ir "Visa" buvo pateiktas grupinis ieškinys. Be to, galimybę reglamentuoti keitimo mokesčius svarsto Japonija, Lenkija ir Honkongas.
"MasterCard" nuomone, keitimo mokesčiai reiškia teisėtą "mokėjimų sistemos sąnaudų pasidalinimą" tarp keturių atsiskaityme dalyvaujančių šalių - kliento, verslininko ir jų bankų. Bendrovės teigimu, keitimo mokesčiai priklauso nuo tokių grėsmių kaip įsipareigojimų nevykdymas bei atsiskaitymo vietos ir tipo. "MasterCard" priduria, kad ji keitimo mokesčius greičiau renka, o ne gauna pati.
Kai kurie apžvalgininkai pastebi, kad Europos Komisijos priekaištai "MasterCard" yra didesnės apimties nei tie, kurie buvo pareikšti "Visa", nes Briuselis atkreipė dėmesį į visų tipų "MasterCard" korteles. Be to, ekspertai abejoja, ar pagrįstas yra ES vykdomosios institucijos siekis kainas pagrįsti sąnaudomis.
"MasterCard" gali grėsti nauji kaltinimai, jei bus rasta naujų įrodymų. Panašiai Europos Komisija pasielgė programinės įrangos milžinės "Microsoft" atveju ir svarsto galimybę pateikti kaltinimus Didžiosios Britanijos aukščiausiajai futbolo lygai.
ELTA