56-ojo Kanų festivalio filme nuskambėjo lietuviški žodžiai, kuriuos čia galima išgirsti labai retai. Maloniausia, kad jie buvo ištarti britų dramoje "Gyvenimo bučinys", kurioje pagrindinį vaidmenį atlieka lietuvių kilmės aktorė Ingeborga Dapkūnaitė. Tik gaila ir šiek tiek keista, kad oficialiame festivalio kataloge ji yra pristatoma kaip aktorė iš Rusijos.
Ryšys su Lietuva
Viename iš sentimentaliausių filmo "Gyvenimo bučinys" ("Kiss of Life") epizodų pagrindinė herojė Helen dainuoja lietuvišką lopšinę savo mažajam sūnui. Moteris dar nesupranta, kad ji žuvo autoavarijoje, ir stengiasi pasirūpinti savo vaikais. Ji svajoja sulaukti keletą mėnesių po Rytų Europą su krovininiu sunkvežimiu važinėjusio vyro, kuris taip pat nieko nežino apie žmonos mirtį, nes neturi galimybių paskambinti į Londoną. Jis grįžta namo pakeleivingomis transporto priemonėmis ir vis prisimena pirmąjį susitikimą su Helen.
Atsidūręs viename sunkvežimyje su anglų kalbos nesuprantančia moterimi, Johnas parodo jai savo šeimos nuotrauką ir papasakoja, kad jo žmona yra iš Lietuvos. Šį vaidmenį atlieka škotų aktorius ir režisierius Peteris Mullanas. Jo sukurta drama "Magdalenos seserys" 2002 m. rudenį laimėjo pagrindinį Venecijos festivalio prizą.
Plojimai ir ašaros
Dramos "Gyvenimo bučinys" pabaigą antroje pagal dydį Kanų salėje "Debussy" susirinkę žiūrovai palydėjo plojimais. Kai kurių žmonių akyse spindėjo ašaros. Jaunos režisierės Emily Young liūdna ir sentimentali istorija sujaudino festivalio svečius. Nors filmas nepretenduoja į "Auksinę palmės šakelę", jis turi galimybių iškovoti kitą prestižinį prizą "Auksinę kamerą", kuris kiekvienais metais įteikiamas režisieriui debiutantui. Šį kartą nugalėtoją nuspręs vokiečių režisieriaus Wimo Wenderso (specialiame festivalio seanse jis pristatė naujausią dokumentinio stiliaus muzikinę juostą "Žmogaus siela") vadovaujama žiuri komisija.
Ingeborga Dapkūnaitė vaidmenį filme "Gyvenimo bučinys" gavo visai netikėtai. Emily Young jau buvo pasirinkusi britų aktorę Katrin Cartlidge, bet prieš pat filmavimą ji netikėtai mirė. Tuomet didelę patirtį kine turintis Peteris Mullanas pasiūlė idėją, kad šiam vaidmeniui labiau tiktų aktorė ne iš D. Britanijos. Emily Young kaip tik buvo mačiusi rusų režisieriaus Nikitos Michalkovo dramą "Nualinti saulės" ir susižavėjo Ingeborgos Dapkūnaitės talentu.
Prancūzas iš prigimties
Vienas iš tradicinių Kanų festivalio renginių vadinasi "Kino pamoka". Jos metu garsūs režisieriai pasakoja apie savo karjerą, dalijasi patirtimi ir aptarinėja filmus. Šiais metais garbingiausią vietą "Bunuelio" salės vietoje užėmė garsusis amerikiečių režisierius Oliveris Stone'as, kurio kūrybinėje biografijoje yra filmai "Žudikai iš prigimties", "Būrys", "Salvadoras", "Volstrytas", "JFK" ir kiti. Susitikime nebuvo nė vienos laisvos vietos, o dar daug žmonių liko už durų.
"1966 m. mokiausi viename universiteto kurse su dabartiniu JAV prezidentu George'u W. Bushu, bet mano mokslus nutraukė Vietnamo karas", - pasakojo Oliveris Stone'as. Daugelio festivalio svečių nuostabai režisierius be jokių problemų kalbėjo prancūziškai. "Mano mama yra kilusi iš Prancūzijos. Šioje šalyje praleidau visą vaikystę, todėl išmokau kalbėti prancūziškai daug anksčiau nei angliškai".
Karjeros pradžioje Oliveriui Stone'ui yra tekę dirbti taksistu ir naktimis vežioti keleivius, kad turėtų pinigų susimokėti už mokslus ir pragyvenimą. "Papasakojau apie savo gyvenimo patirtį savo mokytojui Martinui Scorsese. Ši istorija įkvėpė jį sukurti filmą "Taksistas", - prisiminė garbingasis Kanų festivalio svečias.
Kinija ir Kanada
Konkursinėje programoje savo kortas atskleidė Kinijos režisierius Lou Ye ir kino veteranas iš Kanados Denys Arcandas, tačiau jų filmai neprilygo anksčiau parodytiems favoritams. Dramos "Purpurinis drugelis" ("Purple Butterfly") veiksmas vyksta 1930-aisiais, kai Japonija okupavo Honkongą. Populiari Azijos aktorė Zhang Ziyi vaidina rezistencijos grupuotės "Purpurinis drugelis" lyderę, kuri dar prieš karą įsimylėjo Japonijos specialų agentą. Juostoje su minimaliu skaičiumi dialogų yra daug gražiai nufilmuotų susišaudymo scenų, kurias skiria romantiškos meilės ir bandymo išaiškinti išdavikus siužetinės linijos.
Komiškoje dramoje "Barbarų įsiveržimas" ("The Barbarian Invasions") sunkiai susirgęs tėvas stengiasi susitaikyti su Londone gyvenančiu sūnumi. Gulėdamas ligoninėje ir bendraudamas su savo artimaisiais, draugais bei meilužėmis, jis mėgina apgalvoti jau praeitą gyvenimo meilę. Filme netrūksta liūdnų ir linksmų scenų, todėl priverčia žiūrovus verkti ir juoktis vienu metu.