1993 metų rugpjūčio 4-ąją Kaune buvo įsteigtas koncernas "East - Baltic States - West" (EBSW). Koncernui ėmė vadovauti Kūno kultūros instituto auklėtinis, daugkartinis TSRS kovinės savigynos imtynių prizininkas Gintaras Petrikas.
EBSW steigėjai - imtynininkas Igoris Snetkovas, G. Petriko brolis Raimondas Petrikas, lenktynininkas Aurelijus Simaška, Algirdas Pašukevičius bei kiti. EBSW įsteigė investicinę akcinę bendrovę - Kauno holdingo kompaniją, kuri ėmė rinkti iš žmonių indėlius. Už tuos indėlius buvo supirkinėjamos įmonės, jų turtas buvo užstatomas bankams, o gauti pinigai pervedami į užsienio lengvatinių prekybos kompanijų sąskaitas bankuose. Taip EBSW čiuptuvuose amžiams prasmego 100 milijonų litų kreditų, išduotų su valstybės garantija, apie 110 milijonų litų paskolų, per 80 milijonų litų žmonių santaupų. EBSW buvo privatizavusi daugiau kaip 120 įmonių, kurios beveik visos žlugo.
Turtingi, bet pliki ir basi
EBSW veikėjai dėl iššvaistytų indėlininkų milijonų sėdo į teisiamųjų suolą, tačiau beveik visi iš balos išlipo sausi. Kelis mėnesius už grotų praleido V. Krasnickas, kol kas dienas JAV kalėjime leidžia G. Petrikas, o kiti atsipirko lygtinėmis bausmėmis. Įdomiausia tai, kad milijonus iššvaistę verslininkai į teisiamųjų suolą oficialiai atsisėdo pliki ir basi. O ar iš tikrųjų taip? Tyrimo ėmėsi ne tik laikinoji Seimo komisija, tačiau ir "Respublikos" žurnalistai. Jie išsiaiškino, kad turtą tie patys EBSW vadai valdo giminaičių rankomis.
EBSW prezidento Gintaro Petriko 413 kvadratinių metrų namas Kulautuvoje buvo areštuotas, kad jį pardavus būtų galima bent kiek atsiskaityti su indėlininkais. 2003 metų gruodžio 16 dieną šį sklypą varžytinėse įsigijo pensininkas G. Petriko tėvas Juozas Petrikas. Dabar namas ir priklauso nieko bendro su sukčiavimais neturinčiam skandalingojo bėglio tėvui. Indėlininkams beveik nieko nebeliko.
Kitas EBSW steigėjas Igoris Snetkovas turėjo du butus netoli Laisvės alėjos. 1994 metais šiuos butus I. Snetkovas pardavė. Po to jie dar kelis kartus iš vieno savininko keliavo pas kitą, kol galų gale atsidūrė bendrovės "Corporate Property Holding" rankose. Šią bendrovę tebevaldo visa EBSW grietinėlė.
Vyriausioji koncerno buhalterė Jolanta Barysienė, kurios turtas buvo vertinamas daugiau kaip 2 mln. litų, savo butą padovanojo tėvui, po to jį paveldėjo motina, dar vėliau jis buvo padovanotas seseriai, kuri daugiau kaip po pusmečio vėl dovanojo motinai. Iš tikrųjų šiame bute gyvena J. Barysienė, dabar neturinti jokio turto.
Dar vieno EBSW stratego - Kęstučio Armaičio - turtai irgi saugūs giminaičių ir mažamečių vaikų rankose.
Oficialiai neturtingi ir EBSW veikėjai Sigitas Godelis ir Aurelijus Simaška. S. Godeliui priklausęs namas Kaune taip pat keliavo per giminaičių rankas. Panašiai elgėsi ir A. Simaška. Pavyzdžiui, namą Kaune jis pardavė Panevėžio rajone gyvenančiai pensininkei, kuri po kelių mėnesių tą namą pardavė Aurelijaus sūnui Titui. O senolė, pirkusi iš tėvo ir pardavusį jo sūnui tą patį namą, - A. Simaškos motinos sesuo.
EBSW prezidento brolis Raimundas Petrikas dabar klestintis verslininkas. Tačiau, kaip rašo "Respublika", manoma, kad jo verslas pastatytas ant EBSW pamatų. R. Petrikas kartu su buvusiu EBSW koncerno tarybos nariu Gintaru Balevičiumi ir jo žmona Viktorija valdo klestinčią bendrovę "Žaibas", R. Petrikui priklauso ir didžiausias Kaune mašinų turgus. Klestinčio verslininko teigimu, įtarimai dėl milijonų iššvaistymo jam reiškiami nepagrįstai. "Respublikai" jis negalėjo paaiškinti, kodėl ir toliau bendrą verslą plėtoja su kitais EBSW veikėjais.
"Metropolis" įslaptintas
Praradusiems viltį pradangintus indėlius susigrąžinti žmonėms turėtų būti įdomi Kauno centre veikianti bendrovė "Metropolis". Ją anuomet už indėlininkų pinigus EBSW bendražygių vardu už 1 mln. 397 tūkst. litų grynaisiais pirko išgarsėjusi EBSW buhalterė Jolanta Barysienė. Kartu su ja dalį šios bendrovės akcijų savo vardu buvo įregistravęs ir pats EBSW prezidentas G. Petrikas.
Kam dabar priklauso UAB "Metropolis - neaišku, mat bendrovė veikia kone įslaptintai. Tačiau akivaizdu, kad šio turo EBSW veikėjai iš savo rankų nepaleido. Pastatus S. Daukanto gatvėje valdo bendrovė "Metropolis", o žemę tuo pačiu adresu - bendrovė "Univesa". Pastaroji ir išduoda vis dar esant EBSW čiuptuvų.
Indėlininkams turėtų būti įdomus ne tik "Metropolis", bet ir kita bendrovė - prekybos bazė "Urmas", kurią valdo minėtoji "Univesa", "Foralis", kuriame aptinkamas EBSW tarybos narys Komercijos ir kredito banko steigėjas Igoris Snetkovas, bei Lichtenšteine registruota bendrovė.
Prekybos bazės "Urmas", kaip rašoma Seimo išvadose, akcijos į EBSW rankas pateko investavus pinigus. Pastaraisiais metais ši akcinė bendrovė, Kaune investuodama "solidžius milijonus" pastatė atskirą prekybos miestelį "Urmas" ir dabar verslininkams nuomoja prekybos patalpas.
Tad indėlininkai turėtų džiaugtis, nes pinigai niekur nedingo - jie sėkmingai investuoti į modernias parduotuves ir biurus. Jeigu kokį pensininką dėl prarastų indėlių kankina nepriteklius, galima pasiūlyti prekybos miestelyje "pasikultūrinti". Tik vargu ar nuo tokio įspūdingo reginio pilvas nustos gurgėti, o širdį užlies palaima - "štai kur indėliai"...