Ekonomistams Kalėdos yra metas virškinti pirkimo ir pardavimo statistiką, nagrinėti, kas kiek perka, kodėl parduotuvėse perkama mažiau nei pernai. Su pažangios technikos žinovais galima pasidžiaugti, kad nors parduotuvėse šiemet prekių apyvarta mažesnė, nei tikėtasi, užtat prekyba internete taip plečiasi, - ypač per didžiuosius tiekėjus “Amazon” ir “Ebay”, - kad net pritrūko išteklių visiems užsakymams iki Kalėdų išpildyti.
Kadaise nuo prekybos knygomis pradėjęs interneto galiūnas “Amazon”, suvokęs, kas šalies intelektualams jau senokai buvo aišku: pardavinėdamas amerikiečiams knygas nepraturtėsi, ir sėkmingai persiorientavęs, tapo vienu didžiausių logistikos bendrovių, suvedančių pirkėjus su visos šalies naudotų ir naujų prekių pardavėjais. Panašiai persiorientavusi iš nacionalinio “garage sale” į kažką panašesnio į nacionalinį nestandartinių prekių “blusų turgų-prekybos centrą”, sėkmingai verčiasi interneto prekybos bendrovė “Ebay”.
Bet panašiai persiorientuoti nespėja tikrosios Kalėdų prasmės ieškotojai. Dalį jų džiugina, kad interneto dėka vis daugiau žmonių gali nepalikdami jaukaus šeimos židinio, be kelionių į knibždančias parduotuves ir grumtynių dėl geidžiamiausių sezono prekių išsirinkti ir užsakyti savo artimiesiems labiausiai jų skonį atitinkančias dovanas, taip prisimindami didžiausią Dievo dovaną žmonijai prieš du tūkstančius metų. Kita dalis tame įžvelgia tik dar didesnį visuomenės susvetimėjimą, tarsi grumtynės parduotuvėse, nors nemalonios, vis vien nors versdavo pažvelgti vienas kitam į akis ir gal pasveikinti vienam kitą religinių mažumų neužgaunančiu pasisveikinimu “Su šventėm!“
Savo ruožtu prisipažįstu, kad nevirtualiomis parduotuvėmis labai piktnaudžiauju. Mano miestelyje Pasadenoje, centrinėje Colorado gatvėje, veikia 100 ir daugiau metų senumo knygynas “Vroman’s”, kurio kažkaip dar neperėmė nė vienas didžiųjų Amerikos “knygynų”. Vieną kitą sykį esu nusipirkęs iš “Vroman’s” knygą, tačiau dažniausiai ten nusižiūrėjęs kokią knygą, grįžęs namo užsisakau ją už daug mažesnę kainą iš “Amazon Marketplace”. Toje interneto svetainėje tas pačias, praktiškai naujas knygas su didelėmis nuolaidomis perku kaip atliekas greičiausiai iš labai panašių kituose Amerikos miestuose veikiančių knygynų, kuriems gal irgi sunkiai sekasi jas parduoti už visą kainą tokiems šykštiems skaitytojams kaip aš (kam čia save žeminti, sakykime ne šykštiems, o “taupiems ir techniškai pažangiems”).
Nežinau, kaip tokie knygynai ilgainiui išsilaikys. Matau, kad intelektualiai atrodantys miestiečiai - žinot, tie su storiausiais akinių rėmeliais, kuriuos pardavinėja madų namai “Prada” - juose mėgsta pirktis Kalėdų atvirukus ir kavą. Gal šių knygynų savininkai supranta, kad svarbiausia knygyno prekė yra ne knygos, o knygyno įvaizdis. Linkiu jiems pardavinėti geresnę kavą - Amerikoje parduodamos kavos kokybė gerėja, tačiau panašiai sakoma apie kiniško trikotažo kokybės gerėjimą, t.y. ji geresnė tik iš dalies. Startuojama praktiškai nuo nulio, t.y. nuo drumzlino vandens. Bet turbūt tiesiog per brangu pardavinėti tikrai kokybišką kavą tokiais kiekiais, kokiais ją įpratę gerti amerikiečiai, t.y. ne mažom porcijom iš normalių kavos puodelių, o iš puslitrinių popierinių puodelių, kurių didžiausi variantai jau panašėja į kibirus. Nepaisant prastos kavos, knygyno įvaizdis vis dėlto aiškiai turi paklausą ir jame, kaip ir didžiuosiuose knygynuose “Borders” ir “Barnes & Noble”, sukiojasi nemažai žmonių. Tikiuosi, kad mažus, nestandartinius knygynus, tokius kaip “Vroman’s”, padės išlaikyti “Amazon Marketplace” apsiperkantys pirkėjai iš kitų miestų, o aš savo ruožtu tokiu pat būdu įsipareigoju išlaikyti knygynus jūsų mieste.
Gydytojams Kalėdos yra metas perspėti apie kaloringo maisto ir šventiško sėslumo pavojų platėjančiam amerikietiškam liemeniui ir sveikatai apskritai. Antai dienraščio “Los Angeles Times” puslapiuose gydytojai pataria nepamiršti krutėti. Čia turima omeny ne sportą, o būtent “krutėjimą“ - sakoma, kad su apsirijimo pasekmėmis padeda kovoti net mažiausi judesiai - judinkite rankų pirštus, kratykite galvą, nepamirškite skėsčiotis rankomis kalbėdamiesi prie Kalėdų stalo. Jei kas pamanys, kad esate beprotis - nieko baisaus. Jei į beprotnamius neuždaromi tie, kurie traukia savivaldybes teisman už prakartėlių eksponavimą, nes jos esą įžeidžia nekrikščionis, tai ko bijoti?
O jei dėl interneto vis mažiau amerikiečių vaikščioja į parduotuves, bent jau daugiau juda pirštai rašant kompiuteriu. Nekantriai laukiame dienos, kai gydytojai praneš, kad kalorijas degina ir kita mėgstama kalėdinė pramoga: sporto rungtynių žiūrėjimas per televiziją.
Tie, kurie augę šiaurėje, per Kalėdas Kalifornijoje jaučiasi keistai. Prieš dvi savaites buvo užėjęs “speigas“ - temperatūra dienos metu siekė tik apie 16 laipsnių Celsijaus, naktį nukrisdavo net iki keturių. Per nacionalines žinias rodė drebančius kaliforniečius, besiskundžiančius dėl šalčių. Kažkur šalies šiaurėje savo studijoje sėdintys žinių vedėjai po pranešimo iš Kalifornijos tik su panieka atkreipė žiūrovų dėmesį, kad dėl šalčių besiskundžiantys kaliforniečiai dėvėjo tik marškinėlius. Kitą dieną pajūrio mieste Santa Monikoje Kalėdų šiluma gaubia visus: vietiniai ir turistai vaikščiojo su šortais, nors truputį šaltoka, grietinėlė išsitraukė brangius kailinius, nors ne taip jau šalta.
Su Kalėdų eglutėmis konkuruoja “Kalėdų palmės“ - lemputėmis puošiami jų kamienai. Sniego yra tik kalnuose, nors parduotuvėse skamba tos pačios dainos apie šaltas žiemos naktis, žvanga rogių žvangučiai. Kailinius dėvi dar ir “Kalėdų Seneliai-Seneliai Šalčiai”, kuriems parduotuvėse savo norus pasakyti skuba jauni ir ne tokie jauni. Turbūt nusprendęs, kad tradicinis storas Kalėdų Senelis neatitinka Beverli Hilso įvaizdžio arba norėdamas palengvinti gretimo Holivudo miesto lieknų, gražių jaunuolių nedarbo problemą, šiemet prekybos centras “Beverly Center” vietoj storų senių pasamdė vaidinti Kalėdų Senelius jaunus, raumeningus vyrus. Jie, kaip orai Kalifornijoje leidžia, nuotraukoms pozavo prasegtais kailiniais, kad nepamirštume, kiek vyriškos mūsų krūtinės tolimos nuo kaliforniško idealo.
Kalėdų savaitę orai grįžta į vėžes: temperatūra vėl artėja prie 30 laipsnių, saulė šviečia, naktį nuo asfalto kylančioje šilumoje mirga Kalėdų palmės. Baltas Kalėdas, žvangučius ir “Senelį Šaltį“ galite pasilaikyti. Sutiksiu jas čia, kaip jas sutiko Judėjos piemenėliai tą tyliąją naktį prieš du tūkstantmečius metų.