• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

“Semantinis” Voratinklis, medžiagas audžiančios “nanomašinos”, mikroschemų valdomi protezai neįgaliesiems, žemės drebėjimus atlaikantys naujoviški namai - tai tik dalis per artimiausią dešimtmetį pasirodysiančių technologijų naujovių, kurios pakeis daugelio mūsų gyvenimą.

REKLAMA
REKLAMA

Tai pranašauja rinkos tyrimų kompanija IDC (www.idc.com). Jeigu jos analitikai bus teisūs, po kelerių metų paralyžiuoti žmonės galės vaikščioti - jų kojas, į kurias bus implantuoti davikliai, valdys kompiuteris. Į pacientų kūną įterptos mikroschemos sudarys galimybę gydytojams stebėti jų būklę per atstumą, o iš “nanovamzdelių“ - mikrostruktūrinių anglies dalelių - pagamintos statybinės medžiagos bus tūkstantį kartų tvirtesnės už plieną ir galės atlaikyti bet kokį tvaną, uraganą ar žemės drebėjimą.

REKLAMA

Šį dešimtmetį didelės permainos laukia ir interneto: pasak IDC, pasaulinis Voratinklis taps gerokai “protingesnis” ir pateiks vartotojams būtent tą informaciją, kurios jiems iš tiesų reikia. “Google” su šimtais užklausą atitinkančių tinklapių pasiliks praeityje.

Technologijų prognozių artimiausiam dešimtmečiui sąvadą pristačiusiam vyriausiajam IDC analitikui Johnui Gantzui ir jo kolegoms atrodo, kad kai kurios iš jų tikrai nebus įgyvendintos artimiausiais metais - pavyzdžiui, molekulinio lygio “nanomašinos”, sugebančios austi audinius, statyti namus ar pagal išrašytus receptus gaminti vaistus. Pasak “Wired”, kiti mokslininkai ir tyrėjai mano, jog daugelis IDC vardijamų idėjų ir koncepcijų ateityje iš tikrųjų bus įgyvendintos. Pavyzdžiui, kad ir “semantinis” Voratinklis. Internetas turėtų virsti naujos kartos informacine terpe, kompiuterinių paieškos “agentų” dėka pateikianti vartotojams kur kas tikslesnę informaciją. Jei šiandien kas nors naudodamasis “Google” internete ieškos knygų apie Agatą Christie, paieškos sistema pateiks jam daugybę rezultatų, susijusių su informacija apie jos parašytas knygas. Tuo tarpu “semantiniai” Voratinklio agentai ateityje bus pakankamai protingi, kad suprastų žodį “apie” ir atskirtų pačios rašytojos kūrinius nuo apie ją parašytų knygų.

REKLAMA
REKLAMA

Viena iš labiausiai perspektyvių ateities technologijų susijusi su į žmogaus kūną įterpiamais implantais. Pasak Gantzo, implantuojamų mikroschemų entuziastas profesorius Kevinas Warwickas iš Readingo universiteto (D. Britanija), įsidiegęs tokį implantą į savo kairiąją ranką, atliko su juo keletą eksperimentų. Jų metu profesoriaus kairiajame smiliuje pavyko sukelti dilgsėjimo pojūčius siunčiant informaciją į jo nervų sistemą. Tai gera žinia paralyžiuotiems žmonėms, kurie vieną gražią dieną vėl gali “pajusti” savo kojas į jų kūną implantavus mikroschemas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

IDC vyriausiasis analitikas tikisi, kad implantuojami davikliai pasieks rinką po trejų ketverių metų. Jie bus naudojami kartu su širdies simuliatoriais, galūnių protezais ir kitais panašios paskirties medicininiais įrenginiais. O po 10 metų implantuojamų mikroschemų taikymai taps dar sudėtingesni ir įspūdingesni: jų dėka paralyžiuotieji galės vaikščioti, bus sukurta pagalbinių atminties įrenginių ir dar patogesnių protezų.Per dešimtį metų automobilių gamintojai į savo gaminius pradės diegti “protingas dulkes” - pieštukinio trintuko dydžio sensorius, kurie praneš mechanikams, kada reikia keisti automobilio dalis.

REKLAMA

Šiandien šviesi ateitis pranašaujama bevieliam ryšiui ir integruotiems “Wi-Fi” bei korinio ryšio sprendimams. Daugelio analitikų piešiamas idiliškas artimiausios ateities komunikacijų peizažas, kuriame matyti bevieliu ryšiu kavinėse, parkuose, namuose, biuruose - visur, kur tik įrengti bievielio ryšio vietiniai tinklai (WLAN) - internetu besinaudojantys žmonės, IDC manymu, bus šiek tiek kitoks. Kompanijos analitikai perspėja nepuoselėti vilčių, kad per artimiausią dešimtmetį išplis “nacionaliniai” WLAN, suteikiantys nemokamą interneto ryšį bet kurioje šalies vietoje. Gantzo manymu, neverta tikėtis, kad prie “Wi-Fi” ir korinio ryšio integravimo noriai prisidėtų mobiliojo ryšio operatoriai - “atviras” bevielis tinklas, sudarantis galimybę vartotojams nemokamai skambinti savo pašnekovams internetu, iš bet kurios vietos pasiekti savo el. pašto dėžutę ar kompanijos tinklą, turės palaukti. Priežastis - operatoriai nenorės sumažinti savo pajamų, kurias gauna iš tarptinklinio ryšio tarifų.

Jei IDC pranašystės pildysis, po kelerių metų turėtume sulaukti ir kitokių įdomybių - pavyzdžiui, plastikinių tranzistorių, kurie leis sukurti lankstomą elektroninį popierių ir kompiuterių monitorius, kuriuos bus galima suvyniojus įsidėti į kišenę. Plastikinius tranzistorius naudojantys pirmieji elektroniniai laikraščiai ir lankstomi kompiuteriai turėtų pasiekti rinką per 3 metus.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų