• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

“Geocaching” - tai aukštųjų technologijų preciziškumą, lobių paieškos azartą ir stulbinančias išradingumo improvizacijas jungiantis žaidimas. Jį galima žaisti visame pasaulyje, o JAV technologinės slėpynės virsta nauja sporto šaka. Išsijudina ir lietuviai: juk nacionalinė savigarba reikalauja surasti pirmąjį Lietuvoje paliktą lobį, kurį Nidos kopose paslėpė, žinoma, estas…

REKLAMA
REKLAMA

Žaidimo esmė labai paprasta: jis skirtas GPS vartotojams, kurie gali įsitraukti į pasaulinę “lobių” paiešką iš interneto svetainės “Geocaching.com” (www.geocaching.com) į savo GPS imtuvus parsisiuntę įrengtų slaptaviečių koordinates. Tada galima leistis į žygį: priklausomai nuo pasirinkimo - po savo miesto apylinkes ar į kitą pasaulio kraštą. Atradus ieškomą slaptavietę - sandarų konteinerį su bloknotu, kuriame reikia pasižymėti, bei “lobiu” - įvairiais daiktais, kuriuos kartais leidžiama pasiimti prisiminimui, mainais paliekant savus - reikia įregistruoti savo pergalę žaidimo svetainėje. Žaidimą plėtoja įvairios užduočių improvizacijos - pavyzdžiui, kartais “lobiai” sujungiami grandinėmis - t.y. radus vieną slaptavietę, joje pateikiamos nuorodos į kitą ir t.t. Arba, žaidimo dalyvių paprašius perkelti guminį žaisliuką iš vienos slaptavietės į kitą, galima jį per dykumas, kalnus ir vandenynus “parsisiųsti” iš, pavyzdžiui, Australijos į Švediją.

REKLAMA

Šiuolaikinės GPS palydovų tinklą naudojančios navigacijos sistemos yra taip ištobulintos, kad iš pirmo žvilgsnio lobių su nurodytomis koordinatėmis paieška gali pasirodyti nuobodi. Regis, tereikia įvesti platumos ir ilgumos skaičiukus į automobilio navigacijos įrenginį, užvesti variklį ir klausytis paslaugiai pateikiamų nurodymų - už trijų šimtų metrų sukite į kairę, po to - į dešinę - ir taip iki pat reikiamos vietos. Tačiau iš tikrųjų “Geocaching” slėpynėse technologijos ne visagalės. GPS imtuvų paklaida sudaro nuo kelių iki kelių dešimčių metrų, o to pakanka, kad sumaniai paslėptas konteineris su “lobiu” taptų nelengvai pasiekiamu laimikiu net atvykus į nurodytą vietą. Be to, reikia nepamiršti, kad tikrovėje geografinės lobio koordinatės gali virsti rimtu iššūkiu: jis gali būti paslėptas įlankos ar ežero dugne, užkištas stačios uolos plyšyje, paslėptas klaidžiame miške - viskas priklauso nuo kitų žaidėjų fantazijos ir jūsų pasirinkto sudėtingumo lygio. Internete “taikinius” galima pasirinkti ir pagal priimtiniausią jų buvimo vietą, ir pagal būsimo žygio sudėtingumą.

REKLAMA
REKLAMA

Geografinį slaptaviečių” (“Geocaching” - tai angliškų žodžių “geography” ir “caching” junginys) žaidimą prieš trejus metus sugalvojo Sietle gyvenantis programuotojas Jeremy Irishas. Jis sukūrė “Geocaching.com” svetainę, kur lobių ieškotojai ir slėpėjai galėjo keistis jų koordinatėmis. Tačiau tikruoju šios sparčiai populiarėjančios pramogos (teigiama, kad dabar 177 pasaulio šalyse yra paslėpta apie 55 tūkstančiai užrašu “Geocaching.com” pažymėtų konteinerių) pradininku laikytinas Pentagonas: 2000 m. buvo išjungta 24 GPS navigacinių palydovų trukdžių sistema, kad tikslių koordinačių nustatymo galimybėmis galėtų naudotis ir civiliai. Iki trukdžių panaikinimo eiliniai GPS vartotojai turėjo tenkintis ne mažesne nei 100 metrų paklaida. O dabar teoriškai tikslą galima pasiekti 7,5 metro tikslumu. Žinoma, praktikoje, priklausomai nuo vietovės, kurioje priimami GPS palydovų signalai, keli metrai neretai virsta keliomis dešimtimis - papildoma erdve ieškotojų įžvalgumui, sumanumui ir kantrybei patikrinti.

Sužinoti, kokie lobiai ir kur paslėpti Lietuvoje, galima ne tik “Geocaching.com” svetainėje (nekantriausiems iš karto pasakysime, kad vienas norvegas visai neseniai kažką gero paliko Verkių regioniniame parke, tautietis “Flyeris” lobį paslėpė Varėnos, Mona - Šiaulių rajone, dėmesio vertas ir garsusis prieš 2 metus Nidos “dykumoje” kažką užmaskavęs estas Tiitas Talis). Technologines slėpynes populiarina ir “GPS.lt” (www.gps.lt) - čia rasite ne tik naudingos informacijos apie GPS imtuvus, bet ir “Geocaching” pradžiamokslį (www.gps.lt/geocaching/) - kaip įrengti slėptuvę, kaip jos ieškoti, žaidėjų forumą (http://www.gps.lt/forum/messagelist/21/) ir, žinoma, slėptuvių sąrašą (http://www.gps.lt/geocaching/geolist/). Tad jei turite kelis atliekamus šimtus paprasčiausiam GPS imtuvui ir negalite atsilaikyti prieš nuotykių šauksmą, pats laikas išbandyti šias “high-tech” slėpynes: juk vasaros dienos jau pradeda trumpėti…

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų