Technologijos - visada lazda su dviem galais. Prie daugelio GPS (Global Positioning System) taikymų prisidėjo ir smarkiai populiarėja dar vienas: tikslias buvimo vietos koordinates pranešantys palydovai naudojami žmonėms sekti.
JAV teismus yra pasiekusi ne viena byla, kuriose nukentėjusieji nuo persekiotojų įrodinėja buvę sekami naudojant GPS. Antai spaudoje yra plačiai nuskambėjusi Connie Adams istorija - ji niekaip negalėjo atsikratyti buvusio draugo. Kai užsidegus raudonam šviesoforo signalui sustodavo sankryžoje, veidrodėlyje nuolat matydavo iš paskos sekiojančio Paulo automobilį. Jis visuomet sukiodavosi netoliese ir išvažiavus į miestą tvarkyti darbo reikalų. Teisme Connie sakė buvusi labai nustebinta, kad vos tik jai įsėdus į automobilį netrukus šalia imdavo sukiotis buvęs draugas. Kartą jis pasivijo ją greitkelyje ir bandė priversti išsukti iš kelio ir sustoti.
Iš pradžių Connie manė, kad persekiotojui padeda tai, kad jis gerai žino jos įpročius ir įprastus kelionių maršrutus. Tačiau kai ji atvyko į pasimatymą bare, kuriame lankėsi pirmą kartą, ir po kurio laiko prisistatė Paulas, moteris suprato, kad buvusio draugo intuicija čia niekuo dėta. Connie neklydo: policija, apžiūrėjusi jos automobilį, už radiatoriaus grotelių aptiko paslėptą GPS imtuvą. Tik tada ji suprato, ką turėjo galvoje jos buvęs draugas, kai ją baugindavo: “Kad ir kur tu būtum, kad ir ką darytum, aš visada žinosiu, kur tu esi”.
Panaši istorija viešumon iškilo ir Kolorado valstijoje, kai teismas išnagrinėjo bylą, kurioje vienas vyras buvo kaltinamas persekiojant savo buvusią žmoną. Jos automobilyje taip pat buvo aptiktas GPS įrenginys.
Tačiau dienraštis “Chicago Tribune” rašo, kad pasitelkus GPS palydovų galimybes persekiojamos toli gražu ne tik buvusios žmonos ar draugės. Žmonių sekimas per GPS sparčiai plinta įvairiausiose srityse, net ir versle. Antai Vašingtono televizijos kompanija WJLA naudoja GPS darbuotojams stebėti. Prieš metus GPS imtuvai buvo įrengti visuose tarnybiniuose kompanijos automobiliuose, įskaitant ir tuos, kuriuos naujienų tarnybos darbuotojams - reporteriams ir operatoriams - leidžiama laikyti prie savo namų. Kompanijos vadovai tvirtina, kad naudodamiesi GPS paslaugomis visuomet tiksliai žino, kur yra kiekvienas filmavimo grupės automobilis, tad esant reikalui juos galima greitai pasiųsti į įvykio vietą. Tačiau darbuotojai skundžiasi, kad technologija naudojama jiems sekti: antai vienam greitkeliu važiavusiam operatoriui paskambino vadybininkas ir liepė nelėkti taip greitai. Kitas konfliktas kilo dėl to, kad kompanijos administratoriai panūdo išsiaiškinti, kodėl tarnybiniu automobiliu buvo naudojamasi ne darbo dieną. Nenorėjęs savo pavardės skelbti WJLA darbuotojas sakė, kad vadybininkai nuolat skambinėja ir klausinėja: kodėl čia sustojai, kodėl ten pasukai? “Privalai teisintis, kad turėjai užeiti į tualetą, stabtelėjai užkąsti ir t.t.”, -skundėsi jis.
Nors toks GPS naudojimas yra visiškai teisėtas, civilines teises ir laisves ginančios organizacijos “Electronic Frontier Foundation” (EFF) atstovai teigia, jog žmogaus buvimo vietos stebėjimas yra didelis jo privatumo pažeidimas. Labai svarbu, kas ir kaip disponuoja tokia GPS dėka gauta informacija. Daugelis net neįsivaizduoja, kokias galimybes technologija suteikia darbdaviui, galinčiam visą darbo dieną stebėti, kur yra jo pavaldiniai, įspėja EFF.