Oficialų "Columbia" avarijos priežasčių tyrimą atliekantys pareigūnai antradienį (08.26) turi paskelbti negailestingą kritiką NASA atžvilgiu, kurios silpnosios vietos iš dalies ir nulėmė šio erdvėlaivio katastrofą.
Antradienį Vašingtone turi būti paskelbta avarijos tyrimo tarybos (CAIB) 250 puslapių ataskaita, kurioje aiškinama, kaip subyrėjo vasario 1 dieną į atmosferą įskriejęs daugkartinis erdvėlaivis "Columbia". Per šią katastrofą žuvo visi septyni po atliktos misijos kosmose į Žemę skridę astronautai.
CAIB sukaupė 35 tūkst. dokumentų ir surinko šimtų NASA pareigūnų, buvusių pareigūnų ir specialistų pateiktus įrodymus.
Tyrėjai yra įsitikinę, kad katastrofos priežastį parodo incidentas, įvykęs sausio 16 dieną erdvėlaiviui kylant, kai atplyšo viena termoizoliacinė plokštelė.
Manoma, kad atsitrenkusi į sparną plokštelė pažeidė termoizoliacinę dangą, todėl erdvėlaivis grįžtamas į atmosferą dėl patekusių karštų garų subyrėjo į dalis.
CAIB skubiai parengė ataskaitą, kad Nacionalinė aeronautikos ir kosmoso administracija (NASA) galėtų kaip galima greičiau atnaujinti astronautų skrydžius į kosmosą. Tikimasi, kad tai pavyks padaryti kitų metų pradžioje.
Tačiau tyrėjai, kuriems vadovavo atsargos admirolas Haroldas Gehmanas (Haroldas Gemanas), taip pat rekomenduos keisti NASA struktūrą, kad būtų išvengta klaidų priimant sprendimus, kurios kaip manoma, prisidėjo prie "Columbia" katastrofos.
Buvo peržiūrėtos elektroninės žinutės, kurias misijos metu siuntė inžinieriai ir kuriose buvo rašoma, kad atplyšusios plokštelės padarytas pažeidimas gali būti lemtingas.
Tačiau NASA vadovai tvirtino, kad šių žinučių nematė ir negavo jokio perspėjimo. Jie atmetė Gynybos departamento, kuris buvo informuotas apie incidentą erdvėlaivio starto metu, pasiūlymą pasinaudoti kariškių žvalgybiniais palydovais ir nufotografuoti erdvėlaivį.
CAIB ataskaita taip pat gali nulemti būsimąjį NASA biudžetą.
Tačiau JAV prezidentas George'as W. Bushas (Džordžas V. Bušas) praėjusią savaitę tvirtino, kad kosmoso programa yra gyvybiškai svarbi bet kokiai šaliai, siekiančiai pirmauti moderniausių technologijų srityje.
Nors amerikiečiai ir patyrė šoką po erdvėlaivio "Challenger" sprogimo 1986 metais ir po "Columbia" katastrofos, atrodo, kad jie yra pasirengę sutikti su kosmoso misijų rizika, jeigu nesėkmė pasitaiko tik vieną kartą iš šimto misijų.
NASA, kuri buvo surengusi 113 misijų, neteko dviejų daugkartinių erdvėlaivių.
AFP-BNS