Ne visuomet sutariantis su Europos sąjungininkėmis JAV prezidentas George'as W. Bushas antradienį (01.14) pareiškė, kad šiandien Europoje Jungtinės Valstijos neturi geresnio draugo už Lenkiją.
Šią pastabą G. W. Bushas pasakė, kai susitiko su Lenkijos prezidentu Aleksandru Kwasniewskiu (Aleksandru Kvasnevskiu) aptarti Irako klausimo, karo su terorizmu bei Varšuvos sprendimo įsigyti 48 naujus JAV bendrovės "Lockheed Martin Corp." pagamintus naikintuvus “F-16”. Šis karinis sandoris yra didžiausias Rytų Europos istorijoje.
"Šiandien Europoje aš neturiu geresnio draugo už Lenkiją, - sakė G. W. Bushas žurnalistams Baltųjų rūmų Ovaliniame kabinete per bendrą konferenciją su A. Kwasniewskiu. - Viena priežasčių yra ta, kad jis įsipareigojo dirbti kartu kaip lygus partneris ir bendrai kovoti su teroru bei siekti laisvės vargo spaudžiamiems žmonėms".
G. W. Bushas ir kai kurios Europos šalys nesutaria daugeliu klausimų, ypač dėl būdų, kaip priversti Iraką likviduoti masinio naikinimo ginklus, kuriuos jis, kaip įtariama, slepia nuo tarptautinės bendrijos. JAV prezidentas palaiko artimus santykius su Didžiosios Britanijos, Ispanijos bei Italijos vadovais, taip pat yra parodęs draugiškumą Rytų Europos lyderiams.
A. Kwasniewskis kalbėdamas su JAV vadovu išreiškė viltį atverti "naują skyrių" dvišaliuose santykiuose ir ragino JAV verslą daugiau investuoti Lenkijoje.
"Amerika turi unikalią galimybę paspartinti ekonominę veiklą, investicinę veiklą Lenkijoje. Mes esame atviri, esame pasirengę, turime gerą praktiką, turime specialistus", - sakė A. Kwasniewskis.
Lenkija, kuri yra strateginė JAV sąjungininkė Vidurio ir Rytų Europoje, praėjusį mėnesį pasirinko įsigyti JAV bendrovės " Lockheed Martin" naikintuvus “F-16”, suteikdama jiems pirmenybę prieš konkuruojančių Europos bendrovių lėktuvus. Šiuo 3,5 mlrd. dolerių kontraktu Lenkija siekia priartinti savo oro pajėgas prie NATO standartų.
"Konkursas (dėl karo lėktuvų įsigijimo) buvo labai skaidrus, labai atviras ir labai gerai parengtas", - sakė A. Kwasniewskis.
Šiame konkurse dalyvavusios Europos firmos pasipiktino Lenkijos sprendimu, įtardamos, kad Varšuvą pasirinkti amerikietiškus naikintuvus paskatino politinio lojalumo sumetimai.
Tačiau G. W. Bushas pareiškė, jog "šis sprendimas naudingas ne tik Lenkijos gynybos ministerijai - jis naudingas Lenkijos žmonėms".
Neatmetama galimybė, kad dėl itin sklandžiai besiklostančių Lenkijos ir JAV santykių Vašingtonas gali ryžtis panaikinti Lenkijos piliečiams vizų režimą. A. Kwasniewskis sakė turįs vilties, kad tai gali įvykti dar šiais metais.
Vizų panaikinimo klausimus artimiausiu metu aptars abiejų šalių konsulinių įstaigų atstovai.
"Reuters"-AFP-BNS