Britų sukurtas robotas neprimena fantastikos filmo "Žvaigždžių karai" ("Star Wars") veikėjo "R2-D2", bet, anot išradėjų, jų robotas turi intelekto, gali pats eksperimentuoti ir interpretuoti rezultatus.
Robotas mokslininkas, kuris gali formuluoti teorijas ir daryti tyrimus, bus geras pagalbininkas, pavyzdžiui, ieškantiems naujų vaistų. Jis pajėgus dirbti kaip universiteto absolventas, bet neketina iš nieko atimti darbą.
Priešingai, išradėjai teigia, kad robotas išvaduos mokslininką nuo paprastų darbų, todėl šis galės sutelkti visą savo dėmesį kūrybai ar svarbesniems tyrimo aspektams, aiškino Mančesterio universiteto profesorius Stephenas Oliveris (Stefenas Oliveris). Jam vadovaujant, kompiuterių specialistai, mikrobiologai, molekulinės biologijos ir kitų mokslų atstovai iš kelių Didžiosios Britanijos universitetų tokį robotą kūrė trejus metus. Dabar jis guli ant stalo, prijungtas prie kompiuterio.
Naujausiame žurnalo "Nature" numeryje išradėjai pasakoja, kaip jų "kūdikis" už atsakymus gauna geriausius pažymius, pavyzdžiui, į klausimą - kokias funkcijas turi mielių genai?
"Robotui buvo įrašyta pagrindinė biochemijos informacija be genetikos žinių, todėl genetinius dėsningumas reikėjo jam pačiam išsivesti iš turimų duomenų", - aiškino S. Oliveris.
Dabar, įsitikinus, kad robotas gali pats atrasti mokslininkams žinomus dalykus, ketinama "paprašyti" jo, kad atrastų ką nors nauja.
Kaip pastebėjo vienas grupės dalyvių, Velso universiteto profesorius Rossas Kingas (Rosas Kingas), robotas sprendė gana paprastus uždavinius, bet iš jo bus naudos ir sprendžiant "tikrojo pasaulio" problemas. Jo nuomone, robotas padės atskleisti naujas mielių genų funkcijas, ras pritaikymą farmacijos pramonėje.
Beje, R. Kingas sako, kad roboto įrangos dalys niekuo ypatingu nepasižymi. Visas jo originalumas glūdi tų dalių montavimo struktūroje ir programose, valdančiose jį.
Tiesa, mokslininkai sako neketiną masiškai gaminti tokių robotų, bet patarimus, kaip jų pasigaminti, mielai pardavinėtų.
“Reuters”-ELTA