Aurelija Žutautienė
Jau ne kartą rašėme apie naktimis siaučiančius plėšikus bei įžūlius sukčius. Pastarieji, apsimetę autoįvykyje nukentėjusiais asmenimis, iš jų artimųjų išvilioja nemažas pinigų sumas. Varėnos rajono policijos pareigūnai sulaikė kelias čigones, sugalvojusias dar vieną originalų būdą, kaip apvogti senyvo amžiaus žmones.
Kaip čigonės tapo blondinėmis
Čigonų tautybės Marijampolės gyventojos Aldona Marcinkevičienė (41 m.) ir šešeriais metais jaunesnė Rasa Arlavičienė šiuo metu yra suimtos dviem mėnesiams. Dar dvi išvien veikusios jų tautietės (maždaug 30-40 metų amžiaus) yra sulaikytos. Penktoji vagilė kol kas mėgaujasi laisve, tačiau paskelbta jos paieška, todėl galima tikėtis, jog po kiek laiko ir ši atsidurs areštinėje.
Vagilės veikė apsimetusios Socialinės globos ir rūpybos skyriaus darbuotojomis. Kad žmonėms nekeltų įtarimo tamsus jų gymis ir, čigoniški veido bruožai, moterys užsidėdavo perukus ir tapdavo visai neblogos išvaizdos blondinėmis. Taip pakeitusios savo įvaizdį jos sėsdavo į automobilį ir vykdavo į nuošalius Lietuvos rajonų kaimus.
Viena "maldavo liežuviu", kita vogdavo
Į vidų paprastai užeidavo po dvi. Nustebę šeimininkai (beveik visuomet vagilės pasirinkdavo maždaug aštuoniasdešimties metų kaimo gyventojus) pirmiausia turėdavo nurodyti savo amžių, pavardes. Tada, prisistačiusios valstybinės įstaigos darbuotojomis, atvykėlės paaiškindavo, jog atvežė kompensaciją už kurą (malkas). Kuomet viena iš nusikaltėlių intensyviai "hipnotizuodavo" sodybos šeimininką, kita greitai įvertindavo jo turtą. Jei paaiškėdavo, jog namuose yra vertingų daiktų arba pinigų, vagilės dar labiau "susidomėdavo" šeimininkų ūkiu, klausdavo, ar šie nenorintys parduoti žemės, miško, imdavo įtikinėti, jog jiems priklauso dar daugiau įvairių lengvatų, kurias galinčios "sutvarkyti". Kai viena moteris "maldavo liežuviu", kita skubiai pasišalindavo, tačiau vien tam, kad galėtų apvogti aplankytus žmones. Buvo atvejis, kai vienai senutei tokia "socialinė darbuotoja" pareiškė atvežusi 37 litų kompensaciją už malkas. Savo būsimai aukai čigonė įteikė 200 litų banknotą ir paprašė eiti ieškoti grąžos. Apsidžiaugusi net ir gana kuklia pinigų suma, patikli senutė atidarė spintą... Aišku, čigonėms tik ir užteko pamatyti, kur senoji moteris laiko pinigus. Tada beliko juos pavogti... Blogiausia tai, jog daugeliui apgautų ir apvogtų žmonių net nekildavo jokio įtarimo, nė vienas nepaprašė parodyti kokio nors pažymėjimo, niekas nesusimąstydavo, jog net dėl menkiausios kompensacijos ar kitokios paramos tenka ilgai varstyti įvairių įstaigų duris, surinkti gausybę pažymų, dokumentų, kad tuo reikia rūpintis pačiam, nes niekas kitas už jį to nepadarys ir juo labiau neatneš pinigų tiesiai į namus... Deja, senyvo amžiaus žmonėms panašių klausimų nekildavo... Na, o tuo pasinaudojusios vagilės įvertindavo situaciją. Jos neužsibūdavo tuose kiemuose, kur pamatydavo jaunų žmonių. Apvogusios vienišus senukus greitai dumdavo iš kaimo, kad šie nespėtų kam nors pasiskųsti.
Žmonės bijo kreiptis į policiją
Pareigūnų teigimu, nuo šių moterų galėjo nukentėti apie tūkstantį žmonių, gyvenančių ne tik Varėnos, bet ir Alytaus, Druskininkų, Lazdijų, Kauno, Jonavos, Kėdainių ir kituose rajonuose. Visų minėtose vietovėse padarytų nusikaltimų braižas visiškai vienodas. Didžiausia suma, kurios neteko vienas nukentėjėlis, yra apie 5 000 litų. Deja, dauguma nukentėjusių kaimo žmonių, net ir praradusių visas savo santaupas, nenori policijai rašyti pareiškimų. Jie yra labai sutrikę, bijo būti nužudyti. Esą to galima tikėtis iš vagilių artimųjų, draugų arba giminaičių. Tiesa, nukentėjėlių galėjo būti dar daugiau, tačiau atsirado žmonių, kuriems įtarimą sukėlė nepažįstamos keistoką "misiją" atliekančios moterys, todėl jų į savo namus neįsileido. Atsirado ir vienas kitas žmogelis, nepatingėjęs paskambinti į rajono Socialinės rūpybos skyrių. Ten buvo paaiškinta, jog darbuotojai po kaimus nevažinėja ir jokių kompensacijų nedalina.
Šiuo metu Varėnos rajono PK iškelta ne viena baudžiamoji byla. Pradėjus tyrimą paaiškėjo, jog pirmieji Marijampolės čigonių žygiai į Varėnos rajono kaimus prasidėjo šių metų birželį. Nusikaltėlės į pareigūnų rankas pakliuvo spalio 21 dieną. Gerai, kad atsirado žmogus, kuris užsirašė įtarimą sukėlusio automobilio numerį ir apie tai pranešė policijai.