Laurų lapeliai
Lauro lapeliuose yra apie 3 procentus eterinio aliejaus, į kurio sudėtį įeina pineno, felandreno, geranolio, fitosterino ir kitų medžiagų. Lauro lapeliai yra pirmas vaistas nuo uždegimo ir skausmo, jie gerai dezinfekuoja. Susmulkintus lapelius (santykiu 1:2) reikia užpilti lydytu sviestu arba alyvų aliejumi. Nusistovėjusiu tepaliuku trinti skaudamas vietas.
Migdolas
Migdolai nuo seno vertinami kaip puiki priemonė virškinimui gerinti, skausmingam šlapinimuisi gydyti, o migdolų aliejus - efektyviai veikiantis vaistas nuo skausmo.
Šiais laikais migdolų pienas vartojamas kaip raminamoji priemonė, taip pat skrandžio ir žarnyno spazmams malšinti. Saldžiaisiais migdolais gydoma skrandžio opaligė (mat jie lėtina skrandžio sulčių išsiskyrimą). Migdolų aliejus laisvina vidurius, o migdolų vanduo (gaminamas iš karčiųjų migdolų) gydo nervų sutrikimus, dieglius ir skausmingą kosulį.
Migdolų vanduo gaminamas taip: 50 g susmulkintų saldžiųjų migdolų sėklų užpilama 250 ml virinto pieno, valandą palaikoma, po to nukošiama. Kenčiantieji nuo pilvo skausmų, stipraus kosulio šio antpilo turi gerti po 50 ml tris kartus per dieną.
Pipirai
Vienmetės paprikos yra turtingos riebiųjų aliejų, karotinoidų, cukraus, vitaminų B ir C bei kitų organizmui reikalingų medžiagų. Saikingai valgant stiprėja organizmo imuninė sistema, gerėja virškinamojo trakto veikla, kyla apetitas.
Aitrusis pipiras (čili) pagerina virškinamojo trakto veiklą.
Juodasis pipiras naikina ligas sukeliančias bakterijas, skatina prakaitavimą, padeda organizmui pašalinti nuodingąsias medžiagas, gerina apetitą, skatina virškinamojo trakto veiklą.
Vanilė
Vanilė gydo mažakraujystę. Ja skaninami konditerijos gaminiai, kompotai, kisieliai, pieniškos sriubos, uogienės, varškė, saldieji padažai ir kt. Natūrali vanilė dažnai pakeičiama sintetine (vanilės cukrumi) - jis yra pigesnis, patogus naudoti. Tačiau natūralios vanilės kvapas yra kur kas malonesnis.
Aguonos
Daržinėse aguonose yra daug aliejaus bei opiumo (aguonas, kuriose yra opiumo, mūsų šalyje auginti draudžiama).
Nuo seno buvo žinoma, jog aguonos veikia raminamai, sužeistiems kariams padeda malšinti skausmus, stiprina organizmą. Aguonose yra daug baltymų, angliavandenių, gleivių, kaučiuko, organinių rūgščių, pektinų ir kitų medžiagų. Iš daugybės aguonose esančių alkaloidų medicinoje naudojama tik keletas.Vertingiausias iš jų - morfinas, naudojamas kaip nuskausminanti priemonė po traumų, sumušimų. Taip pat morfino leidžiama patyrusiesiems miokardo infarktą. Daugiausia morfinu slopinami onkologinėmis ligomis sergančių ligonių patiriami skausmai. Tiesa, reikia atminti, jog prie morfino priprantama, nes tai ne tik vaistas, bet ir narkotinė medžiaga, žalojanti centrinę nervų sistemą, vidaus organus.
Aguonose esantis kodeinas slopina įsisenėjusį kosulį, jis nėra tiek toksiškas, kiek morfinas. Kodeinas vartojamas ir kaip raminantis, skausmą malšinantis, migdantis vaistas.
Balinis ajeras
Balinio ajero šaknyse yra apie 5 procentus eterinio aliejaus, rauginių medžiagų, vitamino C , krakmolo ir kt. Augalo šaknyse esančios karčiosios medžiagos skatina skonio receptorius, sustiprina skrandžio sulčių ir tulžies išsiskyrimą, gerina kepenų ir tulžies pūslės veiklą.
Balinio ajero šaknų preparatai žadina apetitą, tonizuoja pavargusią centrinę nervų sistemą, slopina uždegiminius procesus, gydo skrandžio ir žarnyno ligas.
Dažniausiai gydomasi balinio ajero šaknų antpilu. Jis paruošiamas taip: 10 ajero šaknų gabaliukų užpilti 1 stikline verdančio vandens, leisti nusistovėti. Gerti po ketvirtį stiklinės pusvalandį prieš valgį 2 kartus per dieną.