"Mokyklos bibliotekininke išdirbau 32 metus, - rašo laikraščio skaitytoja B. L. iš Jurbarko rajono. - Kai suėjo pensinis amžius, paprašė, kad parašyčiau pareiškimą ir išeičiau į pensiją. Tai daryti atsisakiau. Kai manimi atsikratyti nepavyko gražiuoju, atleido iš darbo neva už drausmės pažeidimą (atsitiko nelaimė ir 1 valandą pavėlavau į darbą). Skyrė papeikimą, tačiau net tiksliai nežinau, už ką. Ar galiu tikėtis būti sugrąžinta į darbą?"
Advokato Daniaus Svirinavičiaus paaiškinimas:
LR darbo sutarties įstatymas numato vieną iš neterminuotos darbo sutarties pasibaigimo terminų - darbo sutarties nutraukimą darbuotojo pareiškimu. Tai negali būti susiję su jokia prievarta darbuotojo atžvilgiu.
Darbuotojas turi teisę nutraukti neterminuotą darbo sutartį, apie tai raštu įspėjęs darbdavį ne vėliau kaip prieš 14 dienų. Darbuotojas turi teisę atšaukti pareiškimą nutraukti darbo sutartį ne vėliau kaip per tris kalendorines dienas nuo pareiškimo padavimo dienos. Vėliau jis gali atšaukti pareiškimą tik darbdaviui sutikus.
Drausminė nuobauda pagal galiojančius įstatymus gali būti paskirta tik tuo atveju, jeigu darbuotojas pažeidė drausmę. Jeigu laiško autorė pavėlavo į darbą 1 valandą, esant svarbioms ir nuo jos nepriklausančioms priežastims, drausminė nuobauda turėtų būti panaikinta. Prieš skirdamas drausminę nuobaudą darbdavys visa tai turėjo išsiaiškinti, be to, paimti pasiaiškinimą, kuriame nurodomos pavėlavimo į darbą priežastys.
Jeigu laiško autorė su jai paskirta drausmine nuobauda nesutinka, turi teisę ją ginčyti LR darbo ginčų nagrinėjimo įstatymo nustatyta tvarka.
LR darbo sutarties įstatymas iš tikrųjų numato darbdaviui teisę jo iniciatyva atleisti darbuotoją iš darbo tuo atveju, jei prieš tai nors vieną kartą per pastaruosius 12 mėnesių buvo taikytos drausminės nuobaudos. Tačiau darbuotojas, nesutinkantis su tokiu darbo sutarties nutraukimu (atleidimu iš darbo), gali jį ginčyti teismine tvarka.
Teismas, atsižvelgdamas į nusižengimo sunkumą, aplinkybes, kurioms esant tasai drausminis nusižengimas buvo padarytas, ankstesnįjį darbuotojo elgesį ir darbą bei kitas aplinkybes, atleidimą iš darbo gali pripažinti nepagrįstu ir darbuotoją į darbą grąžinti.