• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Ar visi gali auklėti vaikus?

Daiva NORKIENĖ

Raseiniai - rezonansinių nusikaltimų, įvykdytų prieš vaikus, "sostinė". Mat kasmet bent po kartą į šį Žemaitijos rajoną nukrypsta Lietuvos žiniasklaidos dėmesys, o pastaraisiais įvykiais susidomėjo net šalies prezidentas (prisiminkite garsiuosius Viduklės Kalniūnus, savo šeimynoje naudojusius karinį muštrą, paskui - vienuolę Raižytę, kuri globotinius "auklėjo" sviesdama plytgalį ar čaižydama viela, o štai dabar visus sukrėtė Nemakščių alkoholikė, peiliais subadžiusi du savo vaikus).

REKLAMA
REKLAMA

2000-ųjų rudenį Šiaulių apygardos teismas padėjo tašką Aldonos Raižytės baudžiamojoje byloje: šeimynos mama buvo išteisinta dėl globotinės Virginijos sumušimo. Ši baudžiamoji byla iš pat pradžių sukėlė didžiulį ažiotažą, jos eigą nušvietė daugybė žiniasklaidos priemonių.

REKLAMA

Jeigu tokį gana sunkiai auklėjamą vaiką kaip Virginija būtų prilupusi bet kuri kita mama, didelio dėmesio byla tikrai nebūtų sulaukusi. Tačiau, žiūrint iš šalies, visus glumino akivaizdus ideologinis konfliktas: A. Raižytė griovė nuo amžių visuomenėje susiformavusį vienuolio įvaizdį. Dievo tarnaitė, nepaprasto pamaldumo moteris, vaikus auklėja smurtu! Kaip suderinti šventumą ir tokias fizines bausmes, kaip čaižymas elektros laidu, gumine žarna, grandine? O sviestas plytgalis? O Virginijos išvarymas nakčia iš namų?

REKLAMA
REKLAMA

Absoliuti dauguma žiniasklaidos priemonių A. Raižytės byla liovėsi domėtis tą pačią akimirką, kai buvo priimtas teismo sprendimas. Žmogiškojo teisingumo požiūriu, sunkaus charakterio vaiką "papliaukšėti" diržu nėra nusikaltimas. Tai išsiaiškinę, padėjome tašką ir mes. Tačiau kalbos apie vienuolės šeimyną mus vėl pasiekė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Aldona Raižytė iš Viduklės miestelio (Raseinių raj.) išsikėlė į Antkalnių kaimą (Kauno raj., Čekiškės sen.), taigi už viso šimto kilometrų, kur nauji kaimynai, nauji veidai ir visai kiti pareigūnai bei valdininkai. Ir jokių išankstinių nuostatų, simpatijų ar antipatijų. Kaip šiandien gyvena vienuolė eucharistietė? Kad būtume maksimaliai objektyvūs, pateiksime net kelis vertinimus.

REKLAMA

Kauno rajono socialinės paramos skyriaus vedėjos pavaduotoja (atsakinga už vaikų teisių apsaugą) Janina Dabašinskienė:

- Keista man ta vienuolė. Jai visą laiką atrodo, kad kažkas nori pakenkti, tyčia persekioja. Kovo 5 dieną svarstėme, ar suteikti A. Raižytei socialines garantijas, atlyginimą įsteigiant šeimyną. Nenorėjau nieko pati viena spręsti, tad sukviečiau komisiją. Ir visiems uždraudžiau net užsiminti apie tai, kas anuomet vyko Viduklėje, ir apie tą baudžiamąją bylą. Žodžiu, jokių išankstinių nuostatų! Tačiau komisija nutarė šeimynos nesteigti. Pasikalbėjome su pedagogais, seniūnijos darbuotojais, čekiškiečiais - dauguma apie vienuolę atsiliepia kaip apie keistą žmogų, o jos globotiniai - labai uždari, iš jų neįmanoma nieko sužinoti, išklausti. Visi teigia, kad "jiems gerai", tačiau faktai sako ką kita. Ir tikro tėvo nėra, tik kartu gyvenantis jaunesnis vyras, lyg ir sugyventinis. Su juo per pusę vienuolė nusipirko trobelę. Bet jūs pasikalbėkite su Čekiškės seniūnu, kurio vaikas eina į vieną klasę su dviem vienuolės mergaitėmis.

REKLAMA

Čekiškės seniūnas Mečislovas Zaveckas:

- Vienuolės globotiniai visų dėmesį atkreipė, vos tik pasirodė Čekiškės vidurinėje. Taip skurdžiai aprengtų vaikų nebuvome matę. Įsivaizduokite, didžiausių kaimo alkoholikų vaikai būdavo aprengti geriau! Ir taip žinant, kad už kiekvieną vaiką valstybė moka po pusę tūkstančio litų. Jeigu tiek gautų kitos šeimos, tai skurdas seniūnijoje seniai būtų likviduotas... Kadangi mano paties vaikas su dviem vienuolės globotinėmis mokosi toje pačioje klasėje, neblogai žinau apie jų padėtį. Per klasės tėvų susirinkimą Aldoną Raižytę užsipuolė visi tėvai! Sakė pasižiūrėti, kaip vaikai atrodo, ką valgo. Kaip elgiasi! Viena pradinukė mergaitė taip sodriai keikdavosi, kad net suaugusiems vyrams būtų nepatogu. Įdomu, kur išmoko? Juk ji vienuolės šeimoje auga nuo pat kūdikystės. Tai gal, niekam negirdint, taip keikiasi pati globėja? Vaikai labai uždari, pikti, nebendrauja. Jiems labai reikėtų teigiamų emocijų, "išeiti į žmones". Todėl norėtųsi, kad ir "raižiukai" dalyvautų įvairiuose kultūriniuose renginiuose: juk į Čekiškę atvažiuoja ir cirkas, ir koncertai, teatrai. Bet vienuolės globotinių juose niekada nebūna. A. Raižytė sako, kad "jiems neįdomu", bet aš įtariu, jog ji paprasčiausiai neskiria tam pinigų. Juk jeigu būtų neįdomu, tai nežiūrėtų jos globotiniai cirko pro durų rakto skylutę! Tiesa, kai aš visas tas pastabas vienuolei tiesiai išsakiau, ji atšovė, jog tai ne mano reikalas. O juk mano, kol esu seniūnas! Argi taip turi būti auginami vaikai? Bet dabar, mane pamačiusi, ji pereina į kitą gatvės pusę ir nesiklauso. Tiesa, po to, kai susirinkime užsipuolė visi tėvai, ji bent jau rengti vaikus ėmė geriau. Ir keiktis mergaitės liovėsi.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Čekiškės vidurinės mokyklos direktorius Algirdas Šiaučiulis:

- Jeigu toje šeimoje būtų normaliai auklėjama, ir vaikai augtų kitokie. Tačiau iš šalies sudaromas įvaizdis, kad vaikai auklėjami šventumo ir pamaldumo dvasia, o kaip yra iš tikrųjų, neaišku. Į šeimą neįeiname, vaikai nebendrauja. Šeimynos steigti tikrai nebuvo galima, mūsų su pavaduotoja tuo klausimu vieninga nuomonė.

REKLAMA

Nors vienuolė ir Čekiškėje (kaip anksčiau Viduklėje) labai greitai tapo "nepopuliari", kai kuriems pareigūnams ir valdininkams daromas toks pat spaudimas. Po neigiamo komisijos sprendimo dėl šeimynos steigimo A. Raižytė pasipiktinusi komisijai pareiškė, kad "visa tai jums taip nesibaigs"!

REKLAMA

- Taip, aš jaučiau spaudimą, - prisipažino "Akistatai" Kauno rajono socialinės paramos skyriaus vedėjos pavaduotoja J. Dabašinskienė. - Bet nesiruošiu dėl vienuolės sulaužyti įstatymų. Juridiškai tokia šeimyna negalima, mat šeimą sudaro du asmenys, o ne viena moteris su ūkvedžiu ar sugyventiniu.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Iš baimės ar dėl nuolatos jaučiamo spaudimo Raseinių rajono vaikų teisių apsaugos tarnyba vienuolės naudai pažeidinėjo įstatymus? Nors vienuolė daugiau nei metus gyveno kitame rajone, Raseiniai jai, kaip šeimynos motinai, iki pat šių Naujųjų metų mokėjo algą! A. Raižytė buvo vieniša, taigi jos šeimyna apskritai juridiškai buvo neteisėta. Maža to, visa Lietuva vadovaujasi nuostatomis, kad negali būti išskiriami vienos šeimos vaikai, o tuo tarpu kai kurių A. Raižytės globotinių broliukai ir sesutės auga kitur, globos namuose.

Tad nejučiomis ir kyla klausimas: ar visi, kas tik nori, gali globoti vaikus? Iš šiaulietės Laugalienės tokia teisė jau atimta. Kas sekantis?

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų