Riebalai atlieka svarbią rolę organizmo gyvybinėms funkcijoms, nes jų yra organizmo ląstelėse, jie dalyvauja medžiagų apykaitoje, teikia organizmui energiją. Su maiste esančiais riebalais į organizmą patenka vitaminai A, D, E, K, fosfatidai, cholinas, cholesterinas. Riebalai teikia sotumo, pagerina maisto skonį. Jie yra gyvuliniai ir augaliniai. Organizmui reikia ir tokių, ir tokių riebalų.
Vyresniems žmonėms nepatariama vartoti daug gyvulinės kilmės riebalų, nes juose gausu cholesterino. Nepatartina, kad per parą žmogaus organizmas gautų daugiau kaip pusę gramo cholesterino, nes jis skatina aterosklerozės vystymąsi. Vartojant daug riebalų progresuoja širdies ir kraujagyslių ligos, gali pradėti vystytis žarnyno vėžys. Vyresnio amžiaus žmonėms reikėtų vartoti kuo mažiau gyvulinių riebalų ir produktų, kuriuose daug cholesterino. Cholesterino daug smegenyse, kepenėlėse, inkstuose.
Ar žinote, kad...
- Aguročių ir cukinijų vaisiai labai vertinami dietinėje mityboje. Jie lengvai virškinami, juose esančios medžiagos skatina skysčių iš organizmo išsiskyrimą. Patartina šias daržoves vartoti, jei kūnas pabrinko dėl širdies, kraujagyslių ar kai kurių inkstų bei šlapimo pūslės (akmenligės) ligų. Aguročiuose ir cukinijose esantys pektinai šalina iš organizmo cholesteriną, šviną, radioaktyvųjį stroncį, kobaltą ir kitas kenksmingas medžiagas.
Aguročiuose ir cukinijose yra angliavandenių, vitaminų C, B 1, B 2, PP, karotino, natrio, kalcio, kalio, fosforo, magnio ir geležies.
- Moliūgai turi dietinių ir gydomųjų savybių, juos organizmas lengvai pasisavina. Patartina vartoti sergantiesiems ateroskleroze, skrandžio, žarnyno, kepenų, inkstų, tulžies ligomis. Moliūguose esantys pektinai taip pat šalina cholesteriną bei kenksmingas medžiagas, skatina peristaltiką. Juos patartina vartoti turintiesiems antsvorį.