JAV ir Europos bendrovės jau rengiasi Saddamo Husseino (Sadamo Huseino) palikimo dalijimui. Pasibaigus karui, didžiausios pasaulio korporacijos dalyvaus Irako infrastruktūros atstatymo ir, žinoma, šios šalies naftos telkinių plėtojimo konkursuose.
Pasak agentūros "Associated Press", pirmosios pretendentų į užsakymus Irake sąraše yra JAV ir Didžiosios Britanijos korporacijos, kurios tikisi gauti užsakymus nugalėtojo teisėmis.
Korporacijos jau pradėjo pasiruošimus "uždarbiavimui". AP duomenimis, JAV ir Didžioji Britanija rengia planą, pagal kurį būtų naudojama 40 milijardų JAV dolerių sąskaita JT, į kurią buvo pervedamos įplaukos iš Irako naftos pardavimo. Teigiama, kad šios lėšos bus skirtos vaistams ir humanitarinei pagalbai Irako gyventojams.
Nemažai naudos iš karinės kampanijos jau gauna draudimo korporacijos: Jungtinėse Amerikos Valstijose smarkiai padidėjo draudimo nuo teroristinių išpuolių padalinių paklausa. Federalinės draudimo nuo teroro aktų programos apima tik užsieniečių organizuotus ir įvykdytus nusikaltimus, o draudimo bendrovės "Ace", "American International Group" ir "Lloyd's of London" draudžia ir nuo teroristinių išpuolių, kuriuos gali surengti JAV piliečiai.
Pasibaigus karui, daugiausiai investicijų atiteks Irako naftos sektoriui. "Cambridge Energy Research Associates" tyrimų centro duomenimis, anksčiau už kitus savo biurus Bagdade įsteigs aptarnavimo bendrovės, kurios remontuos naftotiekius ir gręš gręžinius Irako telkiniuose. JAV žurnalo "Time" duomenimis, JAV korporacijos "Halliburton", "Schlumberger", "Bechtel Group" ir "Baker Hughes" gali pasidalyti sutarčių už maždaug 2 milijardus JAV dolerių.
Naftos bendrovės darbo planų laisvajame Irake kol kas neskelbia. Tačiau žinoma, kad iki karinės operacijos pradžios su S. Husseino režimu derėjosi "Royal Dutch/Shell", o Prancūzijos "TotalFinaElf" net pasirašė sutartį dėl Madžuno naftos telkinio, gavyba kuriame gali sudaryti 600 tūkstančių barelių per dieną, plėtojimo.
ELTA