Albertas ONIŪNAS
Jaunas ir perspektyvus Klaipėdos advokatas Vakaris Kuzminovas Advokatų garbės teismo sprendimu išbrauktas iš advokatų sąrašų. Klaipėdos ekonominė policija vietinėje spaudoje paskelbė, jog ieškomi nukentėjusieji nuo šio advokato. Tai yra žmonės, kurie sumokėjo advokatui pinigus, tačiau jokių juridinių paslaugų negavo. Jei bus atsiliepusiųjų, V. Kuzminovui gali būti iškelta baudžiamoji byla dėl sukčiavimo. Šis atvejis - be precedento. Iki šiol net vieno ar kelių instancijų teismų už įvairius nusikaltimus nuteisti advokatai versdavosi praktika, iki įsigalios teismo nuosprendis. Šiuo atveju V. Kuzminovas išbrauktas iš sąrašų dar net neiškėlus baudžiamosios bylos ir kol kas nėra garantijų, kad ji bus iškelta.
Limitų nebėra
Sovietmečiu Lietuvoje buvo 250 advokatų limitas. Tai reiškia, kad daugiau jų būti negalėjo. Žmonės, norintys tapti advokatais, laukdavo, kol atsiras laisva vieta kuriam nors advokatui mirus ar dėl kitokių priežasčių pasitraukus iš darbo. Privilegijų turėdavo tik trys patys geriausi universiteto absolventai teisininkai. Kiek vėliau advokatų limitas šalyje padidėjo iki 300, tačiau padėtis iš esmės liko tokia pat. 1998-aisiais Advokatūros įstatymas buvo pakeistas ir advokatūra tapo atvira - be jokių limitų. Pirmenybė buvo teikiama asmenims, turintiems įmonę ir licenciją teisininko veiklai. Tokią licenciją turėjo ir V. Kuzminovas, todėl advokatu tapo be didesnio vargo.
Nedidelė armija
Advokatų skaičius liberalizavus įstatymą sparčiai augo ir dabar jų yra apie 1 000. Advokatų armija taip "prasiskiedė" naujais kolegomis, kad tapo sunkiai suvaldoma. Atsitiko taip, kaip ir turėjo atsitikti - kiekybė atsiliepė kokybei. Yra du advokatų savivaldos organai - Taryba ir Garbės teismas. Šis teismas nagrinėja advokatų prasižengimus, už kuriuos nėra taikoma baudžiamoji atsakomybė. Tokiais atvejais paprastai keliama drausminė byla, o Garbės teismas sprendžia, kokią nuobaudą kolegai skirti. Tai gali būti nuo įspėjimo iki išbraukimo iš praktikuojančių advokatų sąrašų.
Skundų daugėjo
2001-aisiais advokato V. Kuzminovo veiklą jau svarstė Advokatų taryba, mat advokatas laiku neatvykdavo į teismo posėdžius ir tokiu būdu trukdė nagrinėti bylas. Tačiau skundai dėl šio advokato darbo nesiliovė. Piliečiai L. Galeckaja, S. Šatochinas, J. Černeckis, P. Venckus parašė Klaipėdos apygardos prokuratūrai kolektyvinį skundą, kuriame teigia, kad advokatas V. Kuzminovas, imdamas pinigus, neišrašo tai patvirtinančių kvitų, meluoja apie atliktus klientų interesus ginančius veiksmus. O po to vengia su klientais susitikti. Į tai V. Kuzminovas sureagavo operatyviai - pareiškė, kad tokie kaltinimai žeidžia jo garbę bei orumą ir pateikė skundėjų pasirašytą raštą, kad jie nebeturi advokatui jokių "moralinių ir materialinių pretenzijų". Tačiau praėjusių metų pabaigoje atsirado dar trijų piliečių pareiškimai, kuriuose V. Kuzminovas kaltinamas tuo pačiu - savo pareigų nevykdymu, svarbių dokumentų paėmimu ir negrąžinimu, dėl laiku neparašytų kasacinių skundų bylose. Jei advokatas per nustatytą terminą neparašo skundo, nuosprendis įsigalioja, klientas, jei tai buvo baudžiamoji byla, keliauja į koloniją ir atsiduria nepavydėtinoje padėtyje. Formaliai, jei pavyko įrodyti, kad dėl advokato kaltės skundas nebuvo parašytas laiku, Advokatų taryba išduoda pažymą ir teismas pratęsia apskundimo terminą, tačiau praktiškai šis procesas ganėtinai keblus.
Telefonu neatsiliepia
Advokatą V. Kuzminovą gerai pažįstantys kolegos bei šiaip klaipėdiečiai mano, kad visi jo pažeidimai nėra piktybinis sukčiavimas. Paprasčiausiai žmogus geria. Daug ir ilgai. Todėl ir nebelieka laiko vaikščioti į teismus. Skambinant mobiliuoju telefonu neatsiliepia, savo kontoras dažnai keičia, o klientams naujojo adreso nepraneša. Kitaip sakant - slapstosi. Beje, tuo iš dalies galėjo įsitikinti ir šių eilučių autorius. Kelis kartus paskambinus į V. Kuzminovo mobilųjį telefoną, ketinant išgirsti jo paties komentarą apie Garbės teismo sprendimą, niekas neatsiliepė. Ir tik po ilgų paieškų pavykus rasti tarpininką, kuriam paskambinus V. Kuzminovas atsiliepia, pavyko susisiekti. Tačiau V. Kuzminovas sakė esąs taip beviltiškai užsiėmęs, kad ir 15 minučių pokalbiui nerasiąs laiko.
Na, o pasipylus skundams V. Kuzminovas "mobilizuojasi", apvažiuoja visus nepatenkintus klientus, vienaip ar kitaip su jais susitaria. Kaip matyti, ne visada tai pavyksta padaryti.
Teismas - be teisiamojo
Advokatų tarybos nariui Osvaldui Martinkui buvo pavesta atlikti kolegos V. Kuzminovo veiklos patikrinimą. Tai ir buvo padaryta. Konstatuota, kad V. Kuzminovo pažeidimai visada tie patys, ir pasiūlyta iškelti drausminę bylą. Garbės teismas bylą iškėlė, apsvarstė ir nusprendė V. Kuzminovą iš advokatų sąrašų išbraukti, nors ir buvo alternatyva - laikinai sustabdyti jo įgaliojimus. Nei tyrimo, nei teismo metu V. Kuzminovo rasti nepavyko - kontoros nebeturi, o telefonai nebenaudojami arba jais neatsiliepiama. Todėl ir teisme jis nedalyvavo. Manoma, kad toks griežtas Garbės teismo sprendimas privers susimąstyti ir kai kuriuos kitus advokatus. Bent jau uostamiestyje dar yra vienas kitas advokatas, vertas panašaus sprendimo.
Teistas teisėjas
Anksčiau išbraukimas iš advokatų sąrašų paprastai būdavo taikomas tik vienu atveju - kai įsigalioja teismo nuosprendis to advokato atžvilgiu. Štai vilnietis advokatas Antanas Bartusevičius, nuteistas laisvės atėmimu už sukčiavimą, dar vertėsi advokato praktika ir tik įsigaliojus nuosprendžiui buvo išbrauktas iš sąrašų. Tačiau neseniai Aukščiausiasis Teismas panaikino Apeliacinio teismo nuosprendį ir grąžino bylą nagrinėti iš naujo, nes joje rado daug esminių proceso pažeidimų. Pakvipo visišku advokato išteisinimu. Taigi gali tekti poną A. Bartusevičių vėl įrašyti į sąrašus.
Advokatų priėmimo ir "išvarymo" sąlygose yra ir daugiau naujovių. Buvo nuostata, kad į advokatus nepriimamas asmuo, jei jis iš kurios nors teisinės institucijos atleistas už pažeidimus arba jei nėra nepriekaištingos reputacijos. O štai Klaipėdos apylinkės teismo teisėjas Vidmantas Žylė buvo nuteistas, atliko bausmę, suėjo nustatyti terminai ir jo teistumas laikomas išnykusiu. Jis susirinko visus reikalingus dokumentus ir pareiškė norą tapti advokatu. Aukščiausiasis Teismas nusprendė, kad V. Žylė turi būti įrašytas į praktikuojančių advokatų sąrašus. Dabar buvęs teisėjas V. Žylė - advokatas. AT praktikoje išryškėjo svarbi nuostata - žmogus negali būti visą gyvenimą persekiojamas už padarytą nusikaltimą. Anksčiau toks dalykas buvo neįsivaizduojamas, teistumo išnykimas buvo tik formalus.
Iš STT - advokatauti
Advokatų korpusą po kurio laiko ruošiasi papildyti klaipėdietis Mauras Urbonavičius. Šis vyras pagarsėjo, kai dirbdamas STT tardytoju pažeidė apklausiamos moters ir jos mažamečio sūnaus teises, neleido tai moteriai susitikti su advokatu O. Martinkumi. Apklausos metu M. Urbonavičius laikė advokatą koridoriuje už užrakintų savo kabineto durų. Po skandalo M. Urbonavičius nusprendė palikti STT ir... padedamas to paties O. Martinkaus tapo vienos Gargždų advokatės padėjėju. Po metų M. Urbonavičius galės būti įtrauktas į praktikuojančių advokatų sąrašą.