Tokios sausros gamtininkai sako nestebėję daugybę metų. Pavyzdžiui, kai kur Dzūkijoje kritulių kiekis nesiekia nė penktadalio kritulių normos.
Netoli Marijampolės esančio, Buktos miške įrengto pažintinio tako lankytojus šis pavasaris pasitinka neįprastai – miške sausa tarsi per karščiausią vidurvasarį. Vienoje vietoje turėtų telkšoti nemaža pelkė. Tačiau nei šioje, nei kitose mažesnėse ar didesnėse pelkėse vandens – nė lašo.
Dzūkijos-Suvalkijos saugomų teritorijų specialistas Arūnas Pranaitis sako, kad bloga situacija yra tiek Suvalkijoje, tiek Dzūkijoje. Šiuose regionuose vandens trūkumas jautėsi jau nuo praeito rudens. Gausių kritulių nebuvo nei žiemą, nei dabar, pavasarį.
„Visur žalia, bet jei taip įdėmiau pažiūrėsi, tai Žuvinto apylinkėse mes galime pastebėti, kad vandens šitose vietovėse labai labai trūksta. Išdžiūvusios pelkės, nusekę upeliai, labai žemas Žuvinto vandens lygis – išskirtiniai šių metų požymiai“, – sakė specialistas.
Pasak gamtininko, šioje pelkėje varlės šiuo metu turėtų švęsti audringas vestuves, o balų pakraščiuose neršti tritonai. Bet dabar nėra nė vieno atviro, net mažiausio vandens telkinuko, tinkamo nerštui.
„Vandens nėra, šitie gyvūnai neturi kur neršti. Šitie pavasario mėnesiai, kai varlės išneršia, kai reikia buožgalviams vystytis, yra labai svarbūs. Vandens turi užtekti, o šiais metais jo nėra“, – kalbėjo A. Pranaitis.
Baiminasi dėl derliaus
Neįprastai sausą pavasarį su baime stebi ir šalia Buktos miško esančio Želsvos kaimo gyventojai. Sako, šuliniuose geriamojo vandens dar yra, bet sunkiai pamena metus, kad balandžio mėnesį tektų laistyti lauko augalus:
„O ką daryt? Visur sausa ir žemė kietutėlė kaip akmuo.“
„Labai trūksta lietaus. Gal nebus šiemet derliaus. Laukiame sodinimo, bet derliaus – ne.“
Anot A. Pranaičio, ankstyva sausra gali turėti neigiamos įtakos įvairiems augalams ir net medžiams.
„Augalų vegetacija dar tik prasideda. Tai kai startas nėra labai geras ne tik smulkiems žoliniams augalams, bet ir medžiams, tai vėliau ta situacija, greičiausiai, negerės. Tai galim tikėtis, kad ir medienos prieaugiai bus mažesni, ir tos pačios eglės bus nebe tokios atsparios tipografams, kuris siaubia mūsų eglynus“, – sakė specialistas.
Anot gamtininko, jei ir toliau bus taip sausa, šiemet bus labai mažai uodų, kurie neretai gadina poilsį gamtoje. Tačiau tuo džiaugtis nereikėtų – šie vabzdžiai yra svarbi ekosistemos dalis, kuriais minta labai daug paukščių ir varliagyvių.
Visą reportažą žiūrėkite straipsnio pradžioje.
Visas TV3 Žinias žiūrėkite čia:



































































































































































































































































