REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Po pusantros savaitės nuo parlamento rinkimų vis dar nematyti būsimos vyriausybės programos ir sudėties kontūrų. Koalicijos partnerės - Teisės ir teisingumo partija bei Piliečių platforma dažniausiai bendrauja per žiniasklaidą.

REKLAMA
REKLAMA

Todėl lenkai derybas dėl koalicinės vyriausybės sudarymo praminė realybės šou. Ir, pasak apžvalgininkų, padėtis nesikeis iki prezidento rinkimų. O kadangi labai panašu, kad ateinantį sekmadienį nė vienas kandidatas nesurinks daugiau nei 50 proc. balsų, „realybės šou“ užtruks iki antrojo rinkimų turo, t.y. spalio 23 dienos. Tądien paaiškės, kas valdys Lenkiją artimiausius penkerius metus: ar Teisės ir teisingumo partijos politikas Lechas Kaczynskis, ar jo varžovas iš Piliečių platformos Donaldas Tuskas (nuotraukoje – L. Kaczynskis kairėje, D. Tuskas – dešinėje).

REKLAMA

Koją pakišo A. Kwasniewskis?

Piliečių platforma dėl susidariusios padėties apkaltino Aleksandrą Kwasniewskį, kadangi tai jis nesutiko, kad parlamento ir prezidento rinkimai vyktų tą pačią dieną. A. Kwasniewskis galėjo numatyti, kad parlamento rinkimus laimės dešinieji ir kad nei Teisės ir teisingumo partija, nei Piliečių platforma nesurinks tiek balsų, kad galėtų savarankiškai valdyti, todėl privalės tartis dėl koalicijos.

REKLAMA
REKLAMA

Ir tikriausiai numatė, kad vykstant prezidento rinkimų kampanijai, kai dėl aukščiausio šalies posto konkuruoja abiejų partijų kandidatai, derybos tarp koalicijos partnerių atrodys būtent taip. Kad žmonės pamatys, jog dešinieji nesugeba susitarti, tai ką jau kalbėti apie šalies valdymą? Ar taip prezidentas norėjo padėti silpstantiems kairiesiems? Daug kas mano, kad taip, juolab kad skelbiant rinkimų datą realiu dešiniųjų konkurentu į prezidento postą buvo kairės atstovas Wlodimierzas Cimoszeviczius.

Derybos dėl derybų

Pirmoji savaitė po rinkimų patvirtino, kad vyriausybės sudarymas vykstant prezidento rinkimų kampanijai bus labai sunkus, jeigu ne neįmanomas. Informaciją apie ketinimus viena kitos atžvilgiu būsimos koalicijos partnerės dažniausiai pranešdavo per žiniasklaidą. Abi partijos - Teisė ir teisingumas ir Piliečių platforma - nurodinėjo viena kitą kaip natūralų ir pagrindinį naujos koalicinės vyriausybės partnerį, tačiau derybos nevyko. Pradžioje Piliečių platforma pareikalavo, kad Teisės ir teisingumo partija nurodytų kandidatą į premjero postą. Pastaroji - kad nepakenktų savo kandidatui į prezidentus Lechui Kaczynskiui, - negalėjo skirti partijos lyderio, Lecho brolio Jaroslawo, kuris buvo natūralus kandidatas į vyriausybės vadovus, ir delegavo antraeilį politiką - Kazimierzą Marcinkieviczių. Taip Teisės ir teisingumo partija išmušė Piliečių platformai argumentą, kodėl lenkai turėtų balsuoti už Donaldą Tuską: esą jeigu laimės L. Kaczynskis, Lenkiją valdys du broliai. Savo ruožtu Piliečių platforma pareikalavo garantijų, kad K. Marcikieviczius yra rimtas kandidatas, o ne laikinas, iki prezidento rinkimų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pagaliau šios savaitės pradžioje reikalai truputį pajudėjo. Piliečių platforma pateikė savo dalyvavimo vyriausybės koalicijoje sąlygas, kurias gerai įvertino Teisės ir teisingumo partijos kandidatas į premjerus. Tačiau, apžvalgininkų nuomone, rimtos problemos prasidės tuomet, kai teks derinti vyriausybės programą. Nors abi partijos kilusios iš „Solidarumo“ kamieno ir yra gana artimos kultūros sferoje, tačiau labai mažai bendrumo yra ūkio programose.

L. Kaczynskis vejasi D. Tuską

Visuomenės nuomonių apklausos rodo, kad Teisės ir teisingumo partijos kandidatas į prezidentus Lechas Kaczynskis sėkmingai vejasi Piliečių platformos kandidatą Donaldą Tuską. Dar prieš savaitę skirtumas buvo 10 proc., dabar sumažėjo iki 4 procentų. Suintensyvėjo ir rinkimų kova. D. Tuskas gąsdina dešiniuoju radikalizmu, jeigu Lenkiją valdys prezidentas ir premjeras iš tos pačios Teisės ir teisingumo partijos.

REKLAMA

Skolingas nelieka ir L. Kaczynskis, kiekviena proga primindamas rinkėjams, kad D. Tuskas yra „iki gyvo kaulo“ liberalas ir jį išrinkus reikės atsisveikinti su socialinės valstybės svajonėmis. Nors abu kandidatai susiję su „Solidarumo“ tradicija, L. Kaczynskis tikina, kad jis „solidaresnis“ nei D. Tuskas. Manoma, kad L. Kaczynskio reitingus pakėlė įtakingo, nors labai prieštaringai Katalikų Bažnyčios hierarchų vertinamo katalikiško Marijos radijo ir jos vadovo kunigo Tadeuszo Rydzyko parama. Marijos radijas turi kelis milijonus ištikimų klausytojų, kuriems kunigo T. Rydzyko žodis yra įsakymas.

REKLAMA

Lenkai netiki koalicijos stabilumu

Tačiau visuomenę vis labiau erzina politikų ginčai. Savaitraščio „Polityka“ užsakymu atlikta apklausa rodo, kad 45 proc. lenkų mano, jog Tiesės ir teisingumo partijos ir Piliečių platformos koalicija netrukus subyrės. Tik ketvirtadalis apklaustųjų tiki, kad ši koalicija dirbs sėkmingai ir ilgai.

Savaitraščio „Polityka“ apžvalgininkės Janinos Paradowska nuomone, kažin ar ne geriau būtų, jeigu Teisės ir teisingumo partija sukurtų autorinę programą, Piliečių platformos politikams paliekant mažiau reikšmingas vietas vyriausybėje, ar net mažumos vyriausybę, užsitikrinus palankų Piliečių platformos neutralumą.

Živilė Makauskienė portalui „Omni.lt“ iš Varšuvos

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų