• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Balandžio 24 dieną skaitytojus pasieks atnaujintas vienas seniausių Lietuvoje kriminalinio žanro leidinių „Akistata“.

REKLAMA
REKLAMA

Du kartus per savaitę − antradieniais ir penktadieniais − spaudos kioskuose ir prekybos centruose pasirodantis laikraštis „Akistata“ nuo šiol dažnai publikuos portale „Balsas.lt“ bei savaitraštyje „Balsas.lt savaitė“ pasirodančius straipsnius.

REKLAMA

Pradžia nebuvo lengva

Pirmasis „Akistatos“ numeris išleistas 1990 metų gruodžio 25 dieną. Dabar paėmus į rankas tą keturių puslapių laikraštėlį matyti, kad jis buvo paslaptingas – nei metrikoje, nei prie pagrindinės antraštės nėra datos. Pirmas numeris išsiskyrė dar ir tuo, kad ketvirtame puslapyje nėra raidės „ė“. Vietoj jos rašoma „ę“. Laimė, kad tada Valstybinė lietuvių kalbos komisija to nepastebėjo.

REKLAMA
REKLAMA

Laikraštį pradėjome leisti nuo nulio ir tuo skyrėmės nuo kitų leidinių. Tuo metu ėję kiti laikraščiai po kojomis turėjo tvirtą pagrindą. Buvusi „Komjaunimo tiesa“ virto „Lietuvos rytu“, buvusi „Tiesa“ – „Diena“, „Kauno tiesa“ – „Kauno diena“ ir panašiai.

„Akistata“ buvo šeiminis laikraštis. Už savo pinigus nusipirkome ritinį popieriaus, nuomotu kompiuteriu surinkome pačių rašytus tekstus ir „Raidės“ spaustuvėje, esančioje Kaune, išspausdinome pirmąjį numerį. Patys – visa šeima su dėdėmis ir tetomis, seneliais ir močiutėmis – visus 50 000 egzempliorių ir pardavėme. Jokio nurašymo, jokių vagysčių.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pardavę visus iki vieno pirmojo numerio egzempliorius, vėl surinkome pinigų ritiniui popieriaus ir išleidome antrą numerį. Taip ratas įsisuko.

Platintojai norėdavo pasipelnyti

Tais metais panašiai sukosi ir infliacija. Tai akivaizdžiai matyti verčiant laikraščio komplektą. 1-ojo numerio kaina – 30 kapeikų, 5-ojo – 40, 31-ojo – 50, o 36-asis jau kainavo 80 kapeikų.

REKLAMA

Panašiai tuo laiku augo ir tiražas. Žmonės, matyt, buvo išsiilgę kriminalų, tad 36-asis „Akistatos“ numeris buvo išspausdintas jau 100 000 egzempliorių tiražu. Turguose su močiutėmis laikraščio nebepardavinėjome, jį platino „Lietuvos spauda“, Lietuvos paštas. Tiražas dar ūgtelėjo. Tikrąjį žinojo tik spaustuvininkai, nes Kaunas lieka Kaunas.

REKLAMA

Laikraštis dar gulėdavo skirstytojų lentynose, o visas Kaunas jį jau skaitydavo. Kartą, paėmę leidinį iš spaustuvės, pusdienį jį užlaikėme. Taip radome platintojus, kurie pardavinėjo spaustuvininkų antpelnį.

Pamatę, kad Kaune vagišių nesuvaldysime, laikraštį ėmėme spausdinti Kėdainiuose. Su šio miesto spaustuvininkais sutarėme gerai, tačiau spaustuvė buvo sena ir galėjo spausdinti tik 4 puslapių laikraštį. O mes norėjome augti. Tuo labiau kad jau buvo susiformavęs stiprus korespondentų branduolys, tad atsirado galimybė ne tik leisti laikraštį, bet ir „Akistatos“ bibliotekėlę. Išleidome apysaką apie mafiozo veiklą „Kieti berniukai“, apybraižų knygelę „Žmogžudžiai ir jų aukos“, kalinių eilėraščių rinkinį „Žodžiai saujoj“ ir kitas knygeles.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kraujo praeityje netrūko

Tai buvo „Akistatos“ aukso amžius. Pagarba skaitytojui ir aukšti žurnalistikos principai lėmė didelį tiražą, kartu ir pelną. Tačiau iš tikrųjų buvo visko – ir lavonų nuotraukų pirmuose puslapiuose, ir iš kitų puslapių besiliejančio kraujo.

Tuo laiku netgi buvome susukę reklaminį filmuką, kurį rodėme per visas televizijas. Ypač įspūdinga buvo filmo pabaiga: žmogžudys duria peiliu, o ekraną užlieja kraujas.

REKLAMA

Įdomiausia, kad tuo metu niekam neužkliuvome. Tik kai patys pamatėme, kad perlenkėme lazdą, ir į „Akistatos“ puslapius įsileidome kitų temų, Žurnalistų etikos komisija pripažino mūsų laikraštį smurtiniu. Jau kitą dieną išleidome „Naująją akistatą“.

Vėliau į pagalbą pasikvietėme Lietuvos filosofijos ir sociologijos instituto ekspertus ir įrodėme, kad „Akistata“ nesiskiria nuo kriminalėjančių kitų didžiųjų šalies laikraščių, tad buvo sugrąžintas senasis pavadinimas.

REKLAMA

Padėka premjerui už žlugdymą

Paskutinį smūgį „Akistatai“ trenkė naktiniai Andriaus Kubiliaus įstatymai. Nuo 5 iki 19 proc. pakelto PVM šeiminis laikraštis neatlaikė, tad teko ieškoti naujų šeimininkų.

Galima sakyti, kad mūsų šeima laikraščiui leido sulaukti pilnametystės, o dabar išleidžia į naują gyvenimo kelią – lyg į universitetą ar akademiją. Tikėkimės, kad leidžiama naujų leidėjų „Akistata“ susigrąžins populiarumą.

Vytautas Žutautas, „Akistatos“ vyr. redaktorius

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų