REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Nuoroda nukopijuota
DALINTIS
16
„Wagner“ kovotojai (nuotr. SCANPIX)

Per savo paskutinę kelionę į Centrinę Afrikos Respubliką praėjusį mėnesį Rusijos privačios karinės bendrovės „Wagner“ lyderis Jevgenijus Priogžinas apsilankė la Maison Russe, arba Rusų Namuose – kultūros centre, esančiame netoli Rusijos ambasados, kur jis pozavo asmenukėms su savo leitenantais ir vietiniais gyventojais.

16

Per savo paskutinę kelionę į Centrinę Afrikos Respubliką praėjusį mėnesį Rusijos privačios karinės bendrovės „Wagner“ lyderis Jevgenijus Priogžinas apsilankė la Maison Russe, arba Rusų Namuose – kultūros centre, esančiame netoli Rusijos ambasados, kur jis pozavo asmenukėms su savo leitenantais ir vietiniais gyventojais.

REKLAMA

Šis institutas ir jo įvairi veikla yra ryškūs pavyzdžiai, kaip „Wagner“ grupė tapo Rusijos valstybės atstovais šioje Afrikos šalyje, reportaže iš Centrinės Afrikos Respublikos pasakoja CNN.

Po nesėkmingo J. Prigožino perversmo birželį ir netrukus po to sekusios jo mirties per lėktuvo katastrofą netoli Maskvos Rusija įsitraukė į labai rimtas grumtynes, siekdama centralizuoti Afrikos žemyne jo susikurtą imperiją, į kurią įeina tūkstančiai smogikų, daugybė verslo atstovų ir daug minkštosios galios iniciatyvų, tokių kaip minėtasis kultūros institutas.

Įtaka visur – nuo degtinės iki naikintuvų

Kremliui bandant aprėpti besiplečiantį „Wagner“ komercinį tinklą, lieka neaišku, kas laukia smogikų grupuotės. Tačiau Centrinės Afrikos Respublikos (CAR) sostinėje Bangyje ima ryškėti ženklai, kas gali laukti CAR – vienos pirmųjų „Wagner“ klienčių. Panašu, kad būtent čia Rusija stiprina „Wagner“ operacijas ir grupuotės įtaką. Atrodo, kad Maskva bando skleisti žinią: viskas vyksta įprastai.

REKLAMA
REKLAMA

Rusijos dominavimas matomas visur. Pakelės baruose vietiniai gurkšnoja alų „Africa Ti L‘Or“ ir degtinę „Wa-Na-Wa“, kurią gamina su „Wagner“ susijusi įmonė. Tuo metu Rusijos dovanoti naikintuvai švilpia virš Bangio gyventojų galvų.

REKLAMA

Virš Rusų Namų plevėsuoja Rusijos trispalvė. Lauke sukasi karuselė su svogūno formos kupolu.

„Rusų Namai yra visos „Wagner“ veiklos Centrinėje Afrikos Respublikoje branduolys“, – CNN sakė Nathalia Dukhan, JAV ne pelno siekiančios organizacijos „The Sentry“, stebinčios „Wagner“ veiklą visoje šalyje, vyresnioji tyrėja.

Anot „The Sentry“, Rusų Namuose vykdomos įvairios su „Wagner“ verslo veiklomis susijusios operacijos – grupė juos naudoja aukso ir deimantų pardavimui bei VIP lankytojų pramogoms. Rusų Namai rengia renginius, skirtus „skleisti rusų kultūrą ir kartu skatinti promaskvietišką tarptautinių santykių suvokimą“, pasakojo N. Dukhan.

REKLAMA
REKLAMA

„Wagner“ grupės samdiniai CAR veikė bent nuo 2018 m., kuomet jiems buvo patikėta saugoti prezidentą Faustiną-Archange‘ą Touaderą ir parengti kariuomenės naujokus. „Wagner“ smogikai kovojo su sukilėliais daugiau nei dešimtmetį besitęsiančiame šalies pilietiniame konflikte, išplėsdami Rusijos įtaką šioje mineralų turtingoje šalyje. „Wagner“ užsitikrino daugybę dosnių kasybos koncesijų šalyje, kad galėtų ieškoti deimantų ir aukso, ir yra labai susijusi su medienos pramone.

Grupę stebinti atvirojo kodo iniciatyva „All Eyes on Wagner“ teigė, kad Rusų Namai Bangyje veikia kaip verslas, tačiau neturi ryšių su „Rossotrudničestvo“ agentūra – Rusijos valstybine agentūra, koordinuojančia kultūros institutus visame pasaulyje.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Rusų Namai... yra puikus pavyzdys, kaip „Wagner“ grupė veikia kaip Rusijos valstybės pakaitalas“, – CNN sakė „All Eyes on Wagner“. 

Iniciatyvos atstovai pridūrė, kad Rusų Namai tarnauja ir „Wagner“, ir Rusijos interesams: „Reklamuoti „Wagner“ alų per išskirtinius renginius, rodyti „Wagner“ filmus, priimti Prigožiną ir kviesti Rusijos Gynybos ministerijos delegacijas skaityti paskaitas apie Rusijos ir CAR karinį bendradarbiavimą“.

Paslaptinga naujoji vadovė

Rusų Namams ilgą laiką vadovauja Dmitrijus Sytyj, buvęs J. Prigožino pavaduotojas, atlikęs „pagrindinį vaidmenį“ „Wagner“ CAR atšakoje, teigia Europos Vadovų Taryba.

REKLAMA

Tačiau D. Sytyj, kuriam Europos Sąjunga ir JAV pritaikė sankcijas „dėl rimtų žmogaus teisių pažeidimų“, ir kuris išgyveno pasikėsinimą nužudyti 2022 m. gruodį, galėjo būti pakeistas kitu statytiniu.

Vietos žiniasklaida neseniai pranešė, kad Rusų Namams pradėjo vadovauti nauja direktorė, vadinama Nafisa. Ji atsidūrė vienoje iš J. Prigožino nuotraukų, kai jis paskutinį kartą lankėsi CAR, tačiau nesama jokių įrodymų apie jos ryšius su „Wagner“ iki šių metų balandžio.

Patekimas į Rusų Namus yra labai apribotas. Jokiam Vakarų žurnalistui iki šiol nebuvo suteiktas leidimas juose apsilankyti, o CNN prašymus leisti filmuoti centre ne kartą atmetė tariama naujoji vadovybė. Kai CNN komanda apsilankė Rusų Namuose su slapta kamera, naujoji centro direktorė prisistatė kaip Nafisa Kirjanova.

REKLAMA

Remdamasi socialinės žiniasklaidos paskyromis ir kitais susijusiais profiliais, CNN komanda išsiaiškino, kad N. Kirjanova taip pat prisistato kitu vardu – Anfisa Aleksandrovna Kirjanova. 

Su Kirjanova susijęs „Youtube“ kanalas atskleidžia, kad vos prieš devynis mėnesius ji dalijosi kosmetikos priemonių apžvalgomis. Internete pasidalintame gyvenimo aprašyme ji teigia dirbusi vertėja ir studijavusi Sorbonoje Paryžiuje bei Maskvos valstybiniame kalbotyros universitete.

Apsirengusi vietiniais drabužiais ir avėdama sidabriniais aukštakulniais, ji CNN trumpai aprodė Rusų Namus. Trijose palapinėse lauke vyko rusų kalbos pamokos, o kino salėje – rusiškų filmų peržiūra.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kaukėtas vyras, kuris atrodė kaip „Wagner“ smogikas, praėjo pro palapines į automobilių stovėjimo aikštelę už jų. Kirjanova nepatikslino, kas jis toks, ir CNN neparodė apribotos prieigos zonos, į kurią nuėjo vyras.

Kai CNN ėmė kvosti Kirjanovą apie nuotrauką su J. Prigožinu, ji bandė išsisukti klausdama: „O Dieve, ar galite man ją parodyti?“ Po to, kai pamatė nuotraukas, ji galiausiai pripažino: „Gerai, taip“.

Kalbėdama apie J. Prigožino vizitą ir „Wagner“ ateitį CAR, Kirjanova sakė, kad jo mirtis Rusijos misijai šalyje nieko nereiškia.

„Ar kas nors keičiasi, jei, nežinau, miršta jūsų šalies prezidentas? Ar jūsų šalis nustoja egzistuoti? ...Rusijos kultūrinė misija tebevyksta“, – patikino ji.

REKLAMA

Paklausta, kas dabar prižiūri centrą, Kirjanova atsakė, kad D. Sytyj yra „atsakingas už vadovavimą visai misijai ir kai kuriomis kitomis kryptimis“.

Smogikų viešpatavimas

D. Sytyj ir „Wagner“ patarėjas prezidento Touaderos saugumo klausimais Vitalijus Perfilevas, kuriam taip pat yra pritaikytos JAV ir Europos Sąjungos sankcijos, yra tarp senųjų  „Wagner“ grupuotės narių, tebesančių CAR. 

Su CNN kalbėjęs ir anonimu likti pageidavęs diplomatinis pareigūnas sakė, kad abu vyrai buvo nuvykę į Maskvą, tačiau vėl grįžo į CAR, o tai rodo, kad jie pasirašė naujas sutartis su Rusijos Gynybos ministerija. Pastaraisiais mėnesiais abu pasitraukė į užkulisius ir atmetė pakartotinius CNN prašymus duoti interviu.

REKLAMA

Tas pats diplomatinis pareigūnas CNN sakė, kad „Wagner“ paliko ilgalaikį pėdsaką CAR, šalyje turėdami tik apie 1 000 smogikų. Dabar Rusija bando imtis reorganizacijos, kad sumažintų „Wagner“ veiklos CAR sąnaudas. Šias pastangas, pasak pareigūno, sudaro dvi dalys: priversti smogikus pasirašyti naujas sutartis ir sutelkti jų kontrolę labiausiai apgyvendintose teritorijose.

Liepą ir rugpjūtį keleiviniai lėktuvai Iljušin IL-76 kas savaitę zujo, kad nugabentų smogikus į Maskvą pasirašyti sutarčių, sakė pareigūnas ir pridūrė, kad maždaug 150 iš jų negrįžo.

Matyti akivaizdžių karių perskirstymo visoje CAR sostinėje požymių.

„Wagner“ samdiniai važinėja po Bangį nežymėtais pikapais, nudažytais žalia arba smėlio spalva. Jie išeina į gatves ir maisto prekių parduotuvėse sausainius, bananus ir Coca-Cola butelius perka dengdami veidus balaklavomis. „Wagner“ protokolas reikalauja, kad smogikai visada dengtų veidus – net ir ieškodami batų sendaikčių turguje.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pasak prezidento Touaderos vyresniojo patarėjo Fidèle Gouandjika, nepaisant nesėkmingo „Wagner“ maišto ir vėlesnės J. Prigožino žūties, CAR santykiai su Rusija mažai pasikeitė.

CNN susitiko su F. Gouandjika jo ištaiginguose namuose sostinėje. Aukštas ir pliktelėjęs prezidento patarėjas vilkėjo marškinėlius su užrašu „Je suis Wagner“ – „Aš esu „Wagner“ prancūzų kalba – teigė, kad juos jam padovanojo pats J. Prigožinas. 

„Jis buvo mano draugas, jis buvo mano geriausias draugas prieš visus Centrinės Afrikos žmones“, – sakė jis apie velionį samdinių vadą.

„Rusai atnešė mums taiką“, – sakė jis ir pridūrė: „Labai džiaugiamės, kad ponas Jevgenijus Prigožinas per trumpą laiką, vienerius metus, išstūmė sukilėlius ir mūsų šalį 100 proc. valdo mūsų kariuomenė“.

F. Gouandjika tvirtino, kad Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas neseniai kalbėjosi su Touadera ir nuramino jį, kad: „Viskas bus kaip vakar. Rytoj ir poryt bus geriau. Taigi mes nieko nesigailime“.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų