• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Vos gimę – į valstybės glėbį

Metai tik prasidėjo, o vaikų globos namų gyventojų gretas jau papildė keletas mažylių.

Tėvų nemeilė vaikams, visiškas nenoras jais rūpintis vis labiau stebina ir graudina. Panevėžio socialinių paslaugų centro Vaikų globos skyrius, laikinai globai priimantis dėl nepriežiūros iš tėvų paimtus vaikus, jau kuris laikas yra perpildytas.

REKLAMA
REKLAMA

Keturiolikos vietų skyriuje tenka glaustis dvidešimčiai vaikų. Metai vos prasidėjo, o laikinos valstybės globos jau prireikė keletui pačių mažiausių panevėžiečių. Tad, kaip teigia Socialinių paslaugų centro direktoriaus pavaduotoja Aida Žygelienė, kad visi atvežtieji sutilptų, tris laikinos globos reikalingus mažylius jau teko perkelti į A. Bandzos vaikų globos namus.

REKLAMA

Pasigedo ne mamos

Praėjusį penktadienį A. Bandzos vaikų globos namus papildė trys nauji gyventojai.

Visi jie tokio amžiaus, kad dar neabejotinai turėtų glaustis mamos glėbyje, mėgautis jos meile – vyriausiajam naujam vaikų globos namų gyventojui kiek daugiau kaip treji, kitam pusantrų, o mažiausiajam – vos pusė metų.

Vaikai jau keletą mėnesių auginami ne mamos, tad buvo spėję priprasti prie laikinų namų – Vaikų globos skyriaus darbuotojų. A. Bandzos vaikų globos namų direktoriaus pavaduotoja Salomėja Jareckienė sako, kad mažyliai nenorėjo skirtis su juos atvežusia darbuotoja, glaustėsi prie jos, bet greitai kitos tetos tapo savos – apie mamas mažyliai nė neužsiminė. Tokio amžiaus vaikai labai prieraišūs.

REKLAMA
REKLAMA

Tiesa, pats mažiausias dar nelabai supranta, kaip skaudžiai prasidėjo pirmieji jo gyvenimo mėnesiai. „Yra vilties, kad šį mažylį mama pasiims – kūdikis pas mus pateko dėl smurto šeimoje ir pasikeitus aplinkybėms galės būti grąžintas į šeimą“, – tikina Socialinių paslaugų centro direktoriaus pavaduotoja.

Grįžta į šeimą

Šiuo metu A. Bandzos vaikų globos namuose gyvena 32 kūdikiai – vaikai iki trejų metų, 5 iš jų – dar metukų nesulaukę.

Dažnas vaikų pirmiausia kurį laiką buvo globojamas Vaikų globos skyriuose – laikinuose globos namuose. Praėjus kuriam laikui ir situacijai nesikeičiant, jeigu tėvai nesidomi vaikais, nesirūpina juos susigrąžinti, šie pervežami į A. Bandzos vaikų globos namus. Tuomet siekiama apriboti tėvų valdžią.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kadangi kituose aplinkiniuose rajonuose nėra laikinų vaikų globos namų, kiti vaikai čia patenka tiesiai iš gimdytojų namų – alkani, apleisti, išsigandę.

Į gimtuosius namus kai kurie, tiesa, labai retai, sugrįžta. Iš valdiškuose namuose augančių daugiau kaip šimto vaikų per praėjusius metus tėvai susigrąžino dešimt.

S. Jareckienė sako, kad kiekvienais metais atsiranda tėvų, kurie stengiasi susitvarkyti, keisti gyvenimo būdą, ir todėl susigrąžina vaikus. „Deja, ne vienas tų vaikų laikui bėgant vėl sugrįžta pas mus, ir dažniausiai visam laikui“, – apgailestauja direktoriaus pavaduotoja.

REKLAMA

Šiuo metu viena mergaitė taip pat laukia kelionės namo, jos mama rūpinasi, tvarko dokumentus, ruošiasi susitikimui su dukra. S. Jareckienė tikisi, kad šiuo atveju grįžimo atgal istorija nebesikartos. Laukia naujų tėvų Dar keturi vaikų globos namų gyventojai laukia susitikimo su naujais tėvais – rengiami dokumentai jų įvaikinimui, vaikai jau pažįstami su būsimais įtėviais, buvo susitikę, bendravo su jais, tiesa, per vertėją. Tris vienos šeimos vaikus pasirengusi įsivaikinti italų, dar vieną vaiką – norvegų šeimos.

REKLAMA

Praėjusiais metais iš A. Bandzos vaikų globos namų į naujas šeimas iškeliavo 9 mažyliai nuo dvejų iki septynerių metų. Tris iš jų įvaikino lietuvių šeimos, kitus – užsieniečiai.

Kaip skelbia Vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos pateikiami duomenys, tik praėjusiais metais pirmą kartą šalyje lietuvių šeimos įsivaikino daugiau be tėvų globos likusių vaikų nei užsieniečiai.

Ankstesniais metais daugiau vaikų iš Lietuvos įvaikindavo užsieniečiai.

2012 metais 92 Lietuvos piliečių šeimos ir šeši nesusituokę asmenys įvaikino 112 tėvų globos netekusių vaikų. 70 užsieniečių ir Lietuvos piliečių, nuolat gyvenančių užsienyje, pernai įvaikino 98 mažylius Ne žaisliukas Įvaikinti galima tik tuos vaikus, kuriems tėvų valdžia yra apribota neterminuotai. Teismui skyrus terminuotą apribojimą, tikimasi, kad tėvai per nustatytą laiką pasikeis ir susigrąžins vaikus.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kaip teigia S. Jareckienė, didžiajai daugumai iš šiuo metu globos namuose augančių 119 vaikų tėvų valdžia apribota neterminuotai ir kiekvienas gali būti įvaikinamas. Deja, galimi įtėviai neskuba.

Norintiesiems tapti įtėviais tenka pereiti sudėtingą procesą, įrodyti, jog tikrai gali tapti gerais tėvais, yra sveiki, neteisti, gauna pajamų. Įvaikinimu rūpinasi Vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnyba prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos.

„Po vaikų namus vaikščioti ir rinktis labiausiai patinkančių vaikų dabar negalima. Tik sutvarkius dokumentus, turint tarnybos pažymą, būsimieji įtėviai gali ateiti susipažinti su vaiku“, – dėsto S. Jareckienė.

REKLAMA

Ypač atsargiai elgiamasi su pačiais mažiausiais, dar penkerių nesulaukusiais vaikais. 2011 metais įsigaliojo taisyklės, draudžiančios išleisti iš globos namų į galimų globėjų ar įtėvių šeimas vaikus iki 5 metų.

„Tokie vaikai ypač jautrūs ir prieraišūs. Ne kartą ir pas mus yra buvę, kad kelis sykius parsivedę, pažaidę su vaiku jį pamiršta ar neturi laiko lankyti, o vaikui tai labai skaudi trauma“, – sako direktoriaus pavaduotoja.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų