• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Siekiant apsaugoti šalies vartotojus nuo nekokybiškos produkcijos patekimo į rinką, Valstybinėje maisto ir veterinarijos tarnyboje (VMVT) priimtos papildomos kontrolės priemonės.

REKLAMA
REKLAMA

VMVT atlikdama rinkoje parduodamos mėsos ir mėsos produktų kontrolę nustato ženklinimo ir atsekamumo bei įvežamos produkcijos saugos reikalavimų pažeidimus.

REKLAMA

Pasak Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos direktoriaus prof. Kazimiero Lukausko, šios priemonės taikomos mėsos ir mėsos produktų bei įvežamo ir Lietuvoje gaminamo žalio pieno kontrolei. Atliekami papildomi tyrimai dėl inhibitorinių medžiagų piene, somatinių ląstelių, bendro bakterijų skaičiaus ir pašalinio vandens. Žalias pienas, neatitikęs nustatytų reikalavimų, bus grąžinamas arba saugiai sunaikinamas. Šios priemonės priimtos atsižvelgus į eksportuojančių šalių sugriežtintus pieno produktų kokybes reikalavimus.

REKLAMA
REKLAMA

Mobilios grupės

Kad būtų padidintas tikrinimo efektyvumas, nuo metų pradžios valstybinę veterinarinę kontrolę darbo ir poilsio dienomis visą parą Kalvarijos ir Lazdijų keliuose vykdo mobilios grupės.

VMVT ir Muitinės departamento pareigūnai siekia išsiaiškinti, ar nėra įvežama nekokybiškų, netinkamai įformintais dokumentais, nesaugių, nelegalių maisto produktų ir gyvų gyvūnų iš kitų šalių į Lietuvos Respublikos teritoriją. Iš viso mobilios pareigūnų grupės per sausį-vasarį patikrino 322 siuntas. 80 proc. visų patikrintų siuntų yra iš Lenkijos.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Vykdant kontrolę grąžintos 22 tonos produkcijos, 4 įmonėms skirtos piniginės baudos, dėl rastų pažeidimų uždrausta įmonės veikla ir sustabdytas produkcijos pardavimas. Vykdant sistemingą kontrolę ir bendradarbiaujant su Finansinių nusikaltimų tyrimų tarnyba, pagal jos sistemą įmonių patikrinimų medžiaga perduodama tolesniam tyrimui.



Įmonių kontrolė

REKLAMA

K.Lukausko žodžiais, kontrolė operatyviai vykdoma ne tik įvežimo metu, bet tęsiama ir visose grandyse. Kelyje nustačius pažeidimų, nedelsiant informuojamos teritorinės VMVT, kurių inspektoriai tęsia tikrinimą produkcijos iškrovimo vietose arba sandėliuose - tikrinamos perdirbimo įmonės, tiekėjai, prekybininkai, turgaus prekeiviai. Į Lietuvą iš ES valstybių kasmet įvežama vis daugiau mėsos, jos gaminių ir subproduktų.

REKLAMA

Lietuvoje mėsos ir mėsos produktų siuntų neleidžiama parduoti be valstybinės veterinarinės kontrolės. Teritorinių VMVT inspektoriai sausio mėnesį Lietuvos įmonėse atliko 531 įvežtos mėsos ir mėsos gaminių siuntų patikrinimą, iš kurių 29 siuntoms nustatė pažeidimus.

Atliktas 71 laboratorinis tyrimas, nustatyti 3 užterštumo salmonelėmis atvejai. VMVT pareigūnai dėl nustatytų pažeidimų mėsos ir mėsos gaminių vežėjams pritaikė 13 administracinio poveikio priemonių, 3 siuntos grąžintos tiekėjams, 2 nesaugių produktų siuntos sunaikintos.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Lietuviška tradicinė produkcija

K.Lukauskas tvirtina, kad valgome saugų maistą. Tačiau dabar, direktoriaus žodžiais, yra tokia padėtis, kad vaikantis lengvo uždarbio siekiama bet kokia kaina mums įgrūsti pigius, abejotinos kokybės produktus. "Esame tam, kad užkirstume kelią mėsos ir mėsos produktų spekuliacijai", - akcentuoja K.Lukauskas.

REKLAMA

Jo įsitikinimu, lietuviškas maistas yra geresnės kokybės negu kai kuriose ES šalyse. „Mūsų tarnyba užtikrina, kad maistas Lietuvoje yra geras ir kokybiškas. Norėčiau pasakyti, kad lietuviškas maistas, lietuviška žaliava dar yra geresnės kokybės negu kai kuriose ES šalyse, o ką jau lyginti su trečiosiomis šalimis.“

Per šių metų sausį 1677 tonomis mažiau įvežta mėsos ir mėsos gaminių. Tai 16 proc. mažiau negu per praėjusių metų tą patį laikotarpį. Jautienos įvežta 276,3 tonos (65 proc.), o kiaulienos 1223,5 tonos (21 proc.) mažiau negu per praėjusių metų tą patį laikotarpį. Sausio mėnesį paskerstos 54 628 kiaulės, tai 5222 kiaulėmis daugiau negu prieš tai buvusį mėnesį.

REKLAMA

Šiuo metu Lietuvos rinkoje yra 97 proc. lietuviškos jautienos, apie 70 proc. lietuviškos paukštienos, tačiau lietuviškos kiaulienos yra gerokai mažiau. Šių metų sausį lietuviška kiauliena sudarė 41,3 proc., įvežtinė - 58,7 procentus.

Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba bendradarbiauja su įvairiomis valstybinėmis institucijomis, asociacijomis, smulkiaisiais ir vidutiniais verslininkais.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Mums labai svarbu, kad šviežias produktas iš ūkininko fermos ar lauko greičiau pasiektų vartotojus. Šiandiena ūkininkams paslaugas teikia skerdyklos, išpjaustymo ir mėsos gaminių gamybos įmonės. Todėl dalyvaujame steigiant turgelius, į kuriuos ūkininkai atveža savo pagamintą produkciją. Vartotojai gali įsitikinti, kad lietuviška produkcija tikrai gera. Patikrinę šiuos turgelius inspektoriai pažeidimų nenustatė - ūkininkai dirba sąžiningai“, - tvirtina K.Lukauskas.

REKLAMA

Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba šiais metais organizuos smulkiųjų ūkininkų švietimo programą. Bus aiškinama, kokie reikalavimai keliami auginant produktus ir jais prekiaujant. Tuo pat metu žemdirbiai bus skatinami savo ūkiuose pagamintus maisto produktus parduoti tiesiogiai vartotojams. Jau nuo kovo 1 dienos tikrieji ūkininkai galės prekiauti visose

REKLAMA

Lietuvoje veikiančiose turgavietėse, kurių yra 101. Šiuo tikslu keičiamos turgaus prekybos taisyklės, jose numatoma, kad turgų savininkai asmeniškai atsakys už reikalavimų vykdymą.

Lietuviška produkcija vertinama ir užsienyje

Kasmet vis daugiau lietuviškos produkcijos eksportuojama į Europos ir trečiąsias šalis. Per šių metų sausį eksportuota beveik 33 tūkst. gyvų kiaulių, 8934 galvijai. Taip pat užsienio vartotojai įgavo pasitikėjimą mūsų šalies mėsos, žuvininkystės ir pieno produkcija.

Lietuvos gamintojai vien tik per praėjusį mėnesį eksportavo 580 tonų jautienos, 3119 tonų pieno produktų, 1974 tonas sūrių, 312 tonų žuvų ir kt.

Nerijus Jasaitis

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų