REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Minske ir kituose Baltarusijos miestuose prasidėję nesankcionuoti mitingai prieš vadinamąjį veltėdžių mokestį suteikia naujų galimybių Baltarusijos opozicijai veikti teigia vienas šios šalies opozicijos lyderių Anatolijus Lebedka. Taip pat parodo nepavydėtina Aleksandro Lukašenkos padėtį Rusijos atžvilgiu. 

Minske ir kituose Baltarusijos miestuose prasidėję nesankcionuoti mitingai prieš vadinamąjį veltėdžių mokestį suteikia naujų galimybių Baltarusijos opozicijai veikti teigia vienas šios šalies opozicijos lyderių Anatolijus Lebedka. Taip pat parodo nepavydėtina Aleksandro Lukašenkos padėtį Rusijos atžvilgiu. 

REKLAMA

Lukašenka elgiasi atsargiai

Vienas iš Baltarusijos opozicijos lyderių Anatolijus Lebedka pasakoja, kad patys stengiasi suvokti, kas šiuo metu vyksta jų šalyje. „Pastarosiomis dienomis Baltarusija visa įsiaudrinusi ir mes patys stengiamės suvokti, kas vyksta, o vyksta štai kas: to ekonominio socialinio modelio krizė, kurį simbolizuoja Aleksandras Lukašenka. Įsigalėjo gyventi tik maitinant iš Rusijos ir tai nėra kažkoks ekonominis stebuklas“, - teigia politikas.

Penktadienį Baltarusijos sostinėje tūkstančiai žmonių išėjo į gatves protestuoti prieš autoritarinio prezidento A.Lukašenkos įvestą mokestį „veltėdžiams“. Nustatytas 20 atlyginimo bazinių dydžio (apie 224 eurų) metinis mokestis asmenims, per metus dirbusiems mažiau kaip 183 kalendorines dienas. „Didelė dalis net nesupranta už ką turi mokėti . Tie vadinami laimės laiškai. Žmonės įsiaudrinę, negerai nusiteikę. Tų mitingų aktyvistai yra vidutiniai gyventojai. Pagrindinis Lukašenkos tikslas yra reitingai. O reitingai totalitarinėje valstybėje tokia pati prekė kaip ir bulvės, ar dviratis“, - pasakoja vienas iš opozicijos lyderių.

REKLAMA
REKLAMA

„BVP sumažėjo 28 mlrd. dolerių -- 48 proc. visi mūsų rodikliai. Valdžia nekovoja su bedarbyste, o kovoja su bedarbiais. Tas sprendimas nebuvo paskaičiuotas. Kai metami desantai į regionu, kad nuraminti žmones, bet jau yra per vėlu", - teigia Anatolijus Lebedka. 

REKLAMA

Tačiau opozicijos atstovas teigia, kad ir pats Aleksandras Lukašenka yra nepavydėtinoje padėtyje, nes nėra tikras, ar pratybos „Zapat 2017“ skirti vagonai šalį po pratybų paliks. „Lukašenka yra sudėtingoje situacijoje, dabar jis išvyko į Sočį, gal susitiks su Putinu, tokia praktika jau buvo taikyta anksčiau. Kartais laukia net savaitę, kol jų keliai susitiks. Dėl karinių pratybų į šalį įvažiuos 4160 karinių vagonų. Tiek vagonų, kiek ir buvo praeitų karinių pratybų metu. Kitas reikalas, nebuvo jokių išorės veiksnių, kaip Ukraina. Išvažiuoti tai jie įvažiuos, bet ar išvažiuos. Tai čia klausimas visiems, net ir Lukašenkai. Gal jis dabar ir neatrodo labai išsigandęs, bet elgiasi atsargiai, žiūrėdamas į Ukrainos įvykius. Tai kova esant Lukašenkai pririštam už tam tikros virvelės, kad Baltarusija yra nepriklausoma, tačiau,, matydamas Ukrainą, jis stengiasi, kad pavadėlis būtų kuo ilgesnis, o Putinas atvirkščiai – kad būtų trumpesnis“, - situaciją vertina politikas.

REKLAMA
REKLAMA

Putinas rengia svertus, galinčius Lukašenką nubausti

Baltarusijos opozicijos atstovas, partijos „Teisingas pasaulis“ (buvusios Komunistų partijos) lyderis Sergejus Kaliakinas teigia, kad Rusijos krizė apkarpė ir jų pajamas ir pragyvenimą, tad nieko keisto, kad tauta noriai eina į gatves, ieškodami alternatyvų. „Žmonės pasiekia ribą, kai juos jau nurengė ir nebėra, ką atimti, jie supranta, kad nebėra, ką prarasti. Labai ilgai Lukašenka gynėsi, kad Respublika, turinti unikalų ekonominį modelį, bet jis nesakė, kad didžioji dalis Baltarusijos stebuklo remiais į Rusijos pagalbą. Kartais tokia parama siekdavo 12 proc. BVP, kuriuos mes naudojame ne reformoms, o tiesiog pravalgėme. Rusija tuo metu pradėjo galvoti, kad jei mes norime gyventi taip ir toliau, turime tapti Rusijos federacijos dalimi. Tokie sprendimai sumažino pagalbą Lukašenkai ir kreditus valstybei, ta Rusijos pagalba buvo labai smarkiai sumažinta. Mes labai kantri tauta ir nelabai noriai protestuojame, bet mus jau prispaudė“, - sako politikas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Protestų metu žmonėms net nebuvo surašyti protokolai viešosios tvarkos pažeidimų -- reiškia galima eiti į gatves ir protestuoti. Valdžia vargiai, ar imsis represijų. Žmonės kelia ne tik ekonominius, bet ir politinius reikalavimus, buvo ir politinių šūkius „vyriausybė šalin“, - pasakoja politikas, taip pat prognozuodamas, kad į vėliau organizuojamus mitingus susirinks ne 2 tūkst. žmonių, o 20-25 tūkstančiai.

„Minskas keletą kartų pademonstravo, kad nenori dalyvauti Kremliaus rengiamuose renginiuose. Už tai dėl to dabar mus baudžia, tai irgi svertas, kuris gali nubausti Lukašenką. Bet jis gali atiduoti bet ką, dėl valdžios. Jis nėra Baltarusijos plėtros garantas“, - teigia politikas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų