REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Marius Kuitniauskas

Lietuvoje jau galima išleisti sukauptą Bitcoin (BTC) valiutą ir atsiskaityti už realias paslaugas. Vilniuje Bitcoinais galima atsiskaityti už taksi. Tai vienas iš pirmųjų realių BTC panaudojimo atvejų ne tik Lietuvoje, bet ir visoje Europoje.

REKLAMA
REKLAMA

Paslauga teikiama tik vienos bendrovės taksi automobiliuose. Juose veikia nemokamas bevielis ryšys, todėl ir klientai ir taksi vairuotojai gali naudotis įvairiomis programėlėmis. Būtent išmaniųjų programėlių ir reikia, norint atsiskaityti šia virtualia valiuta.

REKLAMA

Viskas vyksta gana paprastai. Po kelionės paaiškėjus sumai, kurią reikia susimokėti už taksi paslaugas, klientas gali pasirinkti, kaip jam mokėti – grynaisiais, kortele (taksi yra kortelių skaitytuvas), ar Bitcoin valiuta. Jei pasirenkamas atsiskaitymas BTC, vairuotojas automobilio navigaciniame planšetiniame kompiuteryje paleidžia specialią programėlę, kur įveda paslaugos sumą.

Sugeneruojamas QR kodas. Klientas taip pat paleidžia Bitcoin atsiskaitymo programėlę, nuskenuoja QR kodą ir patvirtina mokėjimo sumą. Per kelias sekundes Bitcoin valiuta iš kliento sąskaitos yra pervedama į taksi bendrovės atstovo sąskaitą. Šis sprendimas nėra naujas. Jis jau kuris laikas veikia kai kuriose Niujorko taksi ir limuzinų bendrovėse.

REKLAMA
REKLAMA

Dmitrijus Borisenka, taksi bendrovės „JazzExpress“ verslo plėtros vadovas teigia, kad toks sprendimas buvo priimtas siekiant prisidėti prie vis didėjančios Bitcoin įtakos. „Virtuali Bitcoin valiuta suteiks klientams daugiau lankstumo atsiskaitant už suteiktas paslaugas – nuo šiol tai bus galima atlikti ir išmaniuoju telefonu. Kodėl Bitcoin? Patogiau ir mums, nes sutaupome elektroninių perlaidų kaštus kuriuos pasiliktų bankas".

Jei atsiskaitymas už taksi paslaugas banko kortele nieko nebestebina, tai atsiskaitymas vis populiarėjančia Bitcoin valiuta yra visiška naujovė ne tik Lietuvoje, bet ir Baltijos šalyse, o taip pat ir Europoje. Jau tapo įprasta virtualiu būdu sumokėti už „virtualias“ paslaugas, pavyzdžiui, svetainių talpinimą, interneto svetainių dizaino šablonus, įvairias narystes ir kitas internetines paslaugas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

JAV ir Europoje sparčiai populiarėja ir elektroninės parduotuvės, kuriose už prekes galima atsiskaityti BTC, tačiau realiose prekybos vietose ir pas paslaugų teikėjus ši valiuta sutinkama dar retai, nors mobiliųjų atsiskaitymų technologijos sparčiai populiarėja. Lietuvoje Bitcoinais kol kas nepopuliaru, nors jų lietuviai interneto entuziastai ir turi.

Atsiskaitymas už realias taksi paslaugas Lietuvoje ir Europoje turėtų padidinti susidomėjimą šia virtualia valiuta, kuri pasaulio ekonomistų yra vertinama gana palankiai, nors ir yra tam tikrų niuansų dėl jos patikimumo bei cirkuliacijos.

REKLAMA

Kas yra Bitcoin valiuta?

Bitcoin (BTC) – sudėtingu matematiniu algoritmu paremti virtualūs pinigai, veikiantys „Peer-2-Peer“ technologijos pagrindu. Jie yra decentralizuoti ir neparemti jokiais tauriaisiais metalais ar valstybiniais resursais. Bitcoin atsirado 2009 m. Ją sukūrė nežinomas programuotojas ar programuotojų grupė, pasivadinusi „Satoshi Nakamoto“. Valiutos atsargos yra ne begalinės. Iš viso į apyvartą yra paleista 21 milijonas bitcoinų, tačiau jie dar ne visi surinkti. Surinkti šią valiutą galima dalyvaujant specialiame tinkle, kuris dalinasi kompiuterio resursais ir skaičiuoja sudėtingus matematinius uždavinius. Naudojami vartotojų kompiuterio resursai, tad pagal juos ir galima „iškasti“ Bitcoin valiutą. Numatoma, kad 21 milijonas BTC bus surinkti iki 2030 metų.

REKLAMA

Per pastaruosius kelerius metus į Bitcoin atsiskaitymus orientuotos įmonės sulaukė didelio investicinių fondų dėmesio. Vis daugiau ir daugiau valstybių šią virtualią valiutą pripažįsta valstybiniu lygiu.

Dabartinis Bitcoin valiutos kursas yra 1 BTC – 94,16 euro (apie 325 litus), tačiau galimos įvairios spekuliacijos, BTC į kitų šalių valiutas keičiančiuose interneto tarnybose.

 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų