REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Vilniuje trečiadienį pasirašytas vyriausybinis susitarimas, pagal kurį Lietuva ir Jungtinės Amerikos Valstijos (JAV) glaudžiau bendradarbiaus nusikaltimų prevencijos ir kovos su jais srityse.

REKLAMA
REKLAMA

Dokumentą pasirašė vidaus reikalų ministras Regimantas Čiupaila ir JAV ambasadorius Lietuvoje Johnas Cloudas (Džonas Klaudas).

REKLAMA

Šis susitarimas formaliai užbaigia pasirengimo procesą, siekiant įtraukti Lietuvą į JAV vizų atsisakymo programą.

„Tai susitarimas dėl glaudesnio bendradarbiavimo - trumpai tariant, užkardant iš anksto nusikalstamumą labai specifinėje srityje, kai yra naudojamasi bevizio režimo sąlygomis su JAV“, - žurnalistams po sutarties pasirašymo sakė R. Čiupaila.

JAV ambasadorius J. Cloudas sutartį pavadino „sąjungininkų draugystės simboliu“.

REKLAMA
REKLAMA

Susitarime numatyta keistis informacija ieškant pavojingų nusikaltėlių, tiriant sunkius nusikaltimus panaudojant DNR profilius, kurie yra labai veiksmingas instrumentas identifikuoti asmenis, padariusius nusikaltimus arba tuos nusikaltimus apjungti pagal biologinius pėdsakus, rastus įvykio vietose. Taip pat numatyta keistis pirštų atspaudais, rastais įvykio vietose. Keičiantis šia informacija ir duomenimis numatyta, kad prieiga prie šios informacijos ir duomenų bei jų tikrinimas būtų automatizuoti.

R. Čiupailos teigimu, elektroninės žmonių įleidimo į JAV sistemos veikimas bus nesudėtingas - norintieji patekti į JAV turės kreiptis užpildydami specialią formą internete.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Užpildo lentelę internete, nusiunčia ir po tam tikro laiko gauna atsakymą: žalia, raudona ar geltona. (...) Viskas susiję su Europos direktyvomis dėl asmens dokumentų. Du pirštų antspaudai biometriniuose dokumentuose turėtų būti naudojami ne anksčiau kaip kitų metų birželio 28-ą. Mes tam esame pasiruošę“, - žurnalistams sakė ministras.

Anot jo, problemų kils tiems, kurie gaus atsakymą, kad jiems uždegta ne žalia, o geltona ar raudona šviesa.

„Jeigu naudojantis elektronine keleivių įleidimo sistema asmuo paprašys leidimo įvažiuoti be vizos į JAV, ir ekranėlyje pasirodys ne žalia, o geltona šviesa, tai bus priežastis ne tik konsului aptarti reikalus, bet ir jau sistemoms susidomėti, kodėl taip vyksta. Vienas iš labai siaurų, bet pasitaikančių aspektų yra tas, gali būti tas asmuo, kurio ieškoma, kuris turi blogų kėslų, šiuo atveju JAV kryptimi“, - kalbėjo ministras.

REKLAMA

Sutartį iš Lietuvos pusės dar turės ratifikuoti Seimas. Vidaus reikalų ministras teigė besitikintis, jog šiai, anot jo, „labai svarbiai“ sutarčiai spės pritarti kadenciją baigiantis Seimas. Tuo metu JAV Kongresas, R. Čiupailos žiniomis, sutarties ratifikuoti neturės.

„Mūsų, Lietuvos Respublikos pusėje, šis susitarimas yra ratifikuotinas dokumentas. Mes turbūt rytoj pradėsime ratifikavimo pateikimo procedūrą. Jungtinių Valstijų pusėje, kiek aš žinau, tai yra vyriausybės masto dokumentas ir nėra būtinas ratifikuoti“, - po susitarimo pasirašymo susirinkusiems sakė R. Čiupaila.

REKLAMA

Spalio 17 dieną JAV prezidentas George W. Bushas (Džordžas Bušas) paskelbė, kad Lietuva ir dar šešios valstybės į minėtą programą įtraukiamos ir nuo lapkričio vidurio į JAV vykstantiems jų piliečiams bus taikomas bevizis režimas.

Be Lietuvos į JAV vizų atsisakymo programą, kurioje šiuo metu dalyvauja 27 šalys, daugiausia - iš Vakarų Europos, taip pat bus įtrauktos Latvija, Estija, Vengrija, Čekija, Slovakija ir Pietų Korėja.

Be vizų į JAV galės vykti turizmo, verslo ar kitais asmeniniais tikslais vykstantys ir biometrinius pasus (išduotus po 2006 metų rugpjūčio 28 dienos) turintys Lietuvos piliečiai. Jie galės būti JAV ne ilgiau nei 90 dienų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Į JAV vykstantys Lietuvos piliečiai, privalės naudotis Elektronine kelionių leidimo sistema (ESTA - Electronic System for Travel Authorization).

Viena iš JAV nustatytų sąlygų beviziam režimui gauti yra reikalavimas, kad atmestų paraiškų vizai gauti kiekis neviršytų 10 proc. ribos. 2005 metais šis Lietuvos rodiklis buvo 40 proc., 2006 metais - 27,7 proc., tuo tarpu pernai Lietuvoje riba nebuvo peržengta.

Lietuva vienašališkai panaikino vizų režimą JAV piliečiams 1994 metais.

Apie tai – LNK žinių videoreportaže.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų