REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Sostinėje už tradicines šeimas kovojantys, prieš vakcinas pasisakantys ir skandalais išgarsėję veikėjai juodai uždažė savivaldybės ir Lietuvos gėjų bendruomenės vaivorykštinę vėliavą perėjoje. Esą pašalino kelio kliūtį, kaip nurodyta Kelių eismo taisyklėse.

Sostinėje už tradicines šeimas kovojantys, prieš vakcinas pasisakantys ir skandalais išgarsėję veikėjai juodai uždažė savivaldybės ir Lietuvos gėjų bendruomenės vaivorykštinę vėliavą perėjoje. Esą pašalino kelio kliūtį, kaip nurodyta Kelių eismo taisyklėse.

REKLAMA

Sostinės meras akciją vadina vandalizmu. Opozicija – paties mero ir Laisvės partijos viešųjų ryšių akcijos atomazga, kurios jie ir siekė. O policija kaltų ieško abiejose pusėse – aiškinasi, ar buvo leidimas vaivorykštinei perėjai. 

Trys vyrai ir moteris, juodų dažų balionėliais sostinės Pylimo gatvės perėjoje darbavosi šiltą pirmadienio vakarą. Bandė užtušuoti prieš trejus metus atsiradusią ir ką tik savivaldybės atnaujintą vaivorykštinę perėją, simbolizuojančią toleranciją šalies LGBT bendruomenei.

Įrašu pasidalinus už LGBT teises kovojančiam Seimo nariui Tomui Vytautui Raskevičiui: po juo pilasi tūkstančiai komentarų. Vieni smerkia, kiti sveikina dažytojus. Panašus vaizdas ir gatvėje: vieni praeiviai tiesiog stebi, antri pyksta, treti eidami pro šalį giria ketvertuką.

REKLAMA
REKLAMA

Su dažų balionėliu rankose darbavosi ir skandalingai pagarsėjusi mokytoja Astra Genovaitė Astrauskienė, ir šios akcijos sumanytojas – vienas iš Šeimų gynimo maršo organizatorių ir aktyviai prieš vakcinas nuo COVID pasisakantis, „Celofano“ pravardę turintis, ir keliose baudžiamosiose bylose už mokesčių grobstymą teisiamas vyras. Vaizdo įraše Celofanas aiškina šalinantis kliūtį kelyje, kaip numatyta KET.

REKLAMA

„Eismo dalyviai, sudarę ar pastebėję kliūtį kelyje, sukėlę ar pastebėję jame pavojų – privalo šią kliūtį ar pavojų pašalinti“, – sako Antanas Kandrotas. 

Ant juoda virtusios perėjos kreidelėmis išpiešta vaivorykštė. Yra ir užrašai „Lietuvoje tilpsime visi“, „Mes jus mylime“ ir „Daugiau meilės vietoj neapykantos“.

„Skausmas toks apėmė. Bet šiandien galvoju, kad juodoj spalvoj visos vaivorykštės tik išryškėja. Tai fonas yra tiesiog tobulas visai vaivorykštei, visoms spalvoms“, – sako LGBT bendruomenės narė Lyra.

REKLAMA
REKLAMA

LGBT bendruomenei priklausanti vilnietė sako, kad po neseniai bangas visuomenėje kėlusio vadinamojo Tradicinių šeimų gynimo maršo ir partnerystės įstatymo atmetimo Seime – tai dar vienas skaudus smūgis jai ir jos draugams.

„Buvo pakankamai viso to blogio. Aš jau maniau, kad pabaiga, bet manau, kad čia dar tik prasideda. Bet esu tikra, kad nugalės ne neapykanta, o nugalės meilė“, – teigia ji.

Pasižiūrėti į perėją atėjo ir netoliese dirbantis Domantas. „Ir tie visi pasisakymai, kad perėja negali būti žymima spalvomis tokiomis, kaip čia buvo padaryta, tai čia absurdas. Dar kai taip įvyko, tai labai liūdna“, – kalba jis. 

Bet liūdna ne visiems. „Turi būti perėjimas kaip ir reikia padarytas – „zebra“ tokia. O čia tai aš skaitau, kad nesąmonė kažkokia“, – rėžia pagyvenęs vyras. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pasisakė ir vilnietė Ana: „Na turbūt žmonėms nepatinka, kad homoseksualizmas šitas. Nežinau. Kažkaip ne taip. Geriau paprastos perėjos.“

Vilniaus meras Remigijus Šimašius rėžia, kad perėja ir vėl bus perdažyti tomis pačiomis vaivorykštės spalvomis. 

Leidimą 2018 m. „Vaivorykštės dienų“ festivalio proga čia įrengti vaivorykštės spalvų perėją davęs Laisvės partijos vienas įkūrėjų Vilniaus meras Remigijus Šimašius sako, kad perėja – savivaldybės objektas, atnaujintas už savivaldybės lėšas prieš savaitę. Bet ar galioja šiuo metu koks nors leidimas vaivorykštei būti ant gatvės – meras neatsako.

„Dabar negalėčiau komentuoti apie biurokratinius dalykus: kas ten kaip, koks leidimas, kokia akcija, bet aišku, kad tai ženklas yra Vilniaus miesto: kad mes gerbiame visus žmones, ir tuos, kurie dažnai būdavo mūsų paraštėse. Ir atnaujinta perėja yra kaip tik šį pavasarį – tiesą sakant prieš savaitę maždaug. Matyt, kažką ir suerzino“, – sako R. Šimašius. 

REKLAMA

Štai Lietuvos gėjų lygos vadovas Vladimiras Simonko piktinasi: „Aš manau, kad tai yra LGBT simbolio išniekinimas. Galima jį pavadinti ir vandalizmo aktu, neapykantos aktu. Ir bauginančios žinutės siuntimu mūsų bendruomenei.“ 

Lietuvos gėjų lygos vadovas sako, kad tai dar vienas ženklas to, kaip pastaruoju metu jaučiasi Lietuvos LGBT nariai, patiriantys vis daugiau neapykantos ir grasinimų: „Būtų neblogai priversti tuos asmenis atstatyti tą perėją toj būsenoje, nuo kurios jie pradėjo ją niekinti. Ir pasiūlyčiau visoms televizijoms atvažiuoti ir nufilmuoti, kaip visi šie asmenys atstato ir dažo vaivorykštę“, – siūlo V. Simonko. 

REKLAMA

Vaivorykštė juodai uždažyta praėjus vos savaitei po šių plojimų Seime, kuomet Laisvės partijai ir liberalams pritrūko vos poros balsų partnerystės įstatymo tolesniam svarstymui. Valstietė Agnė Širinskienė vaivorykštinės perėjos atnaujinimą ir dabar dėl jos kilusį skandalą vadina paprasčiausia „Laisvės partijos“ suplanuota provokacija, kuriai panaudoti mokesčių mokėtojų pinigai.

„Nes yra akivaizdu, kad Laisvės partija, vos tik užsidaro viena tema ir vienas klausimas, užsidaro dirgiklis – tuoj imasi kito dirgiklio ir jį pateikia visuomenei. Šitaip išlaikydama ir dėmesį ir matyt bandydama šitokiu būdu per dirgiklių sistemą rodyti savo rūpinimąsi pažadų įgyvendinimu“, – sako ji. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Širinskienė perėjos užpurškimą juodai vadina demokratijos išraiška. O Vilniaus apskrities policija aiškinasi, ar tai nėra viešosios tvarkos pažeidimas. Ir ne tik dėl juodų dažų. Pareigūnai pradėjo dvi administracines teisenas: ir dėl perėjos uždažymo juodais dažais, ir dėl ankstesnio jos išdažymo vaivorykštės spalvomis. Esą policija neturi jokios informacijos apie leidimus perėjos vietoje įrengti vaivorykštę. Juolab, kad kelių eismo taisyklėse vaivorykštinių perėjų nėra numatyta.

„2018 m. vasarą buvo renginys, berods, vaivorykštės dienos, ir to renginio kontekste gal savivaldybė ir leido organizatoriams apipavidalinti vietą. Tačiau praktika tokia, kad pasirengus renginiui – organizatoriai tos pačios savivaldybės įsakyme būna įpareigojami sutvarkyti renginio vietą“, – aiškina Viešosios Tvarkos valdybos viršininkas Dainius Daukantas.

Jei policija vienu ar kitu atveju nustatys viešosios tvarkos pažeidimą – pažeidėjams gali grėsti ir baudos. Už nedidelį viešosios tvarkos pažeidimą gresia nuo 30 iki 140 eurų bauda.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų