REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Kovotojai už Tibeto laisvę pastaruosius įvykius šiame regione primins ketvirtadienį Vilniuje rengiama dokumentinio filmo „Sukilimas Tibete“ („Uprising in Tibet“) peržiūra.

REKLAMA
REKLAMA

Juostą, kurioje užfiksuoti pastarojo pusmečio įvykiai prieš 60 metų Kinijos okupuotame regione, į Lietuvą atsiuntė Indijoje, Dharamsaloje įsikūręs Tibeto žmogaus teisių ir demokratijos centras.

REKLAMA

Filmo peržiūrą organizuojančio Tibeto laisvės rėmimo judėjimo atstovų teigimu, data šiam įvykiui pasirinkta neatsitiktinai, kadangi dieną prieš tai - spalio 1-ąją - nuo 1949-ųjų minimos Kinijos Liaudies respublikos įkūrimo metinės. Būtent tais metais Kinija paskelbė Tibetą „istorine kinų žeme“, o 1951-ųjų gegužę okupavo, paversdama autonominiu savo regionu.

Kovotojai už Tibeto laisvę tikina norintys neleisti pamiršti neseniai kilusių protestų prieš Kiniją ir to, dėl ko jie buvo rengti, kadangi situacija regione ir po protestų mažai pasikeitė.

REKLAMA
REKLAMA

Kelionėje į Tibetą ir Indiją patirtais įspūdžiais po filmo ruošiasi papasakoti orientalistas Vytis Vidūnas.

Masinės protesto akcijos prieš Tibetą okupavusią Kiniją kilo kovo mėnesį. Per jas neišvengta tibetiečių susirėmimų su Kinijos policija ir armijos daliniais bei žmonių aukų. Protestai Tibeto sostinėje Lhasoje virto riaušėmis, o paskui išplito į kaimyninius Kinijos regionus, kur gyvena daug tibetiečių.

Tibeto lyderiai tremtyje teigė, kad Kinijai slopinant riaušes, kurios prasidėjo po taikių vienuolių protestų Lhasoje, žuvo 203 žmonės. Kinija savo ruožtu pranešė, kad žuvo vienas tibetiečių „sukilėlis“, ir kad „riaušininkai“ yra atsakingi dėl 21 žmogaus mirties.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pavasario neramumus Tibete Kinijos valdžia nuslopino ir iki birželio uždraudė regioną lankyti turistams. Naujienos apie Tibeto atidarymą keliautojams pasirodė trys dienos po to, kai Lhasoje sustiprinto saugumo sąlygomis buvo nešamas olimpinis deglas.

Rugpjūčio pradžioje Indijos sostinėje Delyje ir kaimyniniame Nepale taip pat vyko protestai prieš Kiniją ir olimpiadą, rengtą Pekine.

Lietuva, nors ir laiko Himalajų kalnuose esantį Tibeto regioną Kinijos dalimi, kartu su kitomis ES šalimis yra pareiškusi susirūpinimą dėl neramumų Tibete bei pasisakiusi už taikų Kinijos valdžios ir tibetiečių dvasinio lyderio Dalai Lamos bei jo atstovų santykių sureguliavimą.

Juosta apie sukilimą Tibete bus rodoma ketvirtadienį 18 val. sostinės Mokytojų namų svetainėje.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų