REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Šildymo sezonui prasidedant, sostinės savivaldybė prakalbo apie svarstymus uždrausti vilniečiams namus šildyti kūrenant anglimis ir durpių briketais. Jei toks draudimas būtų priimtas, nesilaikantiems naujos tvarkos grėstų ir baudos.

Šildymo sezonui prasidedant, sostinės savivaldybė prakalbo apie svarstymus uždrausti vilniečiams namus šildyti kūrenant anglimis ir durpių briketais. Jei toks draudimas būtų priimtas, nesilaikantiems naujos tvarkos grėstų ir baudos.

REKLAMA

Vilniečiai nerimauja: dalis sako, kad anglimis ir briketais apsirūpino iš anksto ir tikina, kad savivaldybė turėtų pasirūpinti kompensacijomis.

„Taip, vėl įdėsim. O matot, kaip atidarai – rūksta“, – sako vilnietė Zita.

Savo namus ji šildosi ir kol kas krosnį kūrena malkomis. Tačiau netrukus moteris žada įsigyti ir anglių.

„Mums kitos išeities nėra kaip pirkti, todėl kad mes malkų neprisipirksim. Čia mums ir pensijų neužteks. Nori nenori vis tiek anglys yra pigiau. Pigiau ir jos ilgiau dega,“ – teigia moteris.

Kaip nurodo Zita, ji planuoja įsigyti 10-15 maišų anglių. Ir nors ji jau girdėjo, kad Vilniaus miesto savivaldybė svarsto uždrausti vilniečiams namus šildyti anglimis ar durpių briketais, tačiau sako, kad anglių vis tiek pirks.

REKLAMA
REKLAMA

Moters teigimu, jei savivaldybė įves tokį draudimą, žmonės turėtų gauti ir kompensaciją naujai šildymo sistemai: „Jeigu draudžia tokį dalyką, tai turi ir pasiūlyti išeitį“.

REKLAMA

Išeities, kur reiktų dėti jau nupirktas anglis, savivaldybei nusprendus drausti jomis kūrenti, ieškotų ir vilnietis Tomas – anglių jo šeima jau nusipirko. Vyrui belieka tik skėsčioti rankomis, nes už anglis sumokėtus pinigus gali tekti išmesti į balą.

„Kažkur tai apie 1000 eurų visam sezonui planavom. Tai jeigu dabar jas uždraus, kur jas dėt? Kur mes jas dėsim, mes neturim jų kur dėti“,  – pasakoja Tomas.

 „Mes girdim tą argumentą, kad mes esam čia pasiruošę daug metų į priekį kaip kurą naudoti būtent anglis ar durpes. Tai norim pasakyti, kad aišku mes negalim laukti kol 5 metus ten kažkas išsivalys savo sandėlius ar garažus ir sukūrens visas anglis iki paskutinio vieneto. Bendra miesto pozicija yra ta, kad mes turime tvarkytis su tarša,“ – sako Vilniaus miesto savivaldybės vicemeras Valdas Benkunskas.

REKLAMA
REKLAMA

Draudimas pasiektų 4500 vilniečių

O tarša Vilniuje, pasak oro taršos specialistų, viena didžiausių palyginti su Kaunu ar Klaipėda. Žiemą, ypač Vilniaus senamiestyje,  pagrindinis oro taršos šaltinių -kietuoju kuru šildomi individualūs namai. Tad, anot specialistų, uždraudus gyventojams kūrenti anglimis ir durpių briketais, kurie yra taršiausia kietojo kuro rūšis, oro kokybė pagerėtų.

„Gyventojai, kurie gyvena individualių namų rajonuose patys pajustų, kad mažiau ir to kvapo jaučiasi degėsių ir švaresniu oru kvėpuoja ir galbūt mažiau serga net gi kvėpavimo takų ligomis žiemą,“ – pasakoja „Aplinkos apsaugos agentūros“ atstovė Vilma Bimbaitė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Vilniaus miesto savivaldybės draudimas šildyti namus anglimis ar durpių briketais paliestų apie 4500-čio vilniečių. Anot savivaldybės, dėl tokio kūrenimo būdo kenčia kiti miestiečiai.

„Durnių laivas Petkevičius parašė. Pirma tegul atlyginimus pakelia. Iš 300 iš kur aš galiu pirkti tuos briketus, jeigu gaunu pensiją 300, tai čia durnių laivas,“ – teigia draudimais pasipiktinęs vilnietis.

Anglių žmonės prisipirko jau liepą

 Anglių, anot „Moki-veži“ atstovų, žmonės šiemet kitaip nei anksčiau,  prisipirko jau liepą, rugpjūtį ir stebi padidėjusius jų pardavimus palyginti su pernai.

Pasak verslo, vilniečiams uždraudus šildytis anglimis ir durpių briketais, žmonėms šilumos vis tiek reikės tiek pat ir dėl to gali išaugti ne tik poreikis kitų kuro rūšių,  bet ir kaina, kuri ir taip jau yra gerokai išaugusi palyginti su pernai.

REKLAMA

„Virš 20 procentų anglis pabrango, kuras, tarkim granulės pabrango apie 10 eurų tona, bet brangsta toliau. Briketai pabrango turbūt jau 50-60 eurų tona, tai sudaro apie 50 procentų kažkur tai“, –  skaičiuoja „Moki – veži“ atstovas Paulius Lukauskas.

Anglis parduodančio verslo atstovai sako, kad Dėl Vilniaus miesto draudimo kūrenti anglimis ir durpių briketais patirtų nuostolių,  nes jų užsakė jau pavasarį.

 „Mano nuomone tokie dalykai nesidaro prieš pat sezoną. Jeigu šiemet paskelbtų, kad kitais metais bus negalima kūrenti anglimi, manau visi daugiau mažiau galėtų prisitaikyti, šiuo metu to tikrai negalima“, – teigia P. Lukauskas.

REKLAMA

Ar draudimas šildytis anglimis ir durpių briketais įsigalios, savivaldybės taryba spręs spalio viduryje. Anot Valdo Benkunsko, iš kai kurių tarybos narių pasigirsta siūlymų, kad draudimas įsigaliotų jau šiam šildymo sezonui, bet:

„Galbūt reikėtų numatyti kažkokį pereinamą laikotarpį, nes mes drausdami naudoti šį kurą, tai yra anglis ir durpių briketus, iš esmės siūlome ir alternatyvas – tai yra pasinaudoti valstybės pagalbos priemonėmis įsirengiant modernų, šiuolaikišką ir netaršų šilumos gamybos šaltinį,“ – sako Vilniaus miesto vicemeras.

 O tie vilniečiai, kurie kišenėje tūkstančių eurų naujai, mažiau taršiai šildymo sistemai neturi ar negali prisijungti prie centralizuoto šildymo, draudimui įsigaliojus, bus baudžiami. Baudos sieks nuo 40-ies iki 120-ies eurų.

Tiesa, savivaldybė žada gyventojus pirmiausia informuoti ir konsultuoti, o nuobaudos bus taikomos tik piktybiškai ir kategoriškai atsisakantiems imtis veiksmų keisti šildymo sistemą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų