REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Jungtinė nevyriausybinė vilkų apsaugos taryba pirmadienį prie Aplinkos ministerijos (AM) žada padėti gedulo vainiką ir uždegti žvakes, protestuodama prieš AM spendimą leisti per 2008-2009 vilkų medžioklės sezoną padidinti sumedžiojamų vilkų skaičių nuo 20 iki 30.

REKLAMA
REKLAMA

Minėtos visuomeninės organizacijos bei Aplinkos ministerijos pateikiami vilkų populiacijos dydžio skaičiavimai gerokai skiriasi. Visuomenininkai suskaičiuoja Lietuvoje esant 100 - 200 vilkų, ministerijos užsakomų tyrimų duomenimis, vilkų šalyje gerokai daugiau - apie 300.

REKLAMA

„Moksliniai tyrimai, kuriais rėmėsi Aplinkos ministerija, yra tik priedanga. Tuos tyrimus vykdo vienas mokslininkas - ilgametis mūsų oponentas Linas Balčiauskas. Mes ir patys atliekame tyrimus, tačiau jų rezultatai visai kitokie“, - BNS sakė Jungtinės nevyriausybinės vilkų apsaugos tarybos pirmininkas Andrejus Gaidamavičius.

Tuo tarpu AM Gamtos apsaugos departamento Biologinės įvairovės skyriaus vedėjas Selemonas Paltanavičius teigė negalįs tokių nevyriausybininkų argumentų vertinti rimtai.

REKLAMA
REKLAMA

„Neturiu, ką atsakyti. Užsakėme specialius mokslinius tyrimus, ir jais rėmėmės. Vilkų padaryta žala ūkininkams labai didelė, o kol kas ta žala nėra kompensuojama“, - BNS teigė S.Paltanavičius.

Anot jo, dabar Lietuvoje galėtų būti apie 300 vilkų, tad nustatytas 30 leidžiamų medžioti vilkų skaičius jų populiacijai nekenks.

Tuo metu nevyriausybininkų pranešime rašoma, kad Lietuvoje gyvena 100-200 vilkų.

A.Gaidamavičiaus teigimu, vilkų populiacija turi būti skaičiuojama pagal šeimas, nes pavieniai vilkai nesugeba miške susimedžioti grobio - šerno ar stirnos.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Ten, kur yra didžiausia vilkų populiacija, pavyzdžiui, Labanoro girioje, vilkams maisto pakanka miške ir netoliese gyvenantys žmonės nesiskundžia jų daroma žala. Padidinus leidžiamų medžioti vilkų skaičių, bus išardytos vilkų šeimos ir tada pavieniai vilkai eis ieškoti grobio pas ūkininkus“, - kalbėjo A.Gaidamavičius.

S.Paltanavičius nurodė, kad tokie argumentai nėra įrodyti, o Aplinkos ministerija remiasi mokslininkų rekomendacijomis reguliuoti vilkų populiaciją.

Vilniaus universiteto Ekologijos instituto Žinduolių ekologijos laboratorijos vadovas Linas Balčiauskas BNS teigė, kad vilkų skaičius Lietuvoje didėja, o nevyriausybininkų pozicija esą nepagrįsta.

REKLAMA

„Čia yra pasakos (nevyriausybininkų pozicija - BNS). Vilkų skaičius per metus išaugo nuo 200 iki 300, o pavienių vilkų skaičius nėra didesnis už esančius šeimose“, - komentavo jis, pridėdamas, kad Jungtinė nevyriausybinė vilkų apsaugos taryba savo pranešimuose nepateikia jokių skaičių ir duomenų.

Aplinkos ministerija lapkričio mėnesį nusprendė per 2008 - 2009 metų vilkų medžioklės sezoną leisti nušauti 30 vilkų.

Medžioklės plotų naudotojai, sumedžioję vilką, turės ne vėliau kaip per 48 valandas raštu pranešti apie laimikį atitinkamo regiono Aplinkos apsaugos departamento rajono ar miesto agentūrai, pranešė Aplinkos ministerija.

REKLAMA

Kai bus nušauta 30 vilkų, jų medžioklės sezonas bus nutrauktas.

Anot Aplinkos ministerijos, toks sprendimas buvo priimtas dėl vilkų daromos žalos naminiams gyvuliams.

Pastaraisiais metais vilkų medžioklės sezonas trunka nuo gruodžio 1-osios iki balandžio 1-osios arba baigiamas anksčiau, išnaudojus nustatytą vilkų sumedžiojimo limitą. Vienam medžioklės sezonui limitas pirmą kartą buvo nustatytas 2005 metais, tris sezonus buvo leista sumedžioti po 20 vilkų.

Šiemet Vilniaus universiteto Ekologijos instituto ir Žemės ūkio universiteto Miškų ir ekologijos fakulteto mokslininkai rekomendavo leisti sumedžioti ne mažiau kaip 40 vilkų. Jie rėmėsi tyrimų duomenimis, liudijančiais apie augančią vilkų populiaciją ir tuo, kad šių žvėrių prieaugis didesnis nei vykdyto reguliavimo apimtys.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų