REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Ties Rytų Afrikos krantais ir Adeno įlankoje nekontroliuojami siautėja vis geriau organizuoti piratai. Net karo laivai, kuriuos pasiuntė tarptautinė bendruomenė, nepajėgia grąžinti saugumo į šį laivams pavojingą regioną, rašo „Lietuvos žinios“.

REKLAMA
REKLAMA

Mūšis jūroje

Indijos karo laivas „Tabar“ pastebėjo piratus antradienio vakarą, patruliuodamas Omano vandenyse. Indų karininkai priešų laivo denyje matė piratus, apsiginklavusius automatais ir raketiniais granatsvaidžiais. Kelis kartus pareikalavus atsiliepti ir sustabdyti laivą apžiūrai, piratai pagrasino susprogdinti Indijos karo laivą, jei šis prisiartins. Po šių grasinimų jie atidengė į „Tabar“ ugnį. Savo ruožtu Indijos laivas taip pat atsakė ugnimi. Kariškiai teigia, kad piratų laive nugriaudėjo keli sprogimai, įsiplieskė gaisras ir jis nuskendo. Spėjama, kad sprogti galėjo laive sukaupta amunicija.

REKLAMA

Tačiau kai kuriems piratams pavyko išnešti kailį. Jie spruko dviem greitaeigiais kateriais. Vėliau indai aptiko vieną katerį apleistą, o kitas dingo iš akių.

Indija yra viena iš kelių šalių, kurių karo laivai jau patruliuoja Adeno įlankoje, jungiančioje Raudonąją jūrą su Indijos vandenynu. Tai - vienas judriausių pasaulyje komercinės laivybos kelių. „Tabar“ patruliuoja Adeno įlankoje nuo spalio 23 dienos ir per tą laiką jau 35 laivus saugiai nulydėjo per pavojingus vandenis. Praėjusią savaitę gerai apginkluota ir sraigtasparniais aprūpinta Indijos kairinio jūrų laivyno fregata užkirto kelią piratams įsigauti į Indijos prekybinį laivą ir jį užgrobti.

REKLAMA
REKLAMA

Indija pasiuntė „Tabar“ lydėti jos laivus, kai laivybos kompanijos pranešė kas mėnesį patiriančios 450 tūkst. dolerių (apie 1,2 mlrd. litų) nuostolių dėl padidėjusių transporto kaštų ir baudų laiku nepristačius krovinių.

Išpirkų pinigai - naujiems laivams ir ginklams

Pastarosiomis dienomis piratų veikla regione įgavo neregėtą mastą. Per naujausią incidentą antradienį prie Jemeno krantų buvo pagrobtas Kiribatyje registruotas Graikijos laivas su tailandiečių įgula, plaukęs į Artimuosius Rytus. Žvejybos laivą užgrobė prie jo priplaukę 2 greitaeigiai kateriai, kuriuose buvo po 5-6 Somalio piratus. Ryšys nutrūko laivui pranešant apie incidentą. 16 įgulos narių būklė nežinoma.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tą pačią dieną tame pačiame rajone pagrobtas iš Irako išplaukęs Honkongo prekinis laivas su 25 žmonių įgula. Kinijos jūrų paieškų ir gelbėjimo centras pranešė, jog laivas „The Delight“ plukdė 36 tūkst. tonų kviečių į Bandar Abaso uostą Irane.

Tačiau didžiausią nerimą sukėlė precedento neturintis išpuolis, kai Somalio piratai šeštadienį pagrobė milžinišką Saudo Arabijos tanklaivį „Sirius Star“ su milijonų vertu naftos kroviniu ir 25 narių įgula. „Sirius Star“ yra didžiausias kada nors užgrobtas laivas, ilgiu prilygstantis trims futbolo aikštėms ir sveriantis triskart daugiau nei JAV lėktuvnešis. Jis buvo pagrobtas Indijos vandenyne maždaug už 930 km nuo Kenijos krantų.

REKLAMA

„Tai nauja atakų zona ir didelį nerimą keliantis ženklas, nes jie sugebėjo nuplaukti 500 jūrmylių. Esame labai sunerimę dėl šių piratų galimybių ir dėl to, kad jie dabar gali pasiekti tokias tolimas platumas“, - sakė piratų veiklą stebinčio Tarptautinio laivybos biuro (IMB) vadovas Noelis Choongas.

Tanklaivio grobikai vakar pareikalavo išpirkos. Apie tai per televiziją „Al Jazeera“ pareiškė asmuo, prisistatęs kaip vienas užpuolimo sumanytojų. „Derybininkai yra laive ir sausumoje. Kai jie susitars dėl išpirkos, grynieji pinigai bus nugabenti į tanklaivį“, - sakė Faraho Abd Jameho vardu prisistatęs vyras. Pinigų sumos jis nenurodė.

REKLAMA

Ekspertai teigia, jog „Sirius Star“ užgrobę piratai yra įgudusių nusikaltėlių gauja, turinti ryšių Dubajuje. Didelė dalis išpirkų, kurias jiems pavyko išplėšti, buvo panaudota naujiems laivams ir ginklams įsigyti bei visam bendrininkų tinklui sukurti.

Nesaugūs vandenys

Vakar IMB pranešė, kad Somalio piratų atakos tapo nebekontroliuojamos, smurtingesnės, dažnesnės ir rengiamos toliau nuo užpuolikų bazių. „Pastarąsias kelias savaites regėjome neregėtą smurto išpuolių pagausėjimą, o laivai grobiami nepaisant regione sustiprinto saugumo“, - sakė šio piratavimo stebėsenos centro vadovas N.Choongas. - Padėtis tapo nebekontroliuojama. Jungtinės Tautos ir tarptautinė bendruomenė privalo rasti būdų, kaip užkirsti kelią šiai grėsmei. Nesant apčiuopiamų prevencinių priemonių, piratams beveik nerizikuojant ir gaunant milžinišką pelną, užpuolimai kartosis.“

IMB duomenimis, nuo sausio Adeno įlankoje ir prie Somalio krantų buvo užpulti 94 laivai. 38 jų buvo pagrobti, piratai iki šiol laiko apie 17 laivų ir daugiau nei 250 įgulų narių. Manoma, kad vien šiemet piratams buvo sumokėta 30 mln. dolerių išpirkų. Trečdalis visų pasaulyje įvykdytų piratų užpuolimų šiemet teko kaip tik šiam regionui ties Rytų Afrikos krantais ir Adeno įlankoje. Tai - neaprėpiamos vandenų platybės - maždaug 2,6 mln. kvadratinių kilometrų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų