REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

„Įspūdinga“ 97,5 lito išmoka vaikui per mėnesį – tiek šiuo metu mokama jaunai vilniečių šeimai, kuri, sunkiai versdamasi per galvą, stengiasi suteikti jau devintą mėnesį skaičiuojančiam mažyliui kaip įmanoma tvirtesnius gyvenimo pagrindus.

REKLAMA
REKLAMA

Maža to, pagal Lietuvoje galiojančią tvarką mažiau kaip 100 litų skiriama tik tuo atveju, kai padalinus bendras šeimos pajamas, vienam nariui nesusidaro 525 litų suma. Galima pradėti tikrą klausimų maratoną: apie kokį gimstamumo Lietuvoje skatinimą dar gali būti kalba? Kaip už tokią varganą pinigų sumą galima užauginti gyvenimą bandantį pažinti bamblį? Kodėl jaunos šeimos Lietuvoje yra žlugdomos, o ne skatinamos?

REKLAMA

Socialinės apsaugos ir darbo ministerija (SADM) šiuo atveju teigia esanti bejėgė. Įstatymai esą yra tokie, kokie yra. Todėl akivaizdžios problemos įvertinimo iš žmogiškosios pusės išgirsti nepavyko. Pateiktos tik pinigų sumos, kurios skiriamos į tam tikrą amžiaus grupę patenkantiems vaikams. Lyg paguoda įvardyta lengvata, kurią gali gauti šeimos dėl būsto šildymo, karšto ir geriamo vandens. Bet ar to tikrai gana?

Susirado darbą

23 metų vilnietė Sandra (tikrasis vardas ir pavardė redakcijai žinomi) pasakojo, kad pirmus 9 mėnesius ji skyrė tik kūdikiui, tačiau sunki finansinė padėtis privertė dairytis papildomo uždarbio. Jauna mama prasitarė, kad tik visiškai neseniai pavyko susirasti darbą namuose.

REKLAMA
REKLAMA

Tokiu atveju, ji ne tik galės toliau rūpintis kūdikiu, bet ir užsidirbti pinigų, kad augančiam mažyliui pavyktų suteikti viską, kas geriausia. Kūdikio tėvas šiuo metu ne tik dirba, bet ir studijuoja. Vyras uždirba minimalų atlyginimą, litą kitą prisidurdamas atlikdamas autorinius darbus.

Balsas.lt pašnekovė pasakojo, kad per mėnesį vien sauskelnėms ir kūdikio maistui išleidžiama apie 200 litų. Pasisekė, kad visada šalia yra berniuko seneliai, kurie padeda įsigyti drabužėlių. Aprengti vaiką taip pat padeda artimieji ir draugai, kurie atiduoda jų pačių mažylių išaugtus drabužėlius.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Sūnaus susilaukiau vos tik baigusi studijas. Todėl neturėjau darbo patirties. Norint gauti pinigų už motinystės atostogas, reikėjo būti išdirbus bent dvejus metus, tiek darbo patirties neturėjau“, - pasakojo Sandra.

Jauna mama pasakojo, kad vyro darbas tapo išsigelbėjimu, nes nedirbant abiems tėvams šeima gautų didesnę nei dabar pašalpą, tačiau ši siektų vos apie 300 litų. Tad atviras klausimas, kaip už tokią sumą galima išlaikyti vaiką ir išgyventi jo tėvams?

Ministerijos komentaras

SADM Ryšių su visuomene skyriaus vedėjo pavaduotoja Lina Burbaitė:

„Nuo 2004 m. liepos 1 d. „vaiko pinigai“ (97,5 Lt) buvo pradėti mokėti vaikams iki 3 metų, o vaikams gausiose šeimose - 143 Lt. Krizės metu, įvertinus valstybės finansines galimybes, teko įvesti šeimos pajamų testavimą.

REKLAMA

Nuo 2010 m. sausio 1 d. išmoka vaikui („vaiko pinigai“) buvo mokama pagal Socialinių išmokų perskaičiavimo ir mokėjimo laikinąjį įstatymą.

97,5 lito dydžio išmoka vaikams nuo gimimo iki 2 metų, jeigu jų tėvai ar globėjai negauna motinystės (tėvystės) pašalpos arba jei mokamos pašalpos dydis yra mažesnis nei 525 litai.

52 litų dydžio išmoka vaikams nuo 2 iki 7 metų, jeigu vidutinės šeimos ar bendrai gyvenančių asmenų pajamos vienam asmeniui per mėnesį yra mažesnės nei 525 litai.

52 litų dydžio išmoka mokama vaikams nuo 7 iki 18 metų, jeigu šeima ar bendrai gyvenantys asmenys augina ir (ar) globoja tris ir daugiau vaikų ir vidutinės šeimos ar bendrai gyvenančių asmenų pajamos vienam asmeniui per mėnesį yra mažesnės kaip 525 litai.

REKLAMA

Nuo 2012 m. sausio 1 d. „vaiko pinigai“ mokami pagal šias Išmokų vaikams nuostatas:

Auginamam ar globojamam vaikui, nuo gimimo dienos iki 2 metų yra skiriama ir mokama 97,5 Lt išmoka per mėnesį, jeigu vidutinės bendrai gyvenančių asmenų pajamos, vienam asmeniui per mėnesį yra mažesnės negu 525 Lt.

Vaikui skiriama ir mokama 52 Lt išmoka per mėnesį, jeigu vidutinės bendrai gyvenančių asmenų pajamos vienam asmeniui per mėnesį yra mažesnės negu 1,5 valstybės remiamų pajamų dydžio (525 Lt) tuo atveju kai:

kai vaikas yra nuo 2 iki 7 metų;

kai vaikas yra nuo 7 iki 18 metų, jeigu bendrai gyvenantys asmenys augina ir (ar) šeimoje globoja tris ar daugiau vaikų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Išmoka vaikui mokama, kol kiekvienam vaikui sukaks 18 metų, jeigu vyresni kaip 18 metų vaikai mokosi, bet ne ilgiau kaip iki jiems sukaks 24 metai.

Papildoma informacija:

Jeigu Lietuvos Respublikoje gyvenančios šeimos ar vieno gyvenančio asmens pajamos, tenkančios vienam asmeniui per mėnesį, yra mažesnės kaip 1 valstybės remiamų pajamų dydis (350 Lt), ir turimo turto vertė neviršija nustatyto turto vertės normatyvo, o pilnamečiai šeimos nariai dirba arba nedirba dėl objektyvių priežasčių (mokosi, yra pensininkai, neįgalūs, augina mažamečius vaikus, ieško darbo per teritorinę darbo biržą, slaugo artimus giminaičius ir kt.), skiriama socialinė pašalpa.

REKLAMA

Socialinės pašalpos dydis pirmam šeimos nariui sudaro 100 proc. skirtumo tarp valstybės remiamų pajamų dydžio ir šeimos ar asmens pajamų, antram šeimos nariui – 80 proc. skirtumo tarp valstybės remiamų pajamų dydžio ir šeimos ar asmens pajamų, trečiam ir kitiems (jaunesniems) šeimos nariams – 70 proc. šio skirtumo. Nepasiturintiems gyventojams teikiamos kompensacijos būsto šildymui, karštam ir geriamam vandeniui.

Kompensuojama: būsto šildymo išlaidų, atsižvelgiant į energijos ar kuro sąnaudas, bet ne didesnes už normatyvą, dalis, viršijanti 20 procentų skirtumo tarp asmens pajamų ir valstybės remiamų pajamų dydžio;

REKLAMA

išlaidų už geriamojo vandens kiekį, bet ne didesnį už normatyvą, dalis, viršijanti 2 procentus asmens pajamų;

išlaidų už karštą vandenį, kurio kiekis bei atskirų energijos ar kuro rūšių sąnaudos karštam vandeniui ne didesni už normatyvus, dalis, viršijanti 5 procentus asmenų pajamų.

Atkreiptinas dėmesys, kad šios kompensacijos teikiamos ir būstą nuomojantiems asmenims, kai gyvenamųjų patalpų nuomos sutartis yra įregistruota viešame registre. Esant sunkiai finansinei situacijai nepasiturintiems asmenims gali būti teikiama ir kita socialinė parama savivaldybės tarybos nustatyta tvarka, teikiama parama maisto produktais. Dėl šios paramos reikia kreiptis į savivaldybę.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų