• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Kultūrą ir sportą prismaugusi Šiaulių valdžia špygą atkiša mecenatams. Ir artėjančios Kalėdos, ir miesto gimtadienis ateinančiais metais bus dar skurdesni. Mokesčių lengvatas rėmėjams ketinusi sumažinti valdžia smogė iš peties – visiškai panaikinamos mokesčio lengvatos.

REKLAMA
REKLAMA

Dvigubas smūgis

Ateinančiais metais miesto kultūros įstaigoms ir sporto mokykloms teks atleidinėti darbuotojus. Pirmieji apie tai prabilo Šiaulių kultūros centro vadovai. Darbo gali netekti iki dešimties žmonių, nes biudžetai ateinančiais metais mažinami maždaug trečdaliu.

REKLAMA

„Laiptų“ galerijos direktorė Janina Ališauskienė sako, kad darbuotojams bandys išsaugoti darbo vietas, tačiau pagal numatytą biudžetą visi privalėtų tris mėnesius atostogauti nemokamai. Sutarta dėl kitos išeities – įstaiga dirbs keturias dienas per savaitę, o daugiau kaip pusės darbuotojų atlyginimai smunka žemiau minimalios algos.

Kultūros įstaigos, biudžetus pasipildančios iš rėmėjų aukų, neramiai laukė žinios, ar miesto Taryba ryšis per pusę sumažinti paramos sumą. Šią savaitę Savivaldybei atsiėmus sprendimo projektą, džiūgauti nebuvo ko. Kultūrininkai ir sportininkai į paširdžius gaus antrą, dar stipresnį smūgį.

REKLAMA
REKLAMA

Planavo kirpti per pusę

Praėjusį ketvirtadienį vykusiame Šiaulių miesto tarybos posėdyje Ekonomikos skyrius atsiėmė projektą mokesčių nuolaidas kultūrą ir sportą rėmusiems mecenatams sumažinti per pusę. Dabar viršutinė riba, kiek visus miesto sporto rėmėjus galima atleisti nuo mokesčių – 200 tūkstančių litų, ją ketinta sumažinti iki 100 tūkstančių litų. Dabar kultūros rėmėjai galėjo tikėtis bendrai sutaupyti 100 tūkstančių litų, o planuota kartelę nuleisti iki 50 tūkstančių litų.

„Gerąją naujieną“ pranešė pats Šiaulių miesto meras socialdemokratas Justinas Sartauskas, prieš praėjusius rinkimus garsiais žodžiais rūpinęsis miesto kultūros darbuotojais, kurie buvo varomi nemokamų atostogų. Meras pareiškė, kad sprendimo projektas nebebus teikiamas, o ruošiamas naujas, panaikinantis visas mokesčių lengvatas mecenatams.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Įžvelgiama konkurencija

Mero J. Sartausko žodžiais, perdėtai galvojama apie lengvatas. Esą skiriant penkių tūkstančių litų paramą, pusė sumos grįžta. „Logiška prašyti dviejų su puse tūkstančio litų“, - kalba matematikas J. Sartauskas.

Meras teigia girdintis, jog vykstantys negražūs susitarimai. Girdi, už paramą įsipareigojama pirkti paslaugas iš rėmėjo. Tačiau paprašytas patikslinti, to nepadarė.

Tačiau yra daug pragmatiškesnė aplinkybė, kodėl miesto valdžia atsisako daugybę metų galiojusių lengvatų. Karpant kultūros ir sporto įstaigų biudžetus, jų vadovai priversti aktyviau ieškoti paramos, todėl miesto valdžios planai „nugręžti“ pinigų eina šuniui ant uodegos. Už suteiktą įstaigoms paramą valdžios vyrai ir moterys priversti grąžinti dalį mokesčių, nors ši tvarka ir iki šiol nebuvo pakankamai skaidri.

REKLAMA

Nors visi sprendimai strateguojami pas merą vykstančių pasitarimų metu, mero pavaduotoja bei Švietimo, kultūros ir sporto komiteto narė Daiva Matonienė išsigynė ką nors žinojusi apie planuojamas nurėžti lengvatas. Nors kėdę saugantis meras be koalicijos partnerių leidimo ir pirštą pajudinti prisibijo.

Nukentės ir mero vaišės

Kasmet miesto gimtadieniams skiriamos biudžeto lėšos mąžta, o privati parama didėja. Bent jau taip buvo iki šiol. Savivaldybės Kultūros centro, jau keleri metai iš eilės organizuojančio Šiaulių dienas, direktoriaus Virginijaus Stonkaus žodžiais, iki šiol rėmėjai skirdavo solidžias sumas.

REKLAMA

Neskaičiuojant smulkių prekybininkų, parėmusių keliais šimtais litų, didieji rėmėjai skiria nuo dešimties iki penkiasdešimties tūkstančių litų. Pagal galiojančią tvarką, penkiasdešimt tūkstančių litų skyrusi įmonė gali tikėtis ir penkiasdešimties procentų dydžio mokesčio lengvatos. Minimali suma – trys tūkstančiai litų, garantuojantys 20 procentų lengvatą. Bet, kaip jau minėta, lengvatos negali viršyti nustatytų kartelių.

Tačiau naikindama lengvatas miesto valdžia gali pakenkti ir savo stalui. Pavyzdžiui, praėjusį rudenį vykusioje šventėje jos organizatoriai lėšų gavo daugiau nei išleido, todėl rėmėjų pinigai tapo užkandžiais ir gėrimais mero priėmimo renginyje.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Užsuks „kranelius“

Kad rėmėjai užsuks „kranelius“, nuogąstauja „Laiptų“ galerijos direktorė J. Ališauskienė. „Rėmimas gali labai rimtai sumažėti, nes verslas irgi išgyvena sunkias dienas. Negi verslininkai nusimaus paskutines kelnes ir atiduos kultūrininkams?“ - klausia įstaigos direktorė.

Direktorės J. Ališauskienės žodžiais, pastaraisiais metai rėmėjai itin pagelbėjo galerijai. Pavyzdžiui, šiemet padovanojo Kalėdų eglę, atvežė ir pastatė. Per metus įstaiga surenka iki dešimties tūkstančių litų, naudojasi rėmėjų dovanotais baldais, rėmėjai patys skiria pinigus paveikslams atgabenti, dovanoja parodas ir kt.

REKLAMA

„Vis dėlto reikėtų saugoti kultūros vardą ir kultūros darbuotojų prestižą“, - įsitikinusi J. Ališauskienė, kurios vadovaujama įstaiga rengia tarptautinio lygio parodas.

Tokią nuomonę palaiko ir Sveikatos bei socialinių reikalų komiteto pirmininkas Gintaras Karalevičius. Politiko manymu, būtų galima surinktus mokesčius perskirstyti kultūrai ir sportui, tačiau abejoja, ar kultūra gaus daugiau lėšų net ir tuo atveju, jeigu padidės biudžeto įplaukos.

Mykolas DEIKUS

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų