REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Valdančioji koalicija nutarė, kad referendumas dėl Ignalinos jėgainės veiklos pratęsimo yra reikalingas, bet jis turėtų būti konsultacinis, o ne privalomas.

REKLAMA
REKLAMA

Dėl to valdančiąją koaliciją sudarančių parlamentinių frakcijų - socialdemokratų, liberalcentristų, valstiečių liaudininkų ir socialliberalų - seniūnai susitarė per penktadienio pusryčius pas premjerą.

REKLAMA

Konsultacinio referendumo variantas pasirenkamas dėl dviejų priežasčių - tokio referendumo rezultato nereikės privalomai vykdyti, be to, baiminamasi, kad privalomasis referendumas dėl rinkėjų mažo aktyvumo gali net neįvykti.

"Pažiūrėkite, kiek į rinkimus ateina žmonių. Mažai. O norint, jog referendumas įvyktų, reikia, kad į jį ateitų pusė visų rinkėjų", -  sakė valstiečių liaudininkų frakcijos seniūnė Aldona Staponkienė.

REKLAMA
REKLAMA

Socialliberalų frakcijos seniūnas Vaclovas Karbauskis tvirtino, kad referendume priimtas sprendimas, jeigu jis, pavyzdžiui, bus palankus jėgainės neuždarymo šalininkams, įpareigotų tęsti derybas su Europos Sąjunga dėl jėgainės veiklos pratęsimo.

"Jeigu šalies gyventojai privalomame referendume pasakys, kad nori Ignalinos veiklos pratęsimo, tada valdžiai jau reikėtų nebe apie derybas kalbėti, o imtis konkrečių veiksmų", -  sakė V.Karbauskis.

Jo teigimu, valdančioji koalicija remia Ekonomikos komiteto priimtą sprendimą dėl Ignalinos jėgainės likimo.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Komitetas yra pritaręs siūlymui kartu su Seimo rinkimais rudenį organizuoti referendumą dėl Ignalinos atominės elektrinės darbo pratęsimo, kuris galėtų būti ne privalomasis, kaip siūlo liberalcentristai, o konsultacinis - gyventojų apsisprendimas dėl elektrinės likimo nebus privalomas, kol atitinkamą sprendimą priimtų Seimas.

Ekonomikos komitetas, be to, nutarė siekti elektrinės veiklos pratęsimo ne iki 2015 metų, kaip nori liberalcentristai, o iki 2012-ųjų.

Europos reikalų komitetas laukia iš Seimo teisininkų oficialios nuomonės, kuris referendumas - privalomasis ar konsultacinis - būtų palankesnis Lietuvai ir kokios galimos tokio referendumo pasekmės - ar jo rezultatas bus privalomas įgyvendinti.

Šį klausimą komitetas svarstys penktadienį.

REKLAMA

Liberalcentristų siūlomas dėl Ignalinos jėgainės likimo, jeigu jam pritartų Seimas ir būtų rengiamas referendumas, būtų paskutinis šansas šalies gyventojams pareikšti savo nuomonę dėl jėgainės veiklos pratęsimo.

Birželio viduryje referendumo dėl Ignalinos atominės elektrinės veiklos pratęsimo iniciatyvinė grupė surinko vos šeštadalį piliečių parašų, reikalingų, kad būtų surengtas referendumas dėl Ignalinos jėgainės veiklos pratęsimo po 2010-ųjų.

Ir privalomasis, ir konsultacinis referendumas laikomas įvykusiu, jeigu jame dalyvaus daugiau kaip pusė piliečių, turinčių rinkimų teisę ir įrašytų į rinkėjų sąrašus.

REKLAMA

Tačiau sėkmingu privalomasis referendumas būtų laikomas, jeigu už elektrinės veiklos pratęsimą pasisakytų bent ne mažiau kaip trečdalis rinkimų teisę turinčių šalies gyventojų - 800-900 tūkst. žmonių.

Dabar rinkimuose savo valią gali pareikšti apie 2,7 mln. gyventojų.

Tuo atveju, kai konsultaciniame referendume dalyvautų daugiau kaip pusė rinkimų teisę turinčių šalies gyventojų ir konkretaus sprendimo priėmimui pritarė ne mažiau kaip pusė jame dalyvavusiųjų, referendumas laikomas sėkmingai įvykusiu - sprendimas laikomas priimtu ir klausimas dėl šio referendumo sprendimo įgyvendinimo ne vėliau kaip per mėnesį nuo jo paskelbimo turi būti svarstomas Seime.

Lietuva norėtų pratęsti Ignalinos atominės elektrinės darbą, nes naują jėgainę ketina pasistatyti tik maždaug po dešimtmečio, tuo tarpu Ignalinos jėgainę planuojama visiškai sustabdyti 2009 -ųjų pabaigoje.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų