REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Iki šiol neaišku, ar valstybė, pradėjusi reguliuoti vaistų kainas, žabos didmenininkus, ar skriaus kiekvieną litą skaičiuojančius gyventojus. Taip prieštaringai vertinamas vaistų kainų reguliavimas, kuriam neseniai pritarė Vyriausybė, Seimas ir už kurį gerokai anksčiau pasisakė šalies Prezidentė.

REKLAMA
REKLAMA

Nuo balandžio 1 d. turėtų atpigti visi nekompensuojamieji vaistai – tiek receptiniai, tiek nereceptiniai. Pritarta neatsižvelgus į farmacininkų, tiekėjų ir pardavėjų priešinimąsi.

REKLAMA

Gyventojams padės taupyti

„Tokios kontrolės naudą pajus kiekvienas, kuris ateis į vaistinę nusipirkti nekompensuojamų vaistų“, – tvirtino sveikatos apsaugos ministro patarėjas Martynas Marcinkevičius. Vyriausybė prognozuoja, kad nuo balandžio vaistai pigs vidutiniškai iki 20 proc., ir tai gyventojams per metus padės sutaupyti apie 50–60 mln. litų.

Farmacijos įstatymo pataisos leis kontroliuoti visas grandis, iš kurių vaistas patenka į rinką – gamintojus, didmenininkus ir mažmenininkus. Valstybė tiekėjus ir prekybininkus žabos ribodama vaistų antkainius. Nekompensuojamo vaisto mažmeninė kaina negalės būti didesnė negu vaisto importuotojo deklaruota kaina pridėjus Vyriausybės nustatytus didmeninės ir mažmeninės prekybos antkainius bei pridėtinės vertės mokestį. Gamintojai privalės deklaruoti vaistų kainas Lietuvai ir pateikti šių vaistų kainas Vyriausybės nustatytose šalyse.

REKLAMA
REKLAMA

Vaistų kainų reguliavimui sausio pabaigoje pritarė Seimas, o pernai lapkritį pasisakė ir Prezidentė Dalia Grybauskaitė. Jos nuomone, tai būtų išeitis monopolizuotoje šalies vaistų rinkoje. Lietuvoje vaistų antkainiai buvo ribojami prieš 10–14 metų.

Didžiausi antkainiai – pigiausiems vaistams

Ministerijos skaičiavimais, 5–10 proc. turės mažinti vaistų kainas gamintojai, 7 proc. – didmenininkai ir 2 proc. – vaistinės. Pigesniems vaistams bus leidžiami šiek tiek didesni, o brangesniems – mažesni antkainiai.

Anot M.Marcinkevičiaus, pigiausiems, kainuojantiems iki 6,5 Lt, vaistams bus leidžiami patys didžiausi antkainiai – vaistinėse 30 proc., o didmenininkams – 18 proc.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pačių brangiausių, kainuojančių per 70 Lt, vaistų antkainių „lubos“ didmenininkams bus 5 proc., o vaistinėms – 15 proc.

Taigi vaistininkai negalės taikyti brangiems vaistams daugiau negu 20 proc., o pigiausiems – daugiau kaip 48 proc. didmeninės ir mažmeninės prekybos antkainių.

„Kadangi dabar kai kurių vaistų antkainis vidutiniškai sudaro apie 55–60 proc., vaistai negali brangti. Jie tikrai pigs“, – tvirtino M.Marcinkevičius.

Nekompensuojamų vaistų didmeniniai ir mažmeniniai maksimalūs antkainiai patvirtinti atsižvelgiant į Valstybinės vaistų kontrolės tarnybos atliktą analizę, ES šalių patirtį ir Lietuvos patirtį iki 2002 m., kada mūsų šalyje vaistų antkainiai buvo reguliuojami.

REKLAMA

Atlikus analizę paaiškėjo, kad tinklams priklausančiose vaistinėse vaistų antkainiai yra beveik 30 proc. didesni nei tinklams nepriklausančiose vaistinėse. Taip pat paaiškėjo, kad didmeninės vaistų platinimo įmonės Lietuvoje taiko daug didesnius antkainius nei jie yra kitose ES šalyse.

Neverta tikėtis stebuklo

Didmenininkai ir mažmenininkai, vertindami tą patį antkainių ribojimą, prognozuoja, kad bus priešingai – vaistų kainos kils. „Pacientai, patikėję ministerijos atstovų pažadais nupiginti vaistus jau balandžio mėnesį, ko gero, turės nusivilti, – tvirtino Nacionalinės vaistų prekybos asociacijos direktorė Jūratė Kulberkienė. – Nevertėtų laukti stebuklo. Reikėtų suprasti, jog vaisto kaina priklauso ne vien tik nuo antkainių dydžio prekybininkams. Kaina labai priklauso ir nuo atvežamos į Lietuvą gamintojo vaisto kainos.“

REKLAMA

Beveik visi Lietuvoje esantys vaistai – importiniai. Pasak J.Kulberkienės, poįstatyminiuose teisės aktuose vaistų antkainių „lubos“ nustatomos tik didmeninėms įmonėms ir vaistinėms. Vaistų gamintojų tai visiškai neliečia.

„Taigi nėra garantijų, kad vaistai atpigs, nes rezervai vaistams pigti yra labai riboti. Greičiausiai atpigs tik maža dalis vaistų – didžioji dalis turės maksimalius antkainius, o retesni vaistai gali tapti net deficitine preke“, – teigė direktorė.

Pasak jos, norint sumažinti vaistų kainas, turėtų būti išanalizuotos visos galimybės griežčiau kontroliuoti užsienio vaistų gamintojų kainas ir visų pirma užkirsti kelią Lietuvoje vaistus pardavinėti brangiau nei kitose Europos Sąjungos valstybėse.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Gali sumažėti vaistinių

Labiausiai antkainių ribojimą pajus didmenininkai, o mažiausiai – vaistinės. „Antkainiai, kurie numatyti būtent vaistinėms, nežymiai skiriasi nuo dabar taikomų. Šioji grandis mažai pajus antkainių ribojimą. Bus taupoma didmenininkų sąskaita, kurie daugeliui vaistų taiko nepagrįstai didelius antkainius, kartais siekiančius 100 proc.“, – tvirtino M.Marcinkevičius.

Jis neatmeta galimybės, kad nuo balandžio užsidarys mažesnės vaistinės. Bet tai atsitiks ne dėl ribojamų antkainių.

„Šiuo metu pagal vaistinių tankį ir kiekį tūkstančiui gyventojų Lietuva Europos Sąjungoje nusileidžia tik Bulgarijai. Jei ir bankrutuos kuri vaistinė, tikrai ne dėl antkainių, o dėl to, kad nepagrįstai daug jų yra“, – tvirtino M.Marcinkevičius.

Lina Juškaitienė

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų