REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Vaikai patiria smurtą, ir tai nėra retas reiškinys. Statistika rodo, kad 2006 metais Lietuvos savivaldybių vaiko teisių apsaugos tarnybos gavo 1639 pranešimus apie smurtą prieš vaikus. Iš jų 894 fizinio smurto atvejai, 611 psichologinio smurto ir 134 seksualinio smurto atvejų.

REKLAMA
REKLAMA

Lietuvoje kasmet vis daugėja nevyriausybinių organizacijų, kurios teikia nemokamą  psichologinę, socialinę, teisinę pagalbą vaikui, patyrusiam smurtą. Tokiose organizacijose nepamirštami ir su aukomis susiję žmonės – šeimos nariai, teisininkai, nusikalstamo įvykio dalyviai.

REKLAMA

„Balsas.lt“pakalbino dviejų nevyriausybinių („Paramos vaikams centras“ ir „Vaiko namas“)  organizacijų vadovus ir klausė, kaip tokiose organizacijose bandoma padėti smurtą patyrusiems vaikams.

Videoreportažas apie vaikų apklausos kambarį pridedamas straipsnio pabaigoje.

Kam reikalingas vaiko apklausos kambarys?

Smurtą patyręs vaikas nusikaltimo tyrimo metu patiria ne vieną apklausą, nes jį paprastai apklausia policijos pareigūnas, tyrėjęs, advokatas, teisėjas. Kiekvienos apklausos metu išgyventą skaudų nusikaltimą vaikas papasakoja skirtingai.

REKLAMA
REKLAMA

Pasak vieno iš pirmųjų vaiko apklausos kambario įkūrėjo viešosios įstaigos  „Vaiko namas“ vadovo Evaldo Karmazos, tokį vaiko elgesį lemia ne viena priežastis. Vaikui būna skaudu daug kartų prie keturių ar penkių žmonių kalbėti apie jį vienaip ar kitaip skriaudusį asmenį. Įtampą ir baimę vaikas jaučia dar ir todėl, kad apklausos metu pokalbyje dalyvauja pats skriaudikas, kuris paprastai būna iš vaikui artimos aplinkos – tėvas, brolis, patėvis, kaimynas.

Lietuva pasekė Islandijos pavyzdžiu – nuo 2005 metų buvo imta kurti pirmuosius vaiko apklausos kambarius, kuriame smurtą patyręs vaikas bylos tyrimui parodymus duodą vieną kartą, ir tik per specialiai tam apmokytą tarpininką – psichologą, policininką. Tokios apklausos metu padaromas įrašas, kuris naudojamas teisme.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Vieną iš tokių kambarių prieš savaitę atidarė ir „Paramos vaikams centras“. Pasak  “Paramos vaikams centro“ direktorės Aušros Kurienės, vaiko apklausos kambaryje apklausiamas vaikas patiria mažesnę įtampą nei teismo salėje.

Pagalbos galimybės „Paramos vaikams centre“

Psichologinė pagalba vaikams

Pokalbio su vaiku, jo tėvais ar globėjais metu „Paramos vaikams centre“ įvertinamos vaiko patirto smurto pasekmės ir suteikiama, jei reikia, kito specialisto ( gydytojo, psichiatro) pagalba.

Psichologinės konsultacijos metu žaidimų forma (piešimas, pokalbis) specialistas padeda vaikui išmokti reikšti savo jausmus taip, kad tai padėtų jam pasijausti saugiai.

REKLAMA

Esant poreikiui, organizuojamas ir užtikrinamas reikalingas pagalbos tęstinumas.

Tais pačiais tikslais rengiami ir grupiniai užsiėmimai vaikams, kuriuose smurtą patyrę vaikai  bendraudami su kitais tokio pačio likimo vaikais  mokosi ne tik pažinti savo jausmus, bet ir juos reikšti. Taip siekiama išugdyti pasitikėjimą savimi.

Teisinė pagalba vaikams

Teisininkas ne tik konsultuoja vaiko tėvus apie vaiko ar šeimos narių teises bei galimybes jas ginti, bet  taip pat  suteikia informacijos, kuri sumažina vaiko baimes ir nerimą, ir  lydi į teismą.

REKLAMA

Paskutiniu laikotarpiu gavus oficialų teismo paskyrimą, vaikų apklausos organizuojamos įstaigose, kurios turi įrengtus vaikų apklausos kambarius. Tokiu būdu siekiama, kad vaikas  pasijaustų ramiau, saugiau, o gauta informacija būtų aiški ir kokybiška.

Psichologinę, teisinę ir socialinę pagalbą tokiose įstaigose taip pat  gali gauti ir šeimos nariai.



Kiek ši pagalba kainuoja?

Visa ši pagalba smurtą patyrusiems vaikams ir jų šeimos nariams suteikiama nemokamai. Taip pat neatsižvelgiama  į tai, kokį statusą visuomenėje turi su tuo susidūrusi šeima, kalbėjo „Paramos vaikams centro“ direktorė Aušra Kurienė.










REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų