REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Alkoholinių gėrimų ar rūkalų parduotuvėse sugebantys įsigyti vaikai mažai ką stebina. Tačiau mokytojai pradeda skambinti pavojaus varpais dėl naujos bėdos - nevaržomų nepilnamečių vizitų į soliariumų salonus.

REKLAMA
REKLAMA

„Nepilnamečiai į soliariumus neleidžiami“, - tvirtino Lietuvos soliariumų asociacijos prezidentas Aleksandras Saveikis ir sveikatos klerkai. Tačiau tai - teorija. Realybė yra visai kitokia.

REKLAMA

Sveikos atvykusios, dvylikametės

Dienraščio „Respublika“ paprašytos brandžiau atrodančios 12 metų Vytautė, Aistė ir Laima (vardai pakeisti - red. past.) pabandė pasišildyti dirbtinės saulės spinduliuose.

Kelias valandas pasisukiojus po kelis grožio salonus Vilniuje paaiškėjo: šeštokės kuo ramiausiai gali patekti į dažną soliariumų studiją. Joms, kaip pačioms paprasčiausioms klientėms, buvo siūlomi stiprūs ir brangūs įdegio kremai, galingesnės soliariumų kabinos.  Svarbiausia - susimokėti, ir jokio įtarimo net nekils.

REKLAMA
REKLAMA

Paauglės ir pačios parodė, kuriame soliariume lankosi jų mokyklos draugai. Šio soliariumų salono darbuotoja aiškino besivadovaujanti savo taisyklėmis ir dėl to, kad dirbtinėje saulėje kaitinasi nepilnamečiai, neįžvelgė nieko bloga.

„Man pasirodė, kad joms keturiolika arba šešiolika metų. Aš neleidau vaikų. Dirbu čia aštuonerius metus, puikiai žinau, kas galima, kas sveika ir kas nesveika. Mano manymu, pavasarį rekomenduojama“, - puolė teisintis soliariumo darbuotoja.

Vėliau ji tvirtino, kad su tėvais yra leidusi degintis ir 8-10 metų vaikus. Paklausta, ar leidžia degintis savo atžaloms, moteris sakė, esą siūlo jiems, bet pastarieji nenori.



„Banginiai“ atsargūs

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tiesa, ne visuose soliariumuose dvylikametes lydėjo sėkmė. Didžiųjų soliariumų tinklai į tris mūsų eksperimente dalyvavusias paneles žiūrėjo įtariai. Dažniausiai joms buvo siūloma apsilankyti truputį vėliau.  Viename soliariume vaikams, nežinia kam, pasiūlyta įsigyti įdegio kremo, tačiau į soliariumo kabiną darbuotoja atsisakė įleisti.

Tiesa, nors didieji soliariumų tinklai bent jau eksperimento metu neįsileido vaikų, čia pat sutikta 13 metų Natalija tvirtino esanti nuolatinė tokio centro klientė. Tokiai tapti jai padėjo pirmą kartą čia atsivedusi vyresnė draugė.

REKLAMA

Mokytojai šiurpsta

Tokia soliariumų realybė bene labiausiai gąsdina mokytojus. Kalbinami keleto sostinės mokyklų pedagogai teigė, kad „šokoladinės“ paauglės jau nebe naujiena. Tačiau kovoti su šiuo sveikatos žalojimo būdu sunku: soliariumuose kontrolės nėra, o pokalbiai mokykloje negelbsti.

„Tai tikras maras. Mano devintokės sėdi klasėje pajuodavusios nuo soliariumų. Bandome su jomis kalbėti, aiškinti, tačiau jos nieko neklauso. Turime net kelias šeštokes, kurios reguliariai nueina į soliariumą. Net nežinau, ką daryti“, - „Respublikai“ sakė nevilties apimta viena sostinės mokyklos mokytoja.

REKLAMA

Kontrolė vykdoma tik žodžiais

Beje, informacija apie įdegusius vaikus soliariumų kontrolę vykdančio Visuomenės sveikatos centro (VSC) specialistams buvo naujiena.

„Neteko apie tai girdėti. Nėra iškilusi tokia problema, galbūt ji ir egzistuoja“, - pareiškė Vilniaus VSC Kontrolės skyriaus vedėja Asta Razmienė.

Specialistė negalėjo pasigirti nė vienu laimėjimu kovoje su neteisėtai paslaugas vaikams teikiančiais soliariumais: jos centro darbuotojai dar nėra nė karto užfiksavę soliariumuose besilankančių vaikų.  „Tėvai turi žiūrėti tuos vaikus. Policininko ar kontrolieriaus prie kiekvieno (soliariumo - red. past.) nepastatysi“, - sakė A.Razmienė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Sergejus Tichomirovas

Antanas Matulas, Seimo Sveikatos reikalų komiteto pirmininkas

Tiesiog sunku suvokti, kaip trūksta visiems atsakomybės. Pagrindinis interesas visiems dabar jau pasidarė pelnas. Dvylikametės neturi pagrindo ir teisės pačios pasirinkti tokios priemonės. Juo labiau tai yra ne vien kosmetinė priemonė, akivaizdu, kad ta priemonė gali pakenkti. Jeigu pamatėte ir iškėlėte tokią problemą, tai mūsų komitetas tikrai domėsis ir aiškinsis, kas ir kaip prižiūri ir kas turi prisiimti atsakomybę.

Jolita Gibavičienė, onkologė

Aišku, kad soliariumai yra kenksmingi. Soliariume žmogus gauna daugiau ultravioletinės šviesos. Tai provokuoją didesnę (vėžio - red. past.) tikimybę. Nebūtinai tuomet, kai ten vaikštai, kai esi jaunas, bet vėliau, vyresniam amžiuje. Yra legendų, kad soliariumas mažiau kenksmingas negu natūrali saulė, kad jis sveikesnis. Tokių mitų yra, bet iš tiesų soliariumas nėra sveikesnis.

REKLAMA

Faktai

Šokoladiniai soliarumų gražuoliai - onkologų pacientai

Pasaulinė sveikatos organizacija soliarumus leidžia naudoti tik gydant.  Europos Komisija jau oficialiai yra pareiškusi, kad soliarumai sukelia vėžį, akių ligas, silpnina imuninę sistemą, sendina odą, tačiau mūsų šalyje į riziką numojama ranka.

Mokslininkai nustatė, kad žmogus, 10 kartų per metus nuėjęs į soliariumą, riziką susirgti vėžiu padidina 50 proc. Pasimėgavęs dirbtine saule 1-3 kartus per metus, onkologinių ligų riziką padidina 1,6 karto.

REKLAMA

Atlikti tyrimai skelbia dar liūdnesnes prognozes. Melanoma, anksčiau grėsusi tik vienam iš 200 žmonių, per artimiausius dvejus metus jau užklups vieną iš penkiasdešimties. Mūsų šalyje sergamumas melanoma per pastaruosius du dešimtmečius išaugo beveik tris kartus.

Pavojingo įdegio mėgėjus gali paguosti nebent tai, kad odos vėžys atsiranda ne iš karto, o po 5-10 metų. Iš pradžių oda pradeda senti.  Neįtikėtina, tačiau specialistai tvirtina, kad 80 proc. raukšlių atsiranda dėl besaikio deginimosi soliariumuose. Piktnaudžiaujančius dirbtine saule apninka keratomos, senatvinės karpos ir tik paskui išsivysto vėžys.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Šalies medikai teigia, kad dauguma lietuvių turi baltą odą, šviesius ar rusvus plaukus, mėlynas ar šviesiai rudas akis ir yra priskiriami pirmam bei antram odos tipui, todėl jiems degintis nerekomenduojama. Šio tipo žmonėms deginimasis sukelia nemalonias pasekmes nuo odos paraudimo, skausmo iki pūslių. Įdegis slopina odos imunines ląsteles.

Kodėl visuomenė nepaiso pavojų ir plūste plūsta į soliariumus?

Deginantis natūralioje ar dirbtinėje saulėje gaminasi „laimės hormonas“.  Žmogus atsipalaiduoja, ilsisi ir nė nepajunta, kaip atsiranda priklausomybė. Kai kurios moterys ir pačios prisipažįsta nebegalinčios gyventi be soliariumo. Įdegio mėgėjų negąsdina nei senėjimas pirma laiko, nei akių pažeidimai ar imuninės sistemos susilpnėjimas.

Parengė Genė Silickienė

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų