REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Nepagydomos ligos, kurios vaikus gali lydėti visą gyvenimą. Toks pavojus kyla šimtams darželinukų, žaidžiančių likimo valiai paliktose smėlio dėžėse. Jų nebetiria ir Šiaulių visuomenės sveikatos centras.

REKLAMA
REKLAMA

Smėlio dėžėse – pavojus „pasigauti" ligą

Smėlio dėžėse vaikų gali tykoti rimti pavojai. Susirgti gali ne tik mažyliai, kurie dar ima smėlį į burną - užkrėsto smėlio dėžėse pažaidę ir nenusiplovę nešvarių rankų vaikai parsineša mikrobų.

REKLAMA

„Jose galima užsikrėsti ligomis, kurias platina ir naminiai gyvūnai išskirdami ekskrementus. Tai - toksikorozė, toksoplazmozė, echinokokozė. Šios parazitozės yra skirtingos pagal savo sukėlėjus. Bendra tai, kad užsikrečiama panašiai", - pastebi Šiaulių visuomenės sveikatos centro Užkrečiamųjų ligų profilaktikos ir kontrolės skyriaus vedėja Edita Samulytė. Išvardytomis ligomis užsikrėtę žmonės kurį laiką gali jaustis gerai.

REKLAMA
REKLAMA

„Ligų simptomai kartais pasireiškia ne iš karto. Echinokokozės atveju cistoms augant lėtai gali praeiti metai ar net daugiau. Žmogus iš pradžių į medikus gali kreiptis ir dėl visai kitų priežasčių", - pastebi E. Samulytė. Anot jos, susirgus minėta liga laikui bėgant pradeda varginti bendras silpnumas, apetito stoka, svorio kritimas, pykinimas, prakaitavimas, didėdama cista gali sukelti sunkumo ar spaudimo jausmą po dešiniuoju šonkaulių lanku, retkarčiais - priepuolinio pobūdžio skausmus, užspausti tulžies latakus, žmogui gali išsivystyti gelta. Jeigu cistos auga plaučiuose, ligonius vargina skausmas krūtinėje, neaukšta temperatūra, kosulys, gali atkosėti skrepliais su krauju.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Liga -  ne visada jaučiama

Ne mažiau klastinga liga - toksoplazmozė. „Apie 90 procentų atvejų praeina be simptomų arba simptomai nežymūs - trumpas karščiavimas, limfmazgių padidėjimas, bendras negalavimas, galvos skausmai", - nurodo E. Samulytė. Ši liga - itin pavojinga nėščioms moterims, nes infekcija gali būti perduodama per placentą vaisiui. Tuomet vystosi įgimta toksoplazmozė, pasireiškianti labai sunkiais centrinės nervų sistemos pažeidimais. Toksoplazmozės pagrindiniai infekcijos platintojai – katės ir jų šeimos atstovai.

REKLAMA

Panašiais pasireiškia ir toksokorozė. „Gali būti ir bendro pobūdžio simptomų kaip karščiavimas, pasikartojantis silpnumas", - teigia specialistė. Nustatyta, kad sergantiems toksokaroze vaikams sumažėja vakcinacijos ir revakcinacijos prieš tymus, difteriją ir stabligę efektyvumas, nes toksokoros pasižymi stipriu imuniteto susidarymą slopinančiu veikimu. Anot specialistės, minėtų ligų simptomų stiprumui turi įtakos ir žmogaus imunitetas.

Klastingų ligų galima išvengti ne tik geriau prižiūrint smėlio dėžes. Specialistė patarė ne tik saugoti aplinką, bet ir pasirūpinti, kad vaikai dažniau plautųsi rankas ne tik pažaidę smėlio dėžėse, bet ir su kamuoliu ar tiesiog po kontakto su gyvūnais.

REKLAMA

Prievolės tirti neliko

Nors vaikams gresia sunkios ligos, prievolės tirti smėlį nebeliko.

„Normose nebeliko to punkto, kad patys lopšeliai-darželiai savikontrolei turi atlikinėti tyrimus ir kad mes turime imti mėginius iš smėlio dėžių ir daryti tyrimus„, - „Šiaulių naujienoms“ tvirtino Šiaulių visuomenės sveikatos centro Sveikatos saugos kontrolės skyriaus vedėja Josana Motiejauskaitė. Anot jos, smėlio mėginių tyrimai niekam nepavesti.

„Nurodoma, kad tyrimai daromi pagal epidemiologinį poreikį ar tiesiog kilus kažkokiam įtarimui, kad smėlis dėžėje galėjo būti užterštas", - sako J. Motiejauskaitė. Anot jos, lopšelių-darželių administracija smėlio mėginių tyrimus turės užsisakyti laboratorijose.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Smėlio dėžes atviras palieka ne tik vandalai

Šiaulių miesto lopšeliai-darželiai neišvengia įvairių su smėlio dėžėmis susijusių problemų. Kai kurios įstaigų vadovės pripažįsta, kad neretai dėžių dangčius apgadina ar suniokoja vandalai. Tose įstaigose, kurios nėra smėlio dėžių dangčių, įstaigų darbuotojos pritingi jas dieną uždengti tentais.

„Būna visko, apgadina dangčius, tentus suplėšo, kažkas perlipa per žemą tvorą, ateina pažaisti„, - neneigia Tilžės gatvėje įsikūrusio lopšelio-darželio direktorė Danguolė Dargienė. Kad kažkam užkliūva smėlio dėžių dangčiai, pripažįsta ir lopšelio-darželio „Ežerėlis“ direktorė Rita Daubarienė.

REKLAMA

Ne tik vandalams reikėtų priekaištauti dėl be dangčių paliktų smėlio dėžių. Krymo gatvėje įsikūrusio lopšelio darželio „Kūlverstukas" direktorė Regina Jonikaitė pripažino, kad smėlio dėžės tentu užtraukiamos tik naktį. Esą dieną vaikai žaidžia (vaikai žaidžia ne ištisą dieną, - red. past.).

Visos kalbintos lopšelių-darželio direktorės teigė, kad tyrimai įstaigose daryti reguliariai. Tačiau paaiškėjo, jog tik kartą per metus.

Nežinia, kaip dažnai lopšelių-darželių administracija ruošis pirktis smėlio tyrimus ateityje, jeigu net smėliu darželiuose jau padeda pasirūpinti auklėtinių tėvai. Tokios situacijos neišvengta Lydos gatvėje įsikūrusiame lopšelyje-darželyje „Berželis".

REKLAMA

Problemą mato, bet idėjų neturi

Kalbantis su Šiaulių miesto meru Justinu Sartausku susidarė įspūdis, kad meras nelabai gerai žino problemą. Jam reikėjo ilgokai aiškinti, kad Šiaulių visuomenės sveikatos centro specialistai smėlio mėginių iš šių įstaigų nebeims, tad teks užsisakinėti tyrimus. Juoba kad ikimokyklinės įstaigos gyvena „bado režimu“ ir net įprastų higienos priemonių prašo iš tėvų.

Meras pripažino – dieną smėlio dėžės neapsaugotos nuo keturkojų ir jų išmatų. Smėlio dėžių dengimu esą geriau turėtų pasirūpinti lopšelių-darželių darbuotojos.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Visos jos turėtų būti uždengtos ne tik dieną, bet ir naktį... Turime pasiekti europinį lygį", - apie tai, kaip turėtų būti eilinį kartą porino meras, anksčiau vadovavęs savivaldybės administracijai, ir ketverius metus prasėdėjęs Tarybos nario kėdėje. Nors ir dėstė, kad apie vaikų poreikius būtina galvoti, bet pripažino kol kas idėjų, kaip smėlio dėžes padaryti saugias, neturįs.

Smėlio tyrimas – nepopuliarus

Nuo šiol Šiaulių miesto lopšeliai-darželiai smėlio tyrimus galės daryti Nacionalinėje visuomenės sveikatos priežiūros laboratorijos (NVSPL) Šiaulių skyriuje. Čia smėlio parazitologinius tyrimus gali užsisakyti ir gyventojai, ir juridiniai asmenys.

REKLAMA

„Toks tyrimas kainuoja 33,10 lito, mėginio paėmimas - 8,60 lito. Jeigu mėginio paimti vykstama laboratorijos skyriaus transportu, tai dar užsakovas turi mokėti už transporto paslaugą - 0,54 cento už kilometrą.  Smėlio mėginį gali pristatyti ir pats užsakovas", - teigia laikinai Šiaulių skyriaus Cheminių tyrimų poskyrio vedėjo funkcijas vykdanti Janina Šurkienė. Paslaugų įkainius nusistato ne pačios laboratorijos – tokius įkainius nustato Sveikatos apsaugos ministerija.

Smėlio dėžės – atviras parazitus nešiojantiems gyvūnams, o prievolę tikrinti smėlį – valstybė panaikino.

Asta VOLKOVAITĖ

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų