REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Šiandien (08.08) Vakarų laikraščiai tyrinėja Irako paskalų malūną ir Arnoldo Švarcenegerio sprendimą kandidatuoti Kalifornijos gubernatoriaus rinkimuose. Užsienio spaudą apžvelgia “Laisvosios Europos” radijo žurnalistas Virgis Valentinavičius.

REKLAMA
REKLAMA

Dienraštis “International Herald Tribune” spausdina Bagdado korespondento Džono Tirnio straipsnį “Irako paskalų malūnas: rentgeno akiniai ir oro kondicionavimo liemenės”. Jis rašo apie Bagdado gatvėse sklandančius fantastiškus gandus - daug kas tiki, jog amerikiečių kareivių saulės akiniai yra rentgeno aparatai, per kuriuos galima matyti moterų kūnus po drabužiais, dėl ko šventai pasipiktinę vyrai neleidžia savo žmonų į gatvę. Skirtingai nuo lengvai apsirengusių vietinių, kareiviai saulėkaitoje vaikšto apsirengė “sunkiai” - su pilnu šiuolaikinių šarvų rinkiniu, kas sukėlė gandus esą kareiviai ryja specialias vėsinamąsias tabletes, tačiau populiariausia teorija, jog šarvai yra su oro kondicionavimu. Seržantas Stivenas Rošas korespondentui pasakojo ne kartą bandęs išsklaidyti mitus skolindamas savo akinius, tačiau irakiečiai vis viena įsitikinę, jog jie mato kiaurai, ir maldauja akinius “įjungti”. Ganduose susimaišę pasipiktinimas ir žavėjimasis - štai trylikametė Zara Tajer dėvi naujus saulės akinius, nes tai - paskutinė mada. Ar ji tiki akiniais - rentgeno aparatais - Zara nėra tikra, bet ji tiksliai žino, jog kiekvieno amerikiečių kareivio šalme yra žemėlapis, kuriame pažymėtas kiekvienas Irako namas.

REKLAMA

Britų kairiojo dienraščio “Guardian” filmų kritikas Piteris Bredšo svarsto Arnoldo Švarcenegerio sprendimą kandidatuoti Kalifornijos gubernatoriaus rinkimuose kino kontekste. Jis primena, jog kai kurie aktoriai politikoje nuvylė - anglų žvaigždė Glenda Džekson nesuteikė papildomo blizgesio naujųjų leiboristų partijai britų parlamente, Klintas Istvudas labai greitai pradėjo bodėtis Kermelio miestelio mero pareigomis. Tačiau jei politika yra negražių žmonių šoubiznis, tai gal gražuoliai gali padaryti tvarką? Švarcenegerį turėtų įkvėpti Ronaldas Reiganas - jis nebuvo intelektualas ir pasirinko politiką, kai antrarūšių filmų aktoriaus karjera artėjo prie pabaigos ir jam vis dažniau siūlė blogiečių vaidmenis. Tada rašytojas Goras Vidalas nesutiko, kad jo pjesės ekranizacijoje Reiganas vaidintų prezidentą - girdi būtų neįtikimas, o Reiganas pasirodė esąs gudrus politikos manipuliatorius, laimėjo dvi prezidento kadencijas, pagaliau tapo Šaltojo karo nugalėtoju. Tačiau Arnoldas gali patirti, jog politika yra priešinga kinui ta prasme, jog Holivude visi prisimena tik sėkmingus filmus, kai nevykę - pamirštami, o politikoje esą atvirkščiai - prisimenamos tik praeities klaidos. Švarcenegeris gali patirti, jog jo šeimos praeitis bus mėsinėjama kaip niekad anksčiau - Piteris Bredšo tvirtina, jog Švarcenegerio tėvas policininkas 1938-aisiais buvo nacių partijos narys ir policininkas, ir šis dalykas kokiu nors pavidalu iškils.

REKLAMA
REKLAMA

Dienraštis “Washington Post” straipsnyje”Kandidatas Konanas” primena, kad jei Kalifornija būtų atskira valstybė, jos ūkis būtų penktas pasaulyje - po Didžiosios Britanijos ir prieš Prancūziją, Kalifornijoje gyvena kas aštuntas amerikietis - apie trisdešimt penki milijonai žmonių. Per trumpą gubernatoriaus rinkimų vajų bus lengva apsimesti, kad valstijos problemas galima taip pat lengvai išspręsti užkaišant mokesčių skyles ir pažabojant švaistymą. “Žmonės pavargę nuo politikierių”, - pasakė Arnoldas Švarcenegeris, kuris pradėjo Holivudo karjerą filmu “Barbaras Konanas”. Kandidatas Konanas skelbiasi esąs nepriklausomas, nes turi pinigų apsimokėti kampaniją, atstovauja visai tautai, o ne kokiai nors partijai. Amerikiečiai paprastai skeptiškai sutinka tokius turčius - pasaulio gelbėtojus, tačiau jų patrauklumas išsisklaido per ilgesnį laiką, o Kalifornijos rinkimų vajus - labai trumpas, tad niekas nežino, ką kaliforniečiai pasisodins sau ant sprando, - baigia “Washington Post”.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Dienraštis “New York Times” straipsnyje “Paplūdimio raumenų politika” rašo, kad Švarcenegeris paskelbė apie savo kandidatavimą per komedianto Džėjaus Leno vakaro šou. Vėlaus vakaro televizija nepasižymi minties sodrumu, tačiau net šioje aplinkoje migloti Švarcenegerio samprotavimai apie valstijos sostinės Sakramento “atpumpavimą” ir atsisveikinimo mostas politikams “Hasta la vista baby”, liberalaus “New York Times” nuomone, atrodė stebėtinai bukai. Dėl savo nežmoniškos šlovės Švarcenegeris iškart tampa rinkimų favoritu. Žinoma, jis jau kurį laiką trynėsi politikos užkulisiuose ir gal bus geresnis gubernatorius, negu atrodo rinkimų vajaus starte, - rašo “New York Times”.

REKLAMA

Konservatyvus “Wall Street Journal” primena, jog filme “Bėglys” Švarcenegeris vaidino kartu su imtynininku Džesiu Ventura - macho populistu, kuris vėliau tapo Minesotos valstijos gubernatoriumi. Tad kodėl nepabandžius - nuosaikus respublikonas ir buvęs misteris Visata gal yra žvaigždė, kuri savo kandidatavimą skelbia per Džėjaus Leno laidą, tačiau jis nepakenks Kalifornijai labiau, nei dabartiniai Sakramento politikieriai. “Žmonės sunkiai dirba, moka mokesčius, augina šeimas, o politikai nepadaro savo darbo”, - sakė Švarcenegeris per Leno laidą. Tiesa tokia: didžioji dalis Kalifornijos beveik keturiasdešimties milijardų dolerių biudžeto deficito yra demokratų gubernatoriaus Grėjaus Deiviso išlaidumas pereitą dešimtmetį. Jis visiškai paleido savo partijos interesų grupių vadžias - ypač valstybės darbuotojų profsąjungų ir advokatų. Švarcenegerio ryžtas suvaldyti krizę kelia susižavėjimą, rašo “Wall Street Journal”, o jo kredencialai nėra vien filmai. Švarcenegeris - sėkmingas verslininkas, jis ne vienerius metus rimtai domisi politika, jo iniciatyva skirti lėšų nepakeliant mokesčių pomokykliniam vaikų lavinimui laimėjo didelę daugumą praėjusių metų referendume.

Dar konservatyvesnis dienraštis “Washington Times” rašo, jog tik pramogine prasme bus įdomu stebėti, kurios Holivudo žvaigždės parems Terminatorių, kurios - ne. Skirtingai nuo demokratų, kurie siekia sumenkinti aktoriaus įdirbį politikoje, mes manome, jog Švarcenegerio rinkimų vajus bus rimtas, - tvirtina “Washinton Times”. Iš Austrijos kilusi megažvaigždė nenukrito į politiką iš dangaus. Jau kuris laikas jis svarstė renkamo politiko karjeros galimybę, dalyvavo keliose gerai žinomose politinėse iniciatyvose. Per pirmąsias gubernatoriaus rinkimų vajaus dienas jis susitelkė nustatyti interesų grupių poveikį Kalifornijos sostinei Sakramentui. Dar anksti spręsti, koks politikas iš jo išeis - ne vienam sėkmingam verslininkui, generolui ir žvaigždei buvo sunku prisitaikyti prie nusižeminimo reikalaujančio vaidmens, prie nuolatinės sunkių, kartais kvailų ir įžeidžiančių klausimų kanonados, klausimų į kuriuos reikia atsakyti be užuolankų, pasiteisinimų ir arogancijos.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų