REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Po mokesčių reformos dalis lietuvių pakliuvo į mokesčių pinkles. Tūkstančiai lietuvių nežino, ką daryti su neapmokestinamo pajamų dydžio lengvata. Anot specialistų, netinkamai pasirinkus, papildomai pajamas ir įvairius piniginius priedus gaunantys lietuviai rizikuoja įsiskolinti valstybei.

Po mokesčių reformos dalis lietuvių pakliuvo į mokesčių pinkles. Tūkstančiai lietuvių nežino, ką daryti su neapmokestinamo pajamų dydžio lengvata. Anot specialistų, netinkamai pasirinkus, papildomai pajamas ir įvairius piniginius priedus gaunantys lietuviai rizikuoja įsiskolinti valstybei.

REKLAMA

Nuo sausio 1 d. daugiau nei 200 tūkstančių lietuvių įgijo teisę į naują mokesčių lengvatą, neapmokestinamą pajamų dydį, NPD. Kiekvienas lietuvis gali rinktis iš dviejų variantų.

Pirmasis, netaikyti NPD ir pateikus metinę pajamų deklaraciją susigrąžinti arba sumokėti mokesčius, antrasis variantas, užpildyti prašymą, nunešti jį į darbovietės administracijai ir dalis mokesčių automatiškai sugrįš kiekvieną mėnesį. Vilnietis Audrius, būtent šia galimybe ir pasinaudojo.

„Aš pasirinkau, kad man kiekvieną mėnesį grąžintų tą mokestį po kažkiek tų eurų, nes man nėra privaloma deklaruoti pajamas, tai aš galiu metu gale ir nedeklaruoti, jeigu viskas ten tvarkingai susidėlioja“, – aiškina Andrius.

REKLAMA
REKLAMA

Pasirinkimas atrodo paprastas, tačiau nevisi žino, kad čia slypi šiokia tokia rizika.

NPD lengvata priklauso nevisiems dirbantiesiems. Tie, kas uždirba daugiau nei 2555 eurų ant popieriaus, tai yra 1545 eurus į rankas, šios lengvatos negauna. Kitais žodžiais tariant, jeigu taikant NPD metų pradžioje jūsų atlyginimas siekia 1400 eurų į rankas ir metų viduryje jūsų pajamos pakilo iki 1700 eurų. Tokiu atveju jūs ne tik prarasite lengvatą, bet ir įsiskolinsite valstybei, turėsite kompensuoti ankščiau gautą lengvatą.

REKLAMA

„Skaičiuojamas visas katilas pajamų ir jeigu aš jų gaunu daug vieną mėnesį gali būti, kad mano alga buvo didesnė negu 2555 eurai, kitą mėnesį galėjo būti 150 eurų. Būna algų su priedais ir taip toliau, tą mėnesį man pritaikė didelį NPD, o čia buvo nulinis.

Metų gale visas pajamas susumuojam, žiūrim į bendrą katilą ir lyginame su metiniu NPD, kuris yra 30 660 eurų. Jeigu mano pajamos perkopę šitą ribą, o tą mėnesį man buvo taikytas kitas NPD, man reikės gražinti gyventojų pajamų mokestį“, – sako Lietuvos buhalterių ir auditorių asociacijos (LBAA) prezidentė Daiva Čibirienė.

REKLAMA
REKLAMA

Tai reiškia, kad bet koks papildomas uždarbis ar piniginiai priedai išpučia jūsų metinį pajamų krepšelį. Jei permetus uždirbsite daugiau nei 30 660 eurų ant popieriaus, tai yra 18 540 eurų į rankas, galite tapti skolininku.

„Naują darbą dar pradėti dirbti antroje darbovietėje, galite gauti nuomos pajamų, galite parduoti turtą, ir sudėjus per metus visas pajamas, jūsų neapmokestinamas pajamų dydis NPD persiskaičiuoja ir gali taip nutikti, kad metų gale teks gražinti. Arba atvirkščiai, yra ir permoka“, – aiškina Valstybinės mokesčių inspekcijos atstovė Alina Gaudutytė.

Visiems mokesčių mokėtojams specialistai siūlo neskubėti taikyti NPD lengvatos. Esą jei ne esate garantuotas, kokios bus jūsų metinės pajamos, net ir netaikant lengvatos susigrąžinti ar sumokėti mokesčius galėsite užpildę metinę pajamų deklaraciją.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Jeigu jau yra ant ribos, daugiau nei 2000 eurų popieriuje ir daugiau, tai verta pagalvoti ar tikrai. Ir ypatingai tie, kurie žino, ar gaus papildomų pajamų, tada tikrai neverta taikyti“, – pabrėžia A. Gaudutytė.

Tik tiems dirbantiesiems, kurie gauną stabilų fiksuotą atlyginimą patariama iškarto taikyti NPD.

„Jį pritaikyti reikia, jeigu žmogus stabilias pajamas gauna kiekvieną mėnesį ir jis žino, kiek per metus susidarys. Ir, kad tikrai tai sumai yra taikomas NPD“, – teigia Lietuvos pramonės profesinių sąjungų federacijos pirmininko pavaduotoja Dalia Jakutavičė

NPD lengvata dirbančiajam kiekvieną mėnesį gali padėti sutaupyti nuo 1-o iki 60-ies eurų. Prašymą dėl NPD darbovietei reikia nešti tik tada, jei anksčiau jis nebuvo taikytas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų