REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Pensininkas Adolfas Balsevičius, sausio 16-ąją su plakatu Laisvės aikštėje bandęs panevėžiečiams priminti, kad prieš trejus metus prie Seimo rūmų vykusi taiki demonstrantų protesto akcija kulkomis buvo išvaikyta konservatorių paliepimu, be jokio perspėjimo buvo sulaikytas policijos pareigūnų.

REKLAMA
REKLAMA

Reiškė nepasitenkinimą

Dabar jam tenka minti teismo slenkstį dėl pažeisto Lietuvos Respublikos susirinkimų įstatymo. Panevėžiečiui gresia bauda nuo 500 iki 2000 tūkst. litų arba areštas iki 30 parų.

REKLAMA

72-ejų A.Balsevičius, lemtingą sausio 13-ąją kartu su kitais stovėjęs prie parlamento, niekaip nesupranta, kodėl 2009 m. sausio 16-ąją prie Seimo rūmų vykusi taiki protesto akcija buvo išvaikyta kulkomis. Anot jo, tai buvo padaryta konservatorių paliepimu.

Tad A.Balsevičius trejus metus sausio 16-ąją savo nepasitenkinimą tuometės valdžios poelgiu bando išreikšti garsiai, taip atkreipdamas panevėžiečių dėmesį.

„Kasmet kartoju savo akciją, nes tiesiog noriu žmonėms priminti, kad mūsų valdžia elgiasi nedorai. Stovėjau netoli Savivaldybės, kad ir pats Vitalijus Satkevičius nepamirštų, jog sausio 16-ąją prie Seimo buvo šaudoma būtent konservatorių paliepimu“, – savo protesto tikslus vardijo A.Balsevičius.

REKLAMA
REKLAMA

Dvejus metus protestavęs vyras niekam neužkliuvo. Tik pirmąjį kartą policijos pareigūnų buvo mandagiai paprašytas pasitraukti toliau nuo teismo pastato. Šių metų sausio 16-ąją jis taip pat atvyko į Laisvės aikštę ir įsikūrė šalia „Swedbank“ bankomato.

Ant dviračiu atsivežtų dviejų plytų įsmeigė namuose pasigamintą didelį plakatą su užrašu „Šaudė konservatoriai krikščionys“.

O per megafoną garsiai reiškė nepasitenkinimą dabartiniais politikais. Netrukus į vienišą šių laikų Don Kichotą dėmesį atkreipė ir Savivaldybės darbuotojai. Du neprisistatę vyrai liepė nutraukti savo mitingą, tačiau A.Balsevičius nepakluso.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Po kelių minučių pasirodę keturi policijos pareigūnai be jokio perspėjimo sulaikė protestuotoją. Dar vienas vėliau atvykęs pareigūnas konfiskavo ir A.Balsevičiaus transporto priemonę – dviratį.

Pasijuto kaip nusikaltėlis

A.Balsevičius buvo nuvežtas į Policijos komisariatą. Anot protestuotojo, policijos pareigūnai su juo elgėsi labai šiurkščiai ir net brutaliai.  Nieko nepaaiškinę policininkai liepė pūsti į alkoholio matuoklį, o vėliau – pasirašyti surašytą protokolą, kad išsiblaivėjo.

„Esu abstinentas jau daug metų. Drąsiai papūčiau, nes žinojau, kad nieko neparodys. Taip ir buvo – aparatas rodė nulį promilių. Tada liepė pasirašyti protokolą, kuriame buvo fiksuojami prietaiso rezultatai. Gerai, kad perskaičiau. Kitoje protokolo pusėje buvo parašyta, kad prasiblaivėjau. Bet tai  netiesa. Liepiau policijos pareigūnui perrašyti protokolą, o jis piktai atsakė, kad antrą kartą nerašys“, – savo įspūdžiais dalijosi A.Balsevičius.

REKLAMA

Po atsisakymo pasirašyti pensininkas buvo uždarytas į laikino sulaikymo kamerą. Prieš tai išgirdo,  kad čia turės praleisti trylika parų.

„Mane uždarė į karcerį, bent jau man taip atrodė ta kamera. Po kelių minučių sušalau, bet labiausiai bijojau, kad  neužsinorėčiau į tualetą. Tada reikėtų vėl kviestis pareigūnus, o jeigu taip daryčiau, tai tikriausiai būčiau apkaltintas keliantis triukšmą. Uždarydami į tą patalpą jie man nieko nepaaiškino, kaip reikia elgtis. Nors nieko neleistino nepadariau, bet pasijaučiau kaip tikras nusikaltėlis, tai mane paveikė psichologiškai“, – „Sekundei“ pasakojo pensininkas.

Nepraėjus pusvalandžiui A.Balsevičiui buvo liepta pasirašyti, kad viešoje vietoje piketavo ir pažeidė įstatymą. Pasak panevėžiečio, pasirašęs tik todėl, kad viskas greičiau baigtųsi.

REKLAMA

„Vyliausi, kad teisme būsiu išteisintas, nes policijos pareigūnai tiesiog nežinojo, ką reiškia žodis „piketuoti“ ar „mitinguoti“, – kalbėjo A.Balsevičius.

Tiki savo teisumu

Aukštąjį inžinerinį išsilavinimą turintis A.Balsevičius tris dienas bibliotekoje studijavo Lietuvos Konstituciją, įvairius įstatyminius aktus, kol išsiaiškino,  kad savo protesto akcija nepažeidė jokių įstatymų.

Kaip tikino A.Balsevičiaus, jis kaltinamas pažeidęs susirinkimo įstatymą – piketavo prie Panevėžio apylinkės teismo. Įstatyme aiškiai nurodyta, kad negalima rengti susirinkimų prie teismo pastatų arčiau kaip 75 metrai, o prie kitų valstybės valdžios ir valdymo įstaigų – ne arčiau kaip 25 metrai nuo pagrindinio įėjimo į šiuos pastatus bei objektus.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Protestuotojo teigimu, metrų iki teismo paradinių durų jis nematavo, nes ši įstatymo nuostata aktuali tik protestams ar mitingams, tai yra kai dalyvauja daugiau negu vienas asmuo.

„Apie pavienių žmonių protesto akcijas čia nekalbama, tad tie 75 metrai man nėra aktualūs. Aš buvau vienas, tad žodis piketas čia netinka.  Susirinkimų įstatyme tik aiškiai nurodyta, kad pavieniai asmenys negali savo nepasitenkinimo reikšti teismų bei kitų valdžios įstaigų viduje“, – susirinkimo įstatymo subtilybes dėstė A.Balsevičius.

REKLAMA

Anot panevėžiečio, jeigu teismas nuspręs, kad jis pažeidė įstatymą, bus aišku, jog laisvoje valstybėje negalimas laisvas žodis.

Trūko dialogo

Panevėžio apskrities žmogaus teisių gynimo asociacijos pirmininkas Bronislovas Pakalnis,  matęs, kaip A.Balsevičius buvo sulaikytas,  nustebęs, kad vienas protestuojantis žmogus yra suimamas būrio policijos pareigūnų, nors pagal Žmogaus teisių ir pagrindinių laisvių apsaugos konvenciją niekam negali būti atimta laisvė už savo nuomonės išsakymą.

„Man iš karto kilo klausimas, ar A.Balsevičius tikrai kėlė pavojų valstybės saugumui, visuomenei, aplinkai ar viešajai tvarkai, kad jį reikėjo sulaikyti. Ar tik nebus tai politinė byla?“ – svarstė B.Pakalnis.

REKLAMA

Panevėžio valstybės garantuojamos teisinės pagalbos tarnybos direktorius Alfonsas Petrauskas, paprašytas pakomentuoti, kas šiuo atveju teisus – A.Balsevičius ar policijos pareigūnai, nieko konkretaus atsakyti negalėjo. Pasak jo, jeigu buvo protestuojama arčiau negu 75 metrai iki teismo,  policijos pareigūnai galėjo A.Balsevičių sulaikyti už įstatymo pažeidimą.

„Jeigu mitinguojama per arti, natūralu, kad galima sulaukti sankcijų. Jeigu tai nebuvo chuliganiškas poelgis, manau, pirmiausia turėjo įspėti ir paprašyti pasitraukti toliau nuo teismo. Visur reikia kalbėti, o jeigu tai nepadeda, tik tada imtis kitų priemonių“, – sakė A.Petrauskas.

Lina DRANSEIKAITĖ

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų