REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Aštuonerius metus Ukrainos kariams padedantis Lietuvos kariuomenės Dr. Jono Basanavičiaus karo medicinos tarnybos karių reabilitacijos centro tarnautojas, Druskininkų šaulių kuopos vadas Ramūnas Šerpatauskas sako, kad viduryje kelio ginti tėvynės kartu su vyrais grįžta ir šeimos moterys.

Aštuonerius metus Ukrainos kariams padedantis Lietuvos kariuomenės Dr. Jono Basanavičiaus karo medicinos tarnybos karių reabilitacijos centro tarnautojas, Druskininkų šaulių kuopos vadas Ramūnas Šerpatauskas sako, kad viduryje kelio ginti tėvynės kartu su vyrais grįžta ir šeimos moterys.

REKLAMA

Nuo 2014 metų Ukrainos sužeistiems kariams padedantis reabilitacijos srityje druskininkietis šaulys Ramūnas Šerpatauskas pasakoja, kad šiuo metu Ukrainoje dėl tėvynės kovojo daugiau nei tūkstantis jo draugų. Vyras atvirauja, kad pastarosios trys paros privertė nerimauti:

„Praktiškai pirmąsias tris paras nemiegojau, o tuo pačiu vykdžiau ir tarnybą pasienyje. Įtampa tikrai didžiulė, tuo labiau, kad informacijos srautas begalinis. Iš pradžių buvo daug prieštaringos informacijos, tačiau kadangi ryšys susitvarkė, iš tiesų, gauname tikrai patikimą informaciją, kuomet kariai, draugai greitai atrašo, trumpai informuoja apie padėtį.

Bet nepaisant to, įtampa tikrai išlieka, naktimis nepavyksta išsimiegoti, nes kiekvieną minutę lauki kažkokių žinių. Ramina optimizmas, jog patys kariai yra nusiteikę gerai, netgi humorą naudoją, o tai reiškia, kad viskas gerai su jų morale ir viskas turėtų būti gerai.“

REKLAMA
REKLAMA

Už pagalbą Ukrainos kariams, R. Šerpatauskas nuo 2017 metų yra įtrauktas į Rusijos naikintinų asmenų sąrašą, tačiau dėl to nei kiek nesijaudina, nebijo, nes suvokia, jog visos gaunamos žinutės, pasak vyro, yra kliedesiai.

REKLAMA

„Nuo 2017-ųjų yra mano nuotrauka, prie kurios parašyta, kad esu baudėjų padėjėjas, kuris padeda Ukrainos kariams. Sulaukęs grasinimo esu ne vieno tiek iš anos pusės, tiek iš Lietuvoje esančių piliečių. Grasindami sako, kad kai ateis „draugai“ iš Rusijos, mane pakars miesto gatvėse ir panašiai. Į tai dėmesio nekreipiu, nes tai yra kliedesiai“, – teigia šaulys R. Šerpatauskas.

„Metas dėti šampaną į šaldytuvą“

Ramūnas Šerpatauskas pasakoja, kad kiekvieną dieną, ryte ir vakare, gauna kiek galima maksimaliai greitai informaciją iš draugų, kurie ne tik paprasti kariai, tačiau ir tie, kurie vadovauja miestų gynybų pajėgoms. „Gaunu pakankamai objektyvią informaciją apie įvykius realiu laiku“, – priduria Druskininkų šaulių kuopos vadas.

REKLAMA
REKLAMA

Nors šiuo metu situacija Ukrainoje išlieka įtempta, tačiau Ramūno teigimu, karių ir gyventojų, kurie gina savo valstybę, tautą akyse nedingsta ryžtas, susivienijimo dėl bendro tikslo kupinas žvilgsnis, optimizmas.

„Palūžimo tikrai nėra. Patikėkite, ten yra toks optimizmas šiuo metu, kurio mums visiems reikėtų pasimokyti. Nebeliko nei vieno, kuris anksčiau palaikė vieną ar kitą pusę, nes visi šiandien yra susivieniję iki pergalės.

Vakar teko kalbėtis su Lvove esančiais teritorinės gynybos padalinio savanoriais, kurie pasakė, kad tikriausiai metas dėti šampaną į šaldytuvą, nes jaučia pergalę“, – sako Ramūnas Šerpatauskas.

Anot šaulio draugų Ukrainoje, pergalė jaučiasi dėl to, kad Rusijos pajėgos yra demoralizuotos, meta karinę techniką ir bėga, o Sumuose gyvenantys ukrainiečiai plikomis rankomis ima juos į nelaisvę:

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Jie jaučia, kad greičiausiai nedaug liko laukti ir viskas turėtų būti gerai. Aišku, klausimas, ką planuoja toliau daryti Rusija ir Baltarusija su savo pajėgomis, nes jos dalyvauja mūšiuose. Tačiau, tikėkimės, kad Ukrainos kariai ir gyventojai atsilaikys, nes visas pasaulis tiekia ginklus, žmonių ryžtas yra milžiniškas kovoti.

Net tie patys benamiai eina kovoti, daro Molotovo kokteilius, vyksta pas savanorius, prašo jų leisti kovoti, imti ginklus. Įsivaizduokite, ar tokią tautą galimą nugalėti? Tikrai ne.“

Moterys sukasi atgal ir eina kariauti

Nors dauguma karo pabėgėlių Lenkijos sieną sugebėjo pasiekti per praėjusias kelias dienas, tačiau šiuo metu pabėgti iš miestų šeimoms yra daug sunkiau, kadangi vyksta apšaudymai, žmonės įstringa pusiaukelėje. R. Šerpatauskas ir pats laukia atvykstančių draugų šeimų, kurioms pavyko pasiekti Lenkijos sieną.

REKLAMA

„Šiuo metu laukiu žinios, nes paskutinį kartą man pasakė, kad susidėjo daiktus ir išvažiavo link sienos. Keletas žmonių jau laukia prie jos, tačiau kol kas nei iš vienų neturiu žinių, kurie juda link mūsų.

Tikiuosi, kad susisieks saugiai pasiekus Lenkiją, nes draugai patys liko išleidę savo šeimas vykti lauk iš miestų“, – pasakoja vyras.

Yra šeimų, kurios Ramūnui pranešė, jog niekur trauktis neketina, nors vyras ir siūlė primygtinai atvykti į Lietuvą, kur saugu. „Nei butai, nei namai nėra verti gyvybės. Šiuo metu gyvybė yra pats svarbiausias dalykas, nei sėdėti ir laukti, kol vieną dieną ateis ir nušaus šiaip sau“, – priduria jis.

REKLAMA

„Ne viena šeima pasirinko kelią, kuomet nėra kur trauktis. Tuo labiau, kad šeimose yra senyvų, neįgalių asmenų, dėl ko automatiškai pasunkėja kelionė, kuri šiuo metu iki Lenkijos sienos trunka kelias paras. Būtent todėl žmonės priima sprendimą likti“, – sako R. Šerpatauskas.

Vienų vyrų kovoti nepalieka ir moterys, kurios vykdamos link Lenkijos pasienio apsisuka ir grįžta atgal. Druskininkų šaulių kuopos vadas tikina, kad moterys grįžta atgal į teritorinius gynybos padalinius, kur ima į rankas ginklą ir eina kovoti.

Situacija išlieka įtempta

Pasiteiravus, kokiose Ukrainos miestuose šiuo metu situacija lieka labiausiai įtempta, pašnekovas teigia, kad tiek Charkove, tiek Kijeve, tiek Sumuose vyksta įnirtingiausi mūšiai:

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Šiandien pakankamai įtempta situacija yra Irpenyje, Kijevo regione. Ten gyvena mano draugas, kuris vakar filmavo Rusijos technikos kolonas, kurios vėliau buvo sėkmingai sunaikintos. Šiandien priešų kariai bando statyti pantominius tiltus, kad pavyktų persikelti į Irpenį ir jį užimti, tačiau to padaryti kol kas nepavyksta, nes ukrainiečiai duoda jiems į kaulus.“

Situacija taip pat įtempta išlieka ir tie Sumais, tačiau miestas ir toliau yra kontroliuojamos Ukrainos pajėgų, nors aplink jį verda mūšiai.

„Charkove irgi panašiai nors miestą laiko taip pat, viskas gerai. Odesoje taip pat kovoja Rusijos diversantai, tačiau šiandien jūroje pakilo vėjas, šturmas, pati gamta jau stoja prieš Rusų Ordą.

REKLAMA

Kol kas kitur nėra taip blogai, kaip šiuose miestuose, kur vyksta didžiausi mūšiai, tačiau ukrainiečiai gerai duoda į kaulus, mieste sulaikomos diversinės rusų grupės, kuriose yra ne tik rusai, bet ir į priešo pusę pasitraukę vietos gyventojai.

Žmonės dirba ir tokios grupuotės sulaikomos nuolatos, greitai išaiškinamos. Bet kokiu atveju, situacija visoje šalyje išlieka įtempta“, – aiškina šaulys R. Šerpatauskas.

Labiausiai, pasak vyro, šiuo metu kovojantiems Ukrainoje trūksta radijo stočių, racijų, medicininio aprūpinimo, kuris padėtų išgelbėti žmogaus gyvybę. Pasak Ramūno, visi surinkti prietaisai keliaus į Lvove esantį teritorinės gynybos padalinį, nes šiuo metu būtent ten šių prietaisų ypatingai trūksta:

REKLAMA

„Aš pats pagal savo galimybes kiek galiu stengiuosi organizuoti ir tikrai daug žmonių atsiliepia. Tikiuosi, kad artimiausiu metu galėsiu išsiųsti pirmąsias siuntas į Lvovą, teritoriniams gynyboms padaliniams.“

Esant nerimui ir Lietuvoje, kuomet kenčia kaimyninė šalis, Lietuvos kariuomenės Dr. Jono Basanavičiaus karo medicinos tarnybos karių reabilitacijos centro tarnautojas, Druskininkų šaulių kuopos vadas perduoda žodį ir mūsų tautiečiams.

„Šiuo metu reikia nustumti emocijas į šoną ir labai filtruoti informaciją, kuri patenka į viešąją erdvę iš Ukrainos ir panašiai. Tikrai yra labai daug dezinformacijos, melagienų, todėl būtina išlaikyti žmonėms šaltą protą ir viskas bus gerai“, – pataria pašnekovas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų