REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Karolio III sveikatos institute atliktas tyrimas parodė, kad toks metodas yra „labai saugus“ ir nuo Covid-19 apsaugo efektyviau nei dvi britų-švedų skiepo dozės, praneša „elpais.com“.

Karolio III sveikatos institute atliktas tyrimas parodė, kad toks metodas yra „labai saugus“ ir nuo Covid-19 apsaugo efektyviau nei dvi britų-švedų skiepo dozės, praneša „elpais.com“.

REKLAMA

Ispanijos Karolio III sveikatos institute atliktas tyrimas parodė, kad visi jaunesni nei 60 m. asmenys, kurie jau yra gavę vieną Oksfordo-„AstraZeneca“ skiepo dozę, vietoj antros to paties skiepo dozės gali būti saugiai skiepijami „Pfizer“-„BioNTech“ vakcina. Ši rekomendacija buvo paskelbta, po to kai Ispanijos sveikatos apsaugos ministerija sustabdė šios amžiaus grupės skiepijimą „AstraZeneca“ vakcina dėl retų, tačiau vis tiek pasitaikančių, kraujo krešulių atvejų.

Tyrime, pavadintame „CombivacS“ iš viso dalyvavo 672 savanoriai ir penkios ligoninės Madride, Bilbao ir Barselonoje. Visi tyrimo dalyviai buvo gavę pirmąją „AstraZeneca“ skiepo dozę 8–12 savaičių prieš tyrimo pradžią. Jie buvo padalinti į dvi grupes: 442 žmonės gavo „Pfizer“ skiepą, o 221 asmuo pateko į kontrolinę grupę, kuriai antroji vakcinos dozė nebuvo skirta. Tai leido palyginti šias dvi grupes.

REKLAMA
REKLAMA

Kaip rašoma tyrime, toks „Pfizer“ vakcinos skyrimas yra „labai imunogeniškas ir saugus.“ Praėjus savaitei po pasiskiepijimo antrąja vakcina, savanorių imuninis atsakas sustiprėjo 120 kartų, tuo tarpu kontrolinės grupės imuninis atsakas liko toks pat. Laboratorijoje tyrimo dalyvių kraujo serumo mėginius sumaišius su koronavirusu buvo pastebėta, kad „Pfizer“ vakcina paskiepytų žmonių virusą neutralizuojantis gynybinis atsakas padidėjo 7 kartus. Kai buvo atlikti tokie pat tyrimai, tik tada dalyviai buvo gavę dvi „AstraZeneca“ dozes, toks atsakas padidėdavo tik 3 kartus.

REKLAMA

„Mūsų tyrimas parodė, kad kaip antrąją dozę skiriant „Pfizer“ vakciną, gynybinis atsakas padidėja septynis kartus. Šio tyrimo metu buvo pagaminta daugiau neutralizuojančių antikūnų“, – sakė „CombivacS“ autoriai. Tačiau jie primena, kad toks palyginimas nėra visiškai tikslus, nes skirtinguose tyrimuose buvo naudojamos skirtingos metodologijos. Tačiau kartu jie pastebi, kad „Pfizer“ ir „AstraZeneca“ vakcinų derinys nesukėlė didesnių šalutinių poveikių.

Antradienį vykusiame šio tyrimo rezultatų pristatyme, Karolio III sveikatos instituto direktorė Raquel Yotti paaiškino, kad su „AstraZeneca“ vakcina atlikti tyrimai: „Parodo aiškią tendenciją, kad ja pasiskiepijusiems jauniems žmonėms dažniau susidaro kraujo krešuliai.“ Kaip pasakojo direktorė, po to kai Ispanijos valdžia sustabdė jaunesnių nei 60-ies metų asmenų

REKLAMA
REKLAMA

skiepijimą šia vakcina: „Atsirado poreikis surasti kažkokią alternatyvą tiems, kurie jau buvo gavę pirmąją dozę.“

Ispanijos vyriausybė prieš tai buvo leidusi šia vakcina skiepyti pačių svarbiausių profesijų darbuotojus, pavyzdžiui, mokytojus, policijos pareigūnus bei kitus. Po vakcinacijos sustabdymo, daugiau nei 1,5 mln. žmonių šioje visuomenės grupėje liko nežinioje dėl to, kas nutiks su antrąja jų skiepo doze. Kadangi sveikatos priežiūros institucijos vilkino sprendimų priėmimo procesą, kai kurie pacientai jau pavėlavo gauti antrąjį skiepą laiku – praėjus 12 savaičių po pirmosios dozės, ką rekomenduoja vakcinos gamintojai.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Kai kuriose šalyse buvo nuspręsta siūlyti žmonėms skiepytis informacinės RNR vakcina“, – sakė R. Yotti, turėdama omenyje „Pfizer“ ir „Moderna“ skiepus, kurie imuninį atsaką sukuria šiuo būdu, ne taip kaip „AstraZeneca“ vakcina, kurioje yra naudojamas genetiškai modifikuotas bei susilpnintas peršalimą sukeliantis virusas, paimtas iš šimpanzių. „Mes liekame ištikimi mokslui. Preliminarūs tyrimo duomenys jau buvo peržiūrėti nepriklausomos komisijos, kuri paprašė rezultatus kuo greičiau paviešinti. Tokia ir yra instituto funkcija. Jis generuoja naujas žinias“, – tęsė direktorė.

Sveikatos apsaugos ministerija ir šalies regionai laukė Karolio III instituto tyrimo atsakymų, kad galėtų nuspręsti, ką daryti su „AstraZeneca“ vakcina. Kadangi tyrimo rezultatai jau yra gauti, tikimasi, kad Visuomenės sveikatos komisija, kurią sudaro centrinės ir regioninės sveikatos priežiūros institucijos, iki antradienio popietės paskelbs tolimesnių veiksmų planą. Manoma, kad įtakos jų sprendimui turės ir negausios „AstraZeneca“ vakcinos atsargos, sumažėjusios dėl trukdžių gamybos procese.

REKLAMA

Tačiau „AstraZeneca“ skiepu Ispanijos valdžia nusprendė skiepyti ne tik pačius svarbiausius darbuotojus, bet ir 60–69 m. amžiaus grupę. Ši amžiaus grupė ir toliau bus skiepijama antrąja „AstraZeneca“ doze, nes valdžios sprendimas nutraukti kitų amžiaus grupių skiepijimą šia vakcina jai nėra taikomas. Šešiasdešimtmečiai taip gal gali gauti „Janssen“ skiepą, kuris veikia panašiu principu kaip ir „AstraZeneca“ vakcina. Skirtumas tas, kad skiepijantis „Janssen“ skiepu yra reikalinga tik viena vakcinos dozė.

Centrinės valdžios patiriamas politinis spaudimas dėl „AstraZeneca“ naudojimo pastarosiomis savaitėmis vis auga. Andalūzijos ir Madrido regionai, kuriuos valdo konservatorių Liaudies partija (PP), praeitą savaitę vykusiame susitikime su kitų regionų lyderiais ir centrine sveikatos apsaugos ministerija pareiškė savo nepasitenkinimą dėl sprendimų vilkinimo. Abiejų regionų valdininkai ragina vyriausybę – centro kairiųjų socialistų partijos (PSOE) ir „Unidas Podemos“ koaliciją – rasti greitą šios problemos sprendimą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų