REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Jeruzalės žlugimo ir karaliaus Saliamono šventyklos sunaikinimo, vieno reikšmingiausių Senojo Testamento įvykių, metinės buvo paminėtos paskelbus apie šios vietos archeologinius atradimus.

Jeruzalės žlugimo ir karaliaus Saliamono šventyklos sunaikinimo, vieno reikšmingiausių Senojo Testamento įvykių, metinės buvo paminėtos paskelbus apie šios vietos archeologinius atradimus.

REKLAMA

Kasinėjant ant Siono kalno buvo aptikta pelenų iš gaisrų, kurie sudegino didelę miesto dalį, taip pat rastos įsibrovėlių strėlės ir panikos metu pamestas auskaras. Auskarai yra tik antras juvelyrinis dirbinys, rastas iš šios eros per visus kasinėjimus, atliekamus Jeruzalėje ir aplink ją.

Babilono pajėgų įvykdyta apgultis Jeruzalėje, kuri baigėsi 586 ar 587 m. pr. Kr. kartu apiplėšiant miestą, žydų istorijoje buvo pakankamai svarbi, kad ją būtų galima pakartotinai aprašyti Biblijoje. Didžioji Judėjos gyventojų dalis buvo nužudyta, o daugelis kitų buvo išvežti į Babiloną kaip kaliniai, kurių kankinimai buvo aprašyti gana išsamiai.

Jų trėmimas truko beveik 50 metų, o šventyklos sunaikinimą iki šiol mini Tisha B’Av pasninkas, viena švenčiausių dienų žydų kalendoriuje.

REKLAMA
REKLAMA

Biblija ne visais klausimais yra patikimas istorinis dokumentas, tačiau 2017 m. buvo rasta pelenų ir sudaužytų keramikos sluoksnių, atskleidžiančių, kad ši istorija iš esmės yra teisinga, net jei Biblijoje kiek perdėtas sudeginto miesto dalies plotas.

REKLAMA

Tolesnis tyrimas dabar patvirtino, kad sluoksnis susidarė dėl miesto niokojimo, ir atskleidė kai kuriuos jo turinius. Ant Siono kalno, už „senojo miesto“ sienų rastuose pelenuose yra skitų stiliaus strėlių antgaliai, kuriuos, žinoma, naudojo babiloniečiai, taip pat – sudaužytų puodų gabalai. Pelenuose rasta ir retesnių daiktų, tokių kaip auskaras iš aukso ir sidabro mišinio, ir lempos.

Archeologiniai kasinėjimai yra lėtas procesas ir kol kas ties šiuo sluoksniu iškastas tik nedidelis senovės miesto gabalas. Dr. Shimonas Gibsonas iš Šiaurės Karolinos universiteto mano, kad ši vieta gali būti vienas iš „didžiųjų žmonijos namų“, Biblijos karalių knygose nurodytų kaip sudegusių babiloniečių armijos šturmo metu. Tai vieta, nuo kurios atsiveria šventyklos vaizdas ir kiti puikūs vaizdai. Tuo metu ji būtų buvusi svarbiausiu nekilnojamuoju turtu.

REKLAMA
REKLAMA

Pelenų sluoksniai gali būti židiniuose sudegusių likučių išmetimo vieta, tačiau S. Gibsonas teigia, kad tai neatitinka kitų atradimų. „Niekas neišmeta auksinių papuošalų ir niekas neturi strėlių antgalių savo buitinėse atliekose“, – sakoma jo pranešime, kurį paskelbė „Tisha B’Av“.

„Tai yra tokie daiktai, kuriuos būtų galima tikėtis rasti sugriautame namų ūkyje po reido ar mūšio, – pridūrė S. Gibsonas. – Namų apyvokos daiktai, lempos, nulūžę keramikos gabalai, kurie buvo sunaikinti ir sutrupinti... Atvirai sakant, papuošalai yra retas radinys konfliktų vietose, nes būtent tai yra dalykas, kurį užpuolikai pavogdavo ir vėliau ištirpdydavo.“

Tiek daug istorijos laikotarpius žyminčių daiktų yra sukritę Jeruzalėje vienas ant kito, kad daugelio skirtingų epochų kasinėjimai vyksta greta. Šią vasarą taip pat buvo rasti karaliaus Erodo laikų rūsiai ir dalis gynybos priemonių, kurios buvo naudojamos kovose su kryžiuočiais 1099-aisiais.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų