• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Europos Sąjunga Dohoje (Katare) kovo pabaigoje rengiamoje Nykstančių rūšių tarptautinės prekybos konvencijos (CITES) konferencijoje gali palaikyti siūlymą uždrausti tarptautinę prekybą melsvaisiais tunais.

REKLAMA
REKLAMA

Vasario 9 d. europarlamentarai su Komisijos ir Tarybos atstovais aptars ES pozicijos ne tik dėl prekybos šios rūšies žuvimi, bet ir tigrais bei baltaisiais lokiais sugriežtinimo perspektyvas.

REKLAMA

Dohoje kovo 13-25 d. rengiamoje Nykstančių laukinės faunos ir floros rūšių tarptautinės prekybos konvencijos (CITES) 175 šalių konferencijoje gali spręstis daugelio rūšių ateitis. Delegatų dėmesio centre atsidurs baltosios meškos, tigrai, Afrikos drambliai, rykliai, ir, be abejo, šiaurės melsvieji (paprastieji) tunai.

Melsvųjų tunų išsaugojimas

Monako Kunigaikštystė pateikė pasiūlymą Šiaurės Atlanto melsvąjį tuną įtraukti į I CITES susitarimo priedą, laikinai uždraudžiant tarptautinę komercinę prekybą šios rūšies žuvimi. Nors ES valstybės nesutaria šiuo klausimu, neseniai savo nuomonę pakeitusios Italija ir Prancūzija sako galinčios pritarti draudimui. Galutinę derybinę poziciją ES ministrai suderins vasario 26 d. rengiamame Tarybos posėdyje.

REKLAMA
REKLAMA

Kodėl melsviesiems tunams reikia papildomos apsaugos? Šiandieną didelė laimikio, sugauto „krepšinius tinklus“ turinčiais žvejybiniais seineriais, dalis, pervežama į tuno fermas, kuriose tunai yra keletą mėnesių maitinami. 80 proc. Viduržemio jūroje sugaunamų melsvųjų tunų virsta sušiu ir sašimiu Japonijos gyventojų lėkštėse.

Importo statistika rodo, kad tuno laimikis gerokai viršija leidžiamas normas, nepaisant to, kad jos nuolat viršija mokslininkų rekomenduojamas ribas. Per pusę amžiaus iki 2007-ųjų tuno populiacija Rytų Atlante ir Viduržemio jūroje sumažėjo 75 proc., 61 proc. sumažėjimui teprireikė dešimtmečio. Dar 2001 m. prie Libijos krantų sugaunamų tunų vidutinė masė buvo 124 kg, 2008 m. ji tesiekė 65 kg.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Žvejai siūbuoja valtį, kurioje sėdi?

Aplinkosaugininkai ragina Europos Sąjungą pritarti Monako siūlymui. Jei dabar neišgelbėsime melsvųjų tunų, ši rūšis bus pasmerkta išnykti, sako „Greenpeace“. Pasak WWF, jei ir toliau ignoruosime mokslininkų įspėjimus, šių tunų nebeliks per trejus metus.

Europos Parlamento Aplinkos komiteto pirmininkas Jo Leinen mano, kad ES privalo nedelsdama pritarti laikinam prekybos draudimui, kadangi melsviesiems tunams kyla rimta išnykimo grėsmė.

Viduržemio jūros tunų žvejybos asociacijos nuomone, Monako siūlymas nėra moksliškai pagrįstas, o draudimas užsiimti tarptautine prekyba melsvuoju tunu atimtų nuo krizės nukentėjusių žvejų pragyvenimo šaltinį.

REKLAMA

Ar uždraudus tarptautinę komercinę prekybą šiaurės melsvaisiais tunais patiekalai iš šios žuvies nebegaruos europiečių lėkštėse, o sušio ir sašimio mėgėjams teks pamiršti tuną? Būtų draudžiama tik didelio masto žvejyba: paprastuoju tunu ir toliau būtų prekiaujama ES rinkoje, tačiau didžiosios Europos tralerių flotilės prarastų Japonijos rinką.

Antra, nevertėtų pamirši, kad greta populiariausio paprastojo tuno yra daugelis kitų tuno rūšių – ilgapelekis tunas (albakoras), atlantinė pelamidė ir dryžasis tunas.

Europarl.europa.eu, ESnaujienos.lt

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų