REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Lietuvos bitininkai jau skaičiuoja vasaros derlių. Nors tikslūs rezultatai bus aiškūs rugsėjį, jau dabar matyti – šie metai daug prastesni nei buvę. Tad medaus produktų bus siūloma ne tik mažiau, bet ir brangiau.

Lietuvos bitininkai jau skaičiuoja vasaros derlių. Nors tikslūs rezultatai bus aiškūs rugsėjį, jau dabar matyti – šie metai daug prastesni nei buvę. Tad medaus produktų bus siūloma ne tik mažiau, bet ir brangiau.

REKLAMA

Bitininkų draugijų pirmininkai pasakoja, kad šiemet sezonas itin prastas, bitės – prie bado ribos.

„Tiesiog tokie metai, kad nektaras išplaunamas, nieko nebėra. O jei ir yra koks žydintis augaliukas, tai iš karto lietus išplauna tą nektarą. Bitininkai išsuka medų, jei dar yra pas ką. Pas mus jo nėra. Jau dabar reikia papildomai maitinti, dėti vaistus, kad bitės dėtų perus, kad dar išgyventų“, – sako Molėtų bitininkų draugijos pirmininkė Milda Šukevičienė.

Klaipėdos krašto bitininkų bendruomenė „Midutis“ pirmininkas Arūnas Neverdauskas teigia, kad jau pernai buvo prastai, bet bent liepos gale bitininkai galėjo atsigauti ir surinkti daugiau medaus. Šiemet, jei bitininkai pilnai išsuka medų, nepamaitintos bičių šeimos žūsta.

REKLAMA
REKLAMA

„Pas mus girininkai dar kažkiek sugebėjo prisukti iš ten, kur ūkininkai buvo pasėję grikių ar rapsų. Aš pats surinkau 10–15 proc. to, ką surinkdavau įprastais metais. Dabar reikia pirkti bitėms maistą liepos maitinimui. Bitininkai už galvos griebiasi, nes pinigų nėra. Medaus nepardavėm, nes neturėjom, o maitinti ir gydyti jas reikia“, – komentuoja A. Neverdauskas.

REKLAMA

Medaus kaina augs

Permainingi orai, kuomet po lietaus porai valandų išlįsdavo saulė ir vėl pradėdavo lyti, sukėlė situaciją, kuomet jei bitės ir rasdavo žiedą, nektaras iš jo jau būdavo išplautas. Tad šiuo metu medonešio nėra. Vilniaus bitininkų susivienijimo pirmininkas Kazimieras Spetyla pasakoja, kad medus net ir šiemet jau pabrangęs palyginus su praeitais metais.

„Kilogramas medaus 2 eurais visur brangesnis. Jei praeitais metais kažkur tokiu metu kainuodavo apie 4–4,5 euro, dabar – 6. O toliau, matomai, dar labiau brangs, nes tikimės kad derlius bus prastas“, – sako bitininkas.

REKLAMA
REKLAMA

Pasak M. Šukevičienės, tie bitininkai, kurie jau suderėjo kainą, jos nebekelia. Tačiau dalis už kokybišką, gerą medų paprašys daugiau. Nes tiek vasarą derlius prastas, tiek pavasarį pasisekė ne visiems regionams.

„Žinau bitininką, kuris jau ir iki 8 eurų už kilogramą pakėlė kainą. Dauguma dar už tą pačią parduoda, bet jau nebeturi ką parduoti. Pavasarinį pardavė, tai dabar dėl savęs, jei sugraibo litrą kitą“, – sako Molėtų bitininkų draugijos pirmininkė.

Tiesa, Klaipėdos bitininkų pirmininkas pastebi, kad turguje galima įsigyti ir medaus už 3,5–4 eurus. Tačiau sklando gandai, kad toks medus – įvežtinis.

„Sakoma, kad medų įveža iš Ukrainos ir bitininkai, kurie kasdien stovi turguje parduoda kaip už savo. Oficialiai ar tiesa, negaliu teigti, bet pats matau kiek mažai medaus turiu, o tokios kainos kelia abejonių. Lenkijoje ukrainietiškas medus kainuoja nepilnus 2 eurus“, – sako jis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pasak pašnekovo, kokybišką lietuvišką medų nuo tokio įvežtinio atskirti labai sunku. Tačiau reikėtų atkreipti dėmesį į kvapą, nes lietuviškas šviežias medus kvepia, o sandėliuotas kvapo iš vis neturi.

Nors derlius ir prastas, medaus kol kas turėtų užtekti. Vieni jau spėjo įsigyti pavasarinio medaus, o kitiems teks sukti link sėkmingesnių Lietuvos regionų.

„Pernai pavasarį neturėjome medaus Klaipėdoje, bet tada iš pietinių Lietuvos rajonų suvažiavo bitininkai, nes jie turėjo. Šiemet vėl geriau pietinėje Lietuvoje, nes pas juos liepą geresnė oro temperatūra buvo. Pavyzdžiui, Šakiuose pažįstamas surinko apie 30 proc. savo įprasto derliaus“, – sako A. Neverdauskas.

REKLAMA

Norėtų eksportuoti į užsienį

Bitininkus nuo nuostolių galėtų išgelbėti eksportas į kitas Europos Sąjungos šalis, kuriose būtų galima produkciją parduoti brangiau. Tačiau K. Spetyla pastebi, kad medaus pardavimas užsienio rinkose yra labai sudėtingas, nes savikaina – aukšta ir nėra paprasta parduoti.

„Yra tam tikrų vietų, kur išveža rapsinį medų, tačiau tokių vietų – nedaug“, – sako jis.

Klaipėdos krašto bitininkų bendruomenė „Midutis“ pirmininkas pasakoja, jog visuomet bitininkai svajojo parduoti medų užsienyje, tačiau prastas derlius sugniuždo net ir svajones.

„Pernai nebebuvo (svajonės – tv3.lt), nes mažai medaus buvo, vos savo pažįstamiems užtekom. Šiemet tai iš viso tragiškai. Be to, kitos šalys saugo savo rinką be galo be krašto“, – teigia A. Neverdauskas.

Kitų metų derlius priklausys nuo oro sąlygų bei kaip ūkininkams pavyks atsitiesti po šių metų ir pavasarį padidinti bičių šeimynas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų