• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Valdančiosios koalicijos nariams tik įregistravus Partnerystės įstatymo projektą, garantuojantį civilinę partnerystę heteroseksualioms ir homoseksualioms poroms, tam iškart pradėjo priešintis dalis Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų parlamentarų, priskiriamų krikščionių demokratų sparnui.

Valdančiosios koalicijos nariams tik įregistravus Partnerystės įstatymo projektą, garantuojantį civilinę partnerystę heteroseksualioms ir homoseksualioms poroms, tam iškart pradėjo priešintis dalis Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų parlamentarų, priskiriamų krikščionių demokratų sparnui.

REKLAMA

Seimo narys Paulius Saudargas teigia, kad jis pats bei panašiai mąstantys kolegos nepritars lyčiai neutralios partnerystės įteisinimui, nes tai į Lietuvos teisę įneštų naują šeimos sukūrimo pagrindą ir taptų santuokos pakaitalu.

„Tai pakeistų Lietuvoje galiojančią šeimos sampratą. Teisinėje šeimos sampratoje būtų atsisakyta dabar esminio šeimos principo – lyčių skirtingumo ir papildomumo. Šio principo atsisakymas reikštų ir svarbiausio šeimos siekio – užtikrinti geriausią aplinką vaikams gimti ir augti – atsisakymą“, – teigia parlamentaras.

P. Saudargo nuomone, lyčiai neutralios partnerystės įteisinimas yra vienas žingsnis iki vienos lyties asmenų santykių prilyginimo vyro ir moters santuokai. Jo nuomone, kitų šalių bei Europos žmogaus teisių teismo praktika rodo, jog įteisinus lyčiai neutralią partnerystę ji toliau plečiama motyvuojant tuo, kad dalis šeimų yra diskriminuojamos. Sulyginus šeimų statusus, parlamentaro teigimu, toliau laukia įsivaikinimo, reprodukcinių paslaugų klausimai, kurių nebus galima išvengti.

REKLAMA
REKLAMA

Neaišku, ar šiuo klausimu yra dauguma

Valdančiąją koaliciją sudaro Tėvynės sąjunga-Lietuvos krikščionys demokratai, Liberalų sąjūdis ir Laisvės partija. Kartu jie vienija 73 parlamentarus, todėl koalicija pagal balsų skaičių yra laikoma gana trapia.

REKLAMA

Partnerystės įstatymo projektą registruojant pasirašė visų trijų valdančiosios koalicijos partnerių Seimo nariai, taip pat prisidėjo vienas socialdemokratas. Iš konservatorių gretų parašus padėjo partijos lyderis Gabrielius Landsbergis, premjerė Ingrida Šimonytė ir parlamentaras Andrius Navickas.

Nėra tiksliai žinoma, kiek Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų partijos frakcijos narių nepritars lyčiai neutralios partnerystės įteisinimui, bet kai kurie šios frakcijos parlamentarai neoficialiai suskaičiavo apie 15 nepritariančiųjų. Kiti kalba apie 18-20 politikų iš Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų partijos frakcijos, kurie galėtų neremti partnerystės. Šaltinių teigimu, šiuo klausimu konservatorių vadovybė suteikė laisvę krikdemams pasisakyti ir balsuoti pagal sąžinę.

REKLAMA
REKLAMA

Liberalų sąjūdžio frakcijoje taip pat vienybės, planuojama, nebus. Parlamentaras Eugenijus Gentvilas teigia, kad tokiais klausimais, kai susikerta pasaulėžiūros, sutarta nesutarti ir kiekvienam laikytis savos nuomonės.

Opozicijoje daug balsų neprisigaudysi

Tokia situacija reiškia, kad norint priimti teisės aktą reikės ieškoti paramos opozicinėse frakcijose, bus svarbus kiekvienas balsas.

Lietuvos socialdemokratų partijos parlamentaras Gintautas Paluckas teigia remiantis įregistruotą Partnerystės įstatymą, bet pripažįsta, kad šiuo klausimu skilimas galimas beveik visose parlamentinėse frakcijose. Socialdemokratai parlamente turi 13 narių, bet jau dabar kalbama, kad ne visi palaikys lyčiai neutralią partnerystę.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos frakcijoje partnerystės klausimu irgi susikirtimas. Vadovybė ir didžioji frakcijos dalis laikosi krikdemiško požiūrio nepritarti lyčiai neutralios partnerystės įteisinimui, tačiau šioje frakcijoje esama kai kurių liberalesniu požiūriu pasižyminčių parlamentarų. Vienas šio frakcijos parlamentaras svarstė, kad tokių liberalių balsų valstiečių frakcijoje galėtų būti vos keli.

Darbo partijos frakcija nepritars partnerystei, teigia šios frakcijos narys Andrius Mazuronis. Tokį sprendimą yra priėmusi partijos taryba.

Naujai susikūrusios Regionų frakcijos nariai, anot frakcijos seniūno Jono Pinskaus, paramos įstatymui irgi nežada.

REKLAMA

Tv3.lt primena, kad Partnerystės įstatymo projektą įregistravo Liberalų sąjūdžio atstovai Viktorija Čmilytė-Nielsen, Eugenijus Gentvilas, Laisvės partijos politikai Aušrinė Armonaitė, Tomas Vytautas Raskevičius, Ieva Pakarklytė, Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų atstovai I. Šimonytė, G. Landsbergis, A. Navickas bei vienas socialdemokratas A. Sysas.

Projektu siūloma nustatyti, kad du bet kurių lyčių asmenys galėtų įregistruoti bendro gyvenimo faktą ir tapti oficialiais partneriais prieš įstatymą.

Abu partneriai galėtų pasilikti iki tol turėtą pavardę, taip pat pasirinkti kito partnerio pavardę arba turėti ją dvigubą – savo ir partnerio. Partnerystė pasibaigtų, jeigu abu žmonės nutartų kartu susituokti (tuomet jie taptų sutuoktiniais), taip pat apsispręstų nutraukti partnerystę bendru sutarimu ar paprašius vienam iš partnerių vienašališkai. Partnerystė, žinoma, nutrūktų ir vienam iš partnerių mirus. Partnerystę negaliojančia gali pripažinti tik teismas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų