REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Žiniasklaidos teisių grupės ir opozicijos aktyvistai šeštadienį smerkė Serbijos apeliacinio teismo sprendimą išteisinti keturis buvusius žvalgybos pareigūnus, įkalintus už garsaus žurnalisto ir laikraščio leidėjo, griežtai kritikuodavusio vyriausybę Belgrade, nužudymą.

Žiniasklaidos teisių grupės ir opozicijos aktyvistai šeštadienį smerkė Serbijos apeliacinio teismo sprendimą išteisinti keturis buvusius žvalgybos pareigūnus, įkalintus už garsaus žurnalisto ir laikraščio leidėjo, griežtai kritikuodavusio vyriausybę Belgrade, nužudymą.

REKLAMA

Slavko Čuruvija, tuometis dviejų nepriklausomų laikraščių savininkas ir redaktorius, buvo nušautas prie savo namų 1999 metų balandžio 11-ąją, praėjus kelioms dienoms po to, kai NATO pradėjo karinę intervenciją, kad sustabdytų kruviną serbų susidorojimą su albanų separatistais Kosove.

Jo nužudymas tapo ilgos kovos už spaudos laisvę Serbijoje simboliu.

Penktadienį šalies apeliacinis teismas panaikino savo 2021 metų sprendimą minėtiems keturiems nuteistiesiems skirti ilgas įkalinimo bausmes. Teismas nurodė, kad kaltinimai ketveriukei nebuvo neabejotinai įrodyti.

Nepriklausomas žiniasklaidos organizacijas sukrėtė išteisinimas. Jos įspėjo, kad kritiškai nusiteikę žurnalistai Serbijoje iki šiol susiduria su pavojumi dėl savo darbo.

REKLAMA
REKLAMA

Griežtai kontroliuoja žiniasklaidos priemones

Prezidento Aleksandaro Vučičiaus, kuris S. Čuruvijos nužudymo metu buvo informacijos ministras, vyriausybė griežtai kontroliuoja pagrindines šalies žiniasklaidos priemones.

REKLAMA

„Mane šokiravo šis skandalingas sprendimas; juo pasiunčiama bauginanti žinia visiems žurnalistams ir visiems žmonėms, kovojantiems už žodžio laisvę“, – sakė nužudytojo duktė Jelena Čuruvija, vadovaujanti žiniasklaidos laisvę propaguojančiam fondui.

„Šis verdiktas yra įrodymas, kad tamsiosios 10-ojo dešimtmečio jėgos tebevaldo šią šalį, – sakė ji. – Tai tamsos žemė.“

Europos saugumo ir bendradarbiavimo organizacijos (ESBO) atstovė žiniasklaidos laisvės klausimais Teresa Ribeiro išreiškė nerimą dėl teismo sprendimo.

„Tai, kad byla vis dar neišaiškinta, praėjus beveik 25 metams po šio drąsaus žurnalisto nužudymo, kelia didelį nerimą, – sakė ji. – Nebaudžiamumas už šį bjaurų nusikaltimą ne tik yra itin skaudus Čuruvijos šeimai ir kolegoms, bet ir labai nuviliantis visai Serbijos visuomenei.“

REKLAMA
REKLAMA

Buvusio Serbijos prezidento Slobodano Miloševičiaus režimas S. Čuruviją laikė valstybės priešu. Režimo kontroliuota valstybinė žiniasklaida kaltino jį „pakvietus“ NATO bombarduoti Serbiją.

1999 metų NATO intervencija Serbijoje buvo atsakas į S. Miloševičiaus kruviną susidorojimą su albanais Kosove, kuris tada buvo Serbijos provincija. 2008 metais Kosovas paskelbė nepriklausomybę.

Serbijos vyriausybės pareigūnai neigia, kad yra daromas koks nors spaudimas nevyriausybinei žiniasklaidai.

JAV ambasadorius Serbijoje Christopheris Hillas (Kristoferis Hilas) taip pat išreiškė susirūpinimą Serbijos apeliacinio teismo sprendimu.

„Liūdna matyti, kad teisingumo ir Slavko Čuruvijos žudikų atskaitomybės vis dar nėra, net praėjus 25 metams po jo nužudymo, – rašė jis socialiniame tinkle „X“. – Liūdna diena žurnalistikai.“

S. Čuruvijos žudikų teismas buvo laikomas svarbiu pavyzdžiu, kaip Serbija tvarkosi su S. Miloševičiaus eros nusikaltimais. Serbija oficialiai siekia narystės Europos Sąjungoje.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų